ZNANSTVENI POLIGON U ČAKOVCU: U staroj konjušnici printaju najmodernije metalske patente

Autor:

Nacional

 

Business&Banking je posjetio Metalsku jezgru Čakovec gdje se na 3D printeru ispisuju metalni i plastični dijelovi za renomirane hrvatske tvrtke kao što su HS produkt, Rimac automobili, HEP, Končar i druge i razgovarao sa znanstvenicima koji su se zbog toga vratili u Čakovec

Ustanova Metalska jezgra Čakovec je znanstveno-istraživački centar u području tehničkih znanosti, osnovana je 2018. godine s ciljem poticanja visokotehnološkog razvoja u regiji, provođenja vrhunskih istraživanja, jačanja znanstvene izvrsnosti te povećanja konkurentnosti metalske i povezanih industrija na području Međimurske županije i sjeverozapadne Hrvatske.

Metalska jezgra prvi je znanstveno-istraživački centar u Hrvatskoj kojem je vlasnik županija. Aktivno radi već pune dvije godine, u nju je uloženo 4,729 milijuna eura i izrasla je iz projekta “Razvojno-edukacijski centar za metalsku industriju Metalska jezgra”, pokrenutog u srpnju 2018. godine. U sklopu projekta rekonstruiran je objekt “stara konjušnica” unutar Centra znanja Međimurske županije, osigurani su infrastrukturni preduvjeti za rad Metalske jezgre te su opremljeni laboratoriji za prototipiranje, internet stvari, modularni prostori radionica, uredski prostori i informatička radionica. Međimurska županija za projekt je izdvojila 576 tisuća eura dok je ostatak iznosa – točnije, 4,153 milijuna eura – sufinanciran iz europskih fondova. Upravo je ovaj projekt izabran kao jedan od najboljih projekata u Hrvatskoj u kategoriji Doprinos znanosti i inovacijama u izboru najboljeg europskog projekta u 2021. godini.

Ravnatelj Metalske jezgre Čakovec, doktor znanosti Mario Šercec, ispred 3D printera za ispis polimera u FMD tehnologiji, jedinog u Hrvatskoj. FOTO: Nacional

Koncept djelovanja Metalske jezgre temelji se na suradnji znanstveno-istraživačkog sektora, poslovnog sektora (metalska industrija) i javnog sektora (Međimurska županija s potpornim institucijama), odnosno stvaranju triple helix efekta koji pridonosi rješavanju razvojnih problema Međimurske županije i šire regije te jačanju regionalne konkurentnosti.

Metalska jezgra provodi aktivnosti prijenosa znanja i transfera tehnologije te nudi usluge na području aditivnih tehnologija. Gospodarstvenicima nudi mogućnost korištenja najsuvremenije opreme za 3D skeniranje i mjeriteljstvo, 3D printer za ispis metala, a 3D printer za ispis polimera u FMD tehnologiji jedini je printer takvih tehničkih mogućnosti u Hrvatskoj, najbliži se nalazi u Milanu. Osim toga, tu je i laboratorij za IoT opremljen suvremenim uređajima za razvoj elektroničke opreme. Jedna od najvećih vrijednosti Metalske jezgre je u tome što je ona kroz snažan razvoj znanstveno-istraživačkog sektora omogućila međimurskim znanstvenicima da se vrate u Međimurje. Rukovodstvo Metalske jezgre čine ravnatelj, doktor znanosti Mario Šercer i voditeljice odjela, doktorica znanosti Ivana Mihalic Pokopec i doktorica znanosti Marina Grabar Branilović. Tih troje znanstvenika i istraživača iza sebe imaju iskustvo rada na prestižnim hrvatskim i inozemnim sveučilištima, institutima i tvrtkama, a svoje znanje i stručnost odlučili su ulagati u rodno Međimurje.

