Znate da je pijenje puno tekućine tijekom prehlade ili gripe ključno za održavanje organizma hidriranim, ali možda se pitate je li limunada osobito učinkovit napitak.
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti preporučuju pijenje tekućine za vrijeme prehlade i gripe kako biste spriječili dehidraciju. Prema riječima Michele Sidorenkove, kuharice i dijetetičarke, pijenje zaslađenih napitaka, poput limunade, može se činiti kao dobar način da ostanete hidrirani, ali to nije tako jednostavno.
“U usporedbi s cijelim voćem, zaslađeni i prerađeni sok ne daje nikakvu stvarnu nutritivnu korist i može biti jednostavan način za bezumno gutanje puno nepotrebnog dodanog šećera”, kaže ona.
Štoviše, kad smo bolesni i gubimo tjelesne tekućine (na primjer, znojem, povraćanjem ili proljevom), gubimo i elektrolite, zbog čega je pijenje puno tekućine toliko važno.
“I dalje možete piti limunadu”, kaže Sidorenkov, “ali čak i limunada napravljena od svježe cijeđenih limuna ne daje značajnu količinu elektrolita koji su vam potrebni.” Kokosova voda može biti bolja opcija ako tražite prirodnije napitke od elektrolita.
Što je s vitaminom C u limunadi?
Postoje oprečni dokazi o tome može li vitamin C doista potaknuti imunološki sustav i obraniti ga od štetnih virusa i bakterija.
Usprkos tome, dobrobiti vitamina C proizlaze iz svakodnevnog dugotrajnog uzimanja, a ne samo ako je netko već bolestan.
Samo zato što nema dokaza koji ukazuju na to da limunada može liječiti gripu, to ne znači da biste je trebali izbjegavati. Naravno, kao i u svemu, umjerenost je ključna.
Američko udruženje za srce preporučuje ženama da ne konzumiraju više od 25 grama dodanog šećera dnevno, dok muškarcima ograničava unos na 36 grama.
Ako želite izbjeći višak šećera, Sidorenkov preporučuje da sami napravite limunadu sa svježim limunom, umjesto da je kupujete u trgovini, piše Index.
Komentari