Nada Ružić, nekadašnja viša revizorica u Samostalnom odjelu za unutarnju reviziju u Centru za restrukturiranje i prodaju (CERP), donijela je Nacionalu odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, koja dovodi u neugodnu situaciju ravnatelja CERP-a Plećaša te najavila i kaznenu prijavu
Nada Ružić, zviždačica i nekadašnja viša revizorica u Samostalnom odjelu za unutarnju reviziju u Centru za restrukturiranje i prodaju (CERP), odnosno bivšem Fondu za privatizaciju, donijela je koncem proteklog tjedna Nacionalu na uvid nedavno objavljenu, u javnosti nezamijećenu odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, koja dovodi u prilično neugodnu situaciju Milana Plećaša, ravnatelja Centra za restrukturiranje i prodaju.
Taj njen angažman pokazuje da su Nada Ružić, kao i njena kolegica Maja Đerek koja je prošlog tjedna dočekala nepravomoćnu presudu prema kojoj je nezakonito dobila otkaz u tvrtki Državne nekretnine, itekako aktivne u svojim zviždačkim nastojanjima da osvijetle neprimjerenosti u ponašanju državnih dužnosnika.
Ta odluka otkriva da je Plećaš oštetio državni proračun i potpisao lažnu izjavu kojom je uoči imenovanja na svoj drugi mandat na toj funkciji ustvrdio da se ne nalazi ni u kakvom sukobu interesa, niti se povjerenstvo koje to utvrđuje njime bavi. On je takvu izjavu tijekom javnog nadmetanja za drugi mandat na toj funkciji morao potpisati jer je ona bila preduvjet za imenovanje. Naravno, uz uvjet da je istinita.
Dokument predočen Nacionalu potvrđuje suprotno, da je Plećaš bio na meti Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, odnosno da je potpisao lažnu izjavu. Radi se o odluci tog povjerenstva donijetoj još 4. ožujka, u prvom tromjesečju ove godine, ali objavljenoj tek nedavno.
Evo što piše u toj odluci pod točkom I.:
„Dužnosnik Milan Plećaš, ravnatelj Centra za restrukturiranje i prodaju, primitkom dodatnih naknada uz primanje plaće za obnašanje navedene dužnosti, i to regresa u iznosu od 1.250 kuna u 2018. i 2019. godini te u iznosu od 1.500 kuna u 2020. godini, dara za djecu povodom Sv. Nikole u iznosu od 1.200 kuna u 2018. i 2019. godini, božićnice u iznosu od 1.250 kuna u 2018. i 2019. te uskrsnice u iznosu od 400 kuna u 2019. godini, počinio je povredu članka 7. točke d) ZSSI-a (Zakona o sprječavanju sukoba interesa, op.a.)“. Zbog toga mu je to povjerenstvo izreklo i sljedeću sankciju u točki II.: „Za povrede ZSSI-a (Zakona o sprječavanja sukoba interesa, op.a.) opisane pod točkom I. ove izreke, dužnosniku se izriče sankcija iz članka 42. stavka 1. podstavka 2. ZSSI-a. Obustava isplate dijela neto mjesečne plaće u ukupnom iznosu od 2.000 kuna, koja će trajati dva mjeseca i izvršit će se u dva jednaka uzastopna mjesečna obroka, svaki u pojedinačnom iznosu od 1.000 kuna“.
Komentirajući odluku tog povjerenstva, Nada Ružić kazala je da je „razvidno da je Plećaš kao ravnatelj CERP-a sebi nepripadno isplaćivao regrese, darove za dijete, božićnice, a da na to kao čelna osoba CERP-a nije imao pravo“. „Povjerenstvo je kaznilo ravnatelja Plećaša s 2000 kuna, a on je sebi protivno zakonu isplatio više od 10.000 kuna. Je li tako i Povjerenstvo potiče kriminal, jer mu nisu naložili da mora i vratiti taj novac? Pitanje je i što sada radi proračunski nadzor jer je ravnatelj Plećaš isplaćujući sebi ta nepripadajuća sredstva oštetio državni proračun. Ako je sebi isplaćivao nešto na što nije imao pravo, onda je oštetio državni proračun. On bi taj iznos sada trebao vratiti i u državni proračun. U to se trebao uključiti i proračunski nadzor Ministarstva financija, ali to se nije dogodilo“, rekla je Nada Ružić.
