Jako olujno nevrijeme praćeno kišom i tučom koje je jučer uzrokovalo veliku materijalnu štetu u pojedinim županijama, imalo je i kobne posljedice za mnoge životinje. Tako su u Slavoniji uslijed tuče stradale divlje životinje, od kojih najviše rode, javlja Radio Banovina.
Rode su uslijed tuče štitile svoje mlade i gnijezdo, zbog čega se nisu imale gdje skloniti.
Na području Slavonije nema prihvatilišta za divlje životinje. Zasad jedino prihvatilište za divlje životinje ima Grad Zagreb, u sklopu azila Dumovec. Zbog velikog broja unesrećenih roda, javlja se problem s njihovim prijevozom do Zagreba.
Iz nadležne Udruge za pravnu zaštitu životinja ANIMALEX mole građane koji su se susreli s unesrećenom rodom neka putem komunalnog redarstva grada ili općine pokušaju na svojem području zbrinuti rodu, a ako to nije moguće, neka se komunicira pomoć s Dumovcem, javlja Radio Banovina.
Iz udruge poručuju kako je dosad svaka jedinica lokalne samouprave trebala imati rješenje za zbrinjavanje unesrećenih divljih životinja na svojem području. Također ističu kako treba imati na umu da tuča može padati i više puta godišnje te da ona nije jedina vremena nepogoda i situacija u kojoj će divlje životinje trebati medicinsku pomoć.
Nalazi li se roda izvan Zagreba, prijevoz nije osiguran. Za početak kontaktirajte Dumovec na 01/ 2008 354 ili mailom na [email protected] koji će vas uputiti u daljnju proceduru. Kontaktirati možete i AWAP Udrugu za zaštitu životinja na 01/ 339 2795. Također, rodu možete dovesti u Ambulantu ZOO vrta na adresi Ulica Fakultetsko dobro 1, Zagreb, koji će ju smjestiti u oporavilište.
Pristupanje rodi:
Priđite polako i tiho: Ozlijeđena roda može biti preplašena i dodatno se ozlijediti ako se osjeti ugroženom.
Koristite zaštitnu opremu: Ako je moguće, nosite rukavice i zaštitnu odjeću kako biste se zaštitili od ozljeda i spriječili daljnje povrede ptice.
Transport ozlijeđene rode:
Sigurno prenošenje: Pažljivo stavite rodu u kutiju ili košaru obloženu mekom tkaninom kako biste je zaštitili tijekom transporta.
Kontaktiranje stručnjaka: Odmah kontaktirajte najbližu veterinarsku stanicu, specijalizirani centar za ptice ili organizaciju za zaštitu divljih životinja.
Osiguravanje privremenog skloništa:
Zaštita od daljnjih ozljeda: Smjestite rodu na sigurno mjesto, daleko od propuha, vlage i direktnog sunca dok čekate pomoć.
Hranjenje i hidratacija: Ako je moguće, pružite svježu vodu i malo hrane (npr. sirovu ribu) dok ne stigne stručna pomoć.
Kontakte udruga za zaštitu životinja i oporavilišta u RH možete pronaći OVDJE.
Komentari