Zoran Kadežabek, stručnjak iz područja ‘Internet of things’ u Međimurskoj jezgri Čakovec, pokazuje kako je osmišljena tehnologija za mjerenje interkranialnog tlaka putem mobilne aplikacije. FOTO: Nacional

 Da je Metalska jezgra centar izvrsnosti koji bitno doprinosi razvoju znanosti i inovacija u Hrvatskoj, pokazuje i suradnja s domaćim i stranim sveučilištima i razvojno-edukacijskim centrima, ali i industrijom. Tako je u suradnji s Regionalnim centrom izvrsnosti za robotske tehnologije CRTA zagrebačkog Fakulteta strojarstva i brodogradnje i tvrtkom Izit napravljen 3D ispis plastičnog poklopca za medicinski robot Ronna, koji se u KBC-u Dubrava primjenjuje u neurokirurškim operacijama. Suradnja je nastavljena s tvrtkom Ronna-medical koja nastavlja s razvojem nove generacije Ronne.

Napravljen je i 3D ispis metalnih i plastičnih dijelova za više renomiranih hrvatskih tvrtki kao što su HS produkt, Rimac automobili, HEP, Končar, AD Plastik, Ferro Preis, Promming, LPT, Eonex i mnoge druge. Također, uspostavljena je suradnja s Muzejom Međimurja u Čakovcu, a odrađeni su i 3D skeniranje i izrada digitalnih modela skulptura Zrinskih i Frankopana akademskog kipara Mihaela Štebiha.

Napravljen je 3D ispis i plastičnog poklopca za medicinski robot Ronna, koji se u KBC-u Dubrava primjenjuje u operacijama

Ravnatelj Metalske jezgre, inženjer strojarstva, magistar ekonomije i doktor znanosti Mario Šercer radno iskustvo stjecao je u Njemačkoj i na čelu je te ustanove od veljače 2019. godine.

“Metalska jezgra sudjeluje i u provedbi nekoliko projekata financiranih iz fondova EU-a u sklopu kojih je ostvarena suradnja s vodećim domaćim i inozemnim znanstvenim institucijama i organizacijama, zdravstvenim ustanovama te renomiranim tvrtkama. Suradnja je ostvarena i s domaćim startupovima koji su nositelji fenomenalnih ideja, a čija je provedba omogućena uključivanjem znanstvenog osoblja Metalske jezgre te radom na suvremenoj opremi koju Metalska jezgra posjeduje. Pritom valja izdvojiti sustav za simulaciju interkranialnog tlaka koji je razvijen za potrebe projekta na kojem je Metalska jezgra surađivala sa zagrebačkim startupom Psy Flux, koji čini tim stručnjaka s područja medicine i elektronike. Kad je riječ o 3D printeru za ispis polimera, on omogućava ispis plastičnih izradaka velikih dimenzija iz 15 različitih polimernih materijala visokih performansi uz nenadmašivu točnost, ponovljivost te provjerena i pouzdana mehanička svojstva isprintanih dijelova. Široku primjenu nalazi u najzahtjevnijim proizvodnim procesima kao što su proizvodnja u zrakoplovnoj i automobilskoj industriji te u svim ostalim granama. Printer na jednostavan i ekonomičan način omogućuje izradu dijelova s geometrijom koju je do sada ljudskom rukom ili klasičnim načinom proizvodnje bilo nemoguće proizvesti. Može se ustvrditi da možemo proizvesti gotovo sve što ljudska kreativnost može zamisliti. Osim spomenutih aktivnosti, Metalska jezgra radi na pripremi neformalnog obrazovanja odraslih, organizaciji i provedbi edukacija i stručnih tečajeva na području aditivnih tehnologija i IoT-ja, kao i na pripremi i implementiranju edukacija drugih javnih ustanova Međimurske županije, odnosno gospodarstva”, kazao je za Business&Banking ravnatelj Metalske jezgre Mario Šercer.

Ravnatelj Mario Šercer i voditeljice odjela, doktorica znanosti Ivana Mihalic Pokopec i doktorica znanosti Marina Grabar Branilović. FOTO: Nacional

 Voditeljica Odjela za tehnologiju Ivana Mihalic Pokopec, doktorica tehničkih znanosti, u Metalsku jezgru je došla u travnju 2020. sa zagrebačkog Fakulteta strojarstva i brodogradnje.