Nada Ružić protiv Milana Plećaša vodi radni spor, tvrdi da je nezakonito dobila otkaz, a na Općinskom radnom sudu u Zagrebu tek 7. veljače sljedeće godine zakazano je prvo ročište u tom predmetu. Ona vjeruje da će biti utvrđeno da je taj otkaz bio „nedopušten“.
Uvjerena je da će sud i nju vratiti na posao više revizorice u CERP-u uz isplatu zaostalih plaća i pripadajuće zatezne kamate. Od kuda taj optimizam Nade Ružić?
Ishodište tog njenog optimizma nalazi se u sadržaju nepravomoćne presude u radnom sporu koji protiv svog bivšeg poslodavca vodi Maja Đerek, zviždačica koja se u središte javne pozornost prometnula nakon što je ekskluzivno upravo u Nacionalu prvi put javno progovorila o svojim saznanjima o nezakonitostima, u čijem su središtu aktualni ministar obrane Mario Banožić i predstojnik Ureda premijera Zvonimir Frka-Petešić.
Odluka Povjerenstva otkriva da je Plećaš oštetio državni proračun i potpisao lažnu izjavu kojom je uoči imenovanja na svoj drugi mandat na toj funkciji ustvrdio da se ne nalazi ni u kakvom sukobu interesa
Općinski radni sud u Zagrebu 4. listopada donio je nepravomoćnu presudu kojom je utvrđeno da je bio „nedopušten“ otkaz Maji Đerek, nekadašnjoj direktorici u Sektoru poslovnih prostora u Državnim nekretninama. Taj otkaz ‘’smjestio’’ joj je, kako je rekla za Nacional, upravo Banožić, tadašnji ministar državne imovine. Sud je sada naložio njen povratak na radno mjesto direktorice sektora u Državnim nekretninama, ali će Maja Đerek najvjerojatnije morati još čekati i na pravomoćnu presudu višeg, županijskog suda. U izjavi za Nacional Maja Đerek je zaključila da će najvjerojatnije uslijediti žalba poslodavca na ovu njenu nepravomoćnu prvostupanjsku presudu. U presudi Maji Đerek sutkinja je ukazala i na jedan bitan proceduralni propust njenog poslodavca iz Državnih nekretnina kada joj je davao otkaz ugovora o radu. Prije nego što je dobila otkaz, tadašnja uprava Državnih nekretnina na čelu s direktoricom Renatom Sabo nije Maji Đerek kao direktorici Sektora za poslovne prostore dala prije toga „opomenu pred otkaz“ što je, prema slovu zakona, bila dužna učiniti. Identična je situacija i u predmetu Nade Ružić. Ni ona nije dobila važnu „opomenu pred otkaz“ prije nego što joj je bio uručen taj „otkaz ugovora o radu zbog skrivljenog ponašanja“.
Nada Ružić radila je na radnom mjestu unutarnje revizorice sve dok nije dobila otkaz zbog tzv. „skrivljenog ponašanja“ baš kao i Maja Đerek u Državnim nekretninama. Njih dvije nekada su zajedno radile u CERP-u, a nedavno su u Zagrebu osnovale nevladinu udrugu zviždača Razvoj.
Nada Ružić ne isključuje mogućnost ni da bude poništeno imenovanje Milana Plećaša na njegov drugi mandat za ravnatelja CERP-a početkom ove godine na zatvorenom dijelu sjednice Vlade. Zašto? Prema njenim riječima, ravnatelj Milan Plećaš potpisao je „pod materijalnom i krivičnom odgovornošću lažnu izjavu da nije bio predmet Povjerenstva za odlučivanje o sukoba interesa, a pokazalo se da je bio u sukobu interesa“.
