San ljubitelja znanstvene fantastike mogao bi se uskoro ostvariti: ulazak u reprodukciju slavne spavaće sobe iz filma “2001.: Odiseja u svemiru”, izložene u Washingtonu prigodom 50. obljetnice početka prikazivanja remek-djela Stanleyja Kubricka.
Posjetitelji slavnog National Air and Space Museuma u glavnom gradu SAD-a mogu prošetati tom prostorijom veličine 8 x 10 metara u kojoj na kraju filma doktor David Bowman stari prije ponovnog rođenja.
Namještena identično, samo bez crnog monolita, reprodukcija impresionira napadnom svjetlošću kakvu je Kubrick prenio na film.
Posjetitelji će moći “uživati u fizičkom okolišu oko izloženih predmeta”, krevetu, stolcima, slikama i skulpturama, objašnjava Martin Collins, kustos muzeja.
“Kubricku je bilo važno da svjetlost ne dolazi od projektora nego da je integrirana u samu scenu”, dodaje on, objašnjavajući intenzitet koji nudi soba neoklasicističkog stila.
Instalacijom koja pruža iluziju realizma britanskog umjetnika Simona Bircha, muzej odaje počast Kubrickovu djelu, smatranom jednim od najvećih filmova u povijesti filma.
Prije “Ratova zvijezda” ili “Blade Runnera” američki redatelj revolucionirao je znanstvenu fantastiku dugometražnim filmom čiji scenarij uz Kubricka potpisuje i britanski pisac Arthur C. Clarke.
Počevši s prikazivanjem u travnju 1968. u SAD-u, “2001.: Odiseja u svemiru” obilježila je svoje vrijeme filozofskim osvrtom na teme poput osvajanja svemira i razvoja ljudske vrste.
Izložba je otvorena od 8. travnja do 28. svibnja.
Komentari