Broj planinara koji će pokušati popeti se na Mount Everest u nadolazećoj sezoni bit će rekordan, procjena je nepalskih vlasti. Od ove sezone uspona obavezni su i čipovi za penjače i vodiče.
“U proljetnoj sezoni 2023. zabilježen je rekordan broj penjača koji su dobili dopuštenje za uspon na Mount Everest, izdano je 479 licenci. Ove godine očekujemo da će broj penjača koji se namjeravaju popeti na planinu biti još veći nego prošle godine. U stalnom sam kontaktu s operaterima ekspedicija i agencijama. Primaju rezervacije od penjača za Mount Everest i prema tim podacima, ove će ih godine biti veći nego prošle”, rekao Rakesh Gurung, direktor Odjela za turizam.
Vlasti ulažu dodatne napore kako bi osigurale neometano odvijanje sezone penjanja.
“Prije nekoliko dana održali smo sastanak o tome da sezonu ekspedicija učinimo učinkovitijom, sigurnijom i upravljivijom“, rekao je.
Konkretno, od ove godine obvezno je nošenje elektroničkih čipova za one koji se penju na Everest. Nepalske vlasti očekuju da će ova mjera olakšati operacije potrage i spašavanja.
Godine 2023., prema The Himalayan Database, koja pohranjuje informacije o svim ekspedicijama u nepalskim Himalajama, na Everestu je umrlo 18 ljudi, više nego bilo koje godine od prve uspješne ekspedicije na vrh Himalaje prije 70 godina.
Općina Khumbu, kroz koju prolazi put do vrhova Everesta i susjednih planina, također je u veljači uvela nova pravila za planinare. Moraju nositi posebne vreće za biološki otpad i nositi ga natrag sa sobom.
Osim toga, oni koji se pokušavaju popeti na Everest, kao i na Nuptse i Lhotse, morat će donijeti najmanje 8 kilograma smeća prema principu Ne ostavljaj tragove. Planinarske ekipe bit će dužne održavati prostor oko svojih kampova urednim i čistim.
S 8848 metara nadmorske visine Everest je najviši vrh svijeta.
Obvezni elektronički čipove za planinare
Vlada već planira primijeniti ovo pravilo na druge vrhove u Nepalu jer se “nesreće ne događaju samo na Everestu, događaju se i na drugim vrhovima“, rekao je Gurung.
“Ovu vrstu čipova već su koristile neke od agencija u Nepalu, ali to nije bilo obavezno proteklih godina. Od ove sezone, koja počinje u travnju, obavezni su za sve penjače i planinarske vodiče“, rekao je Gurung.
Neobična prirodna pojava patuljak obasjala nebo iznad Himalaje
Jedan od problema s penjanjem na vrhove Himalaje je taj što u slučaju incidenata, poput lavina, koštaju desetke, a ponekad i stotine tisuća dolara kako potraga za nestalima tako i evakuacija tijela mrtvih.
“Ako ove uređaje koristimo u planinama, troškovi će se smanjiti, jer će takvi uređaji vrlo precizno locirati nestala tijela”, rekao je Gurung.
Nije spomenuo točnu vrstu uređaja koji će se koristiti. Prema lokalnim medijima, izbor bi mogao biti napravljen u korist jednostavnih čipova koji mogu primiti signal odašiljača i poslati ga natrag izvoru. Domet takvog detektora je oko 200 metara. Takvi transponderi od 10-15 dolara teški su nekoliko grama i mogu se pričvrstiti na odjeću ili opremu.
Komentari