„Znao je da se njegov predmet nalazi u obradi pred Povjerenstvom “, tvrdi Nada Ružić. A da nije u sukobu interesa bio je jedan od važnih uvjeta u raspisanom natječaju za ravnatelja CERP-a.
No to je bio tek usputan, manji krimen Milana Plećaša, objašnjava za Nacional Maja Đerek koja je s Nadom Ružić podnijela kaznenu prijavu protiv ravnatelja CERP-a.
‘Povjerenstvo je kaznilo Plećaša s 2000 kuna, a on je sebi nezakonito isplatio više od 10.000 kuna. Je li tako i Povjerenstvo potiče kriminal, jer mu nisu naložili da mora i vratiti taj novac?’ pita se Ružić
U kaznenoj prijavi navode da je oštetio i Republiku Hrvatsku za 333 milijuna kuna. Evo kako je to ona objasnila: „Ispred naše udruge zviždača Razvoj Nada i ja podnijele smo kaznenu prijavu protiv Plećaša, a i Nada Ružić je trenutačno na sudu iz istih razloga kao i ja zbog otkaza temeljem ‘skrivljenog ponašanja’. I ona se bori da se njen otkaz utvrdi nedopuštenim, da se vrati na radno mjesto višeg revizora za unutarnju reviziju u CERP-u. Kaznena prijava protiv Plećaša podnijeta je iz više razloga, a najbitniji je razlog taj da je propustio poslati nekog djelatnika na glavnu skupštinu Petrokemije iz Kutine i tako povući 333 milijuna kuna pravične naknade na ime delistiranja Petrokemije s burze. Naime, Republika Hrvatska je preko CERP-a bila upravitelj određenog broja dionica Petrokemije“.
Maja Đerek osvrnula se na otkaz koji je dobila u Državnim nekretninama, naglasivši da je Povjerenstvo donijelo odluku da je i „Banožić bio u sukobu interesa“. „Sve to oko mog otkaza počelo je davno prije, a zahuktalo se nakon prijetnji Marija Banožića, tadašnjeg ministra državne imovine. Tražio je od mene da otpečatim dva ekskluzivna prostora koja je koristila obitelj Rodić u najužem centru Zagreba, u Ulici Frane Petrića 1 i u Dežmanovu prolazu 2. Dug za korištenje tih poslovnih prostora bio je veći od 4 milijuna kuna.
Udruga zviždača Razvoj s Nadom Ružić i Majom Đerek podnijela je kaznenu prijavu protiv Milana Plećaša, ravnatelja CERP-a jer je, tvrde, oštetio Republiku Hrvatsku za 333 milijuna kuna
Na inicijativu ministra Banožića ti su poslovni prostori bili otpečaćeni. Kasnije su i mediji objavili dijelove zapisnika sa sastanka u Državnim nekretnina koji sve to potvrđuje. Zapisnik s tog sastanka je predan i USKOK-u 2020. godine. Na temelju tog zapisnika i na temelju odluke Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa prema kojoj je Banožić, tadašnji ministar državne uprave, izvan uredbe i državne procedure sam sebi dodijelio stan od 92 četvorna metra u centru Zagreba, ja sam protiv Banožića u lipnju prošle godine podnijela kaznenu prijavu USKOK-u“, rekla je za Nacional Maja Đerek.
Ono što je žalosti i što joj je bitnije od nepravomoćne presude je to što se još uvijek nije utvrdilo tko su za to odgovorne osobe. Osim toga, Maja Đerek još uvijek nema povratnu informaciju što je s njenim kaznenim prijavama za Renatu Sabo i Banožića. Ona navodi da je od njihova podnošenja proteklo dovoljno vremena i smatra da bi bio minimum komunikacijske pristojnosti nadležnih institucija da je o tomu informiraju.
Komentari