“Za Metalsku jezgru čula sam slučajno od kolege s fakulteta i odlučila se javiti ravnatelju Šerceru samo informativno, tek toliko da vidim što se to razvija i osniva u mom kraju. Nakon dolaska na razgovor ostala sam impresionirana samim projektom, počevši od vrhunske suvremene opreme i planiranih djelatnosti. S vremenom sam se odlučila zaposliti u ustanovi jer se prilika za rad na takvoj opremi s brojim drugim znanstvenicima i istraživačima ne pruža često. Odjel za tehnologiju odgovoran je za provođenje znanstveno-istraživačke djelatnosti, s naglaskom na stvaranje novog intelektualnog vlasništva te na primjenu rezultata istraživanja na korisnike iz industrije, odnosno, na tržište u vidu komercijalizacije proizvoda i usluga. Uz to, Odjel također provodi i aktivnosti prijenosa znanja i transfera tehnologije kroz podučavanje, organizaciju seminara i predavanja. Usko surađuje s Odjelom za istraživanje i razvoj u pripremi i provedbi nacionalnih i međunarodnih projekata te drugim djelatnostima s ciljem povezivanja znanosti i industrije. Od ključne je važnosti suradnja s gospodarstvom kroz zajedničke razvojne projekte, transfer rezultata istraživačkog rada za dobrobit gospodarstva uz poticanja razvoja inovativnih poduzeća i podizanja konkurentnosti hrvatske metalske industrije”, kazala je za Business&Banking Ivana Mihalic Pokopec.

‘Novo intelektualno vlasništvo koje ovdje stvaramo primjenjuje se na korisnike iz industrije’, kaže Ivana Mihalic Pokopec

 Voditeljica Odjela za istraživanje i razvoj Marina Grabar Branilović, doktorica prirodnih znanosti, u Metalsku jezgru je došla s Instituta Ruđer Bošković, također u travnju 2020. godine.

“Tijekom rada na Institutu Ruđer Bošković, gdje sam provela gotovo 12 godina, stekla sam bogato znanstveno-istraživačko iskustvo i brojne suradnje. Nakon svakodnevnih vožnji u Zagreb, zbog obiteljskih razloga odlučila sam potražiti posao u našoj županiji. Osnivanje Metalske jezgre Čakovec doprinijelo je mom povratku jer je to bilo mjesto na kojem se mogu zaposliti znanstvenici i tako nastaviti znanstveno-istraživački rad. Kroz Odjel za istraživanje i razvoj (I&R) provodi se glavnina istraživačko-razvojne aktivnosti Metalske jezgre Čakovec: temeljna, primijenjena – industrijsko istraživanje i eksperimentalni razvoj – i razvojna istraživanja. Cilj istraživanja je svakako poboljšanje metoda proizvodnje ili razvoja novih proizvoda. Poduzetnici u sektoru metalske industrije u sjeverozapadnoj Hrvatskoj susreću se s nizom izazova u procesu prototipiranja, testiranja i izrade malih serija proizvoda. Kao potpora i pomoć u tim procesima osmišljena je Metalska jezgra Čakovec. Odjel za I&R provodi aktivnosti istraživanja s ciljem stjecanja novih znanja koja se mogu koristiti za razvoj novih proizvoda, proizvodnih postupaka ili usluga. Potiče razvoj suradnje s drugim znanstveno – istraživačkim institucijama, a u suradnji s Odjelom za tehnologiju i Odjelom za IoT sudjeluje u pripremi i provedbi projekata, u aktivnostima diseminacije i prijenosa znanja kroz edukacije, organizaciju seminara i predavanja”, kazala je za Business&Banking Marina Grabar Branilović.

Pokazni primjeri ispisa s 3D printera za ispis polimera koji omogućava ispis plastičnih izradaka velikih dimenzija iz 15 različitih polimernih materijala visokih performansi; printer je smješten u obnovljenoj zgradi bivše vojarne u Čakovcu. FOTO: Nacional

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.