Liječnici KBC-a Osijek postigli su značajan uspjeh – pacijentu starom 70 godina izveden je operacijski zahvat kroz preponu, kojim mu je bez otvaranja prsišta zamijenjen cijeli luk aorte.
Ova inovativna medicinska tehnika znatno povećava šanse za preživljavanje, a oporavak pacijenta je puno brži, izvještava HRT. Takvi zahvati postaju mogući zahvaljujući naprednoj medicinskoj opremi i kontinuiranoj edukaciji zdravstvenih djelatnika.
Kirurzi Zavoda za vaskularnu kirurgiju su ovog mjeseca uspješno izveli operaciju kod pacijenta s velikom aneurizmom, zamijenivši mu luk aorte endovaskularnim pristupom, bez potrebe za otvaranjem prsišta.
“Riječ je o tome da se naprave premoštenja krvnih žila koje opskrbljuju mozak, ruke i gornji dio tijela, a luk aorte zamijeni protezom koja se plasira kroz ubod ili rez na arteriji u preponi”, objasnio je Tomislav Ištvanić, pročelnik Zavoda za vaskularnu kirurgiju KBC-a Osijek.
‘Prva smo bolnica u Hrvatskoj koja će za operacije koristiti najsuvremeniji sustav Da Vinci’
‘Među prvima smo ugradili ‘stent-graft’
Ovaj postupak primijenjen je jer pacijentovo zdravstveno stanje nije dopuštalo klasičnu operaciju. “Imali smo čast biti među prvima koji ugrađuju ‘stent-graft‘. Ovaj postupak omogućuje poštedno rješavanje teških i kompliciranih patologija, a nova tehnologija pojavila se na tržištu upravo kad je pacijentima bila potrebna”, rekao je za HRT Vedran Farkaš, član Zavoda za vaskularnu kirurgiju KBC-a Osijek.
Za pacijente je važna i činjenica da je oporavak nakon ovakvog zahvata znatno kraći nego nakon klasične operacije, te se kvaliteta života ne narušava. “Pacijent obično boravi četiri ili pet dana u bolnici, za razliku od starijih metoda kada je bio potreban boravak u intenzivnoj njezi i tjedan dana oporavka na odjelu, uz vrlo težak oporavak”, pojasnio je Ištvanić.
‘Uz ograničene financijske mogućnosti uspijevamo pratiti trendove, a imamo i sjajne ljude, što je neprocjenjivo’
Iako je najnovija tehnologija i medicinski alati ključni faktor, osječki vaskularni kirurzi ističu da je neophodno i kontinuirano ulaganje u stručnost.
“U posljednjih četiri ili pet godina, koliko se bavimo endovaskularnom kirurgijom, educirali smo se u Poljskoj i učili od najboljih kolega, a osim toga imamo i vlastito iskustvo”, rekao je Farkaš. U Europi se “stent-graft” proteza koristi već godinu dana, a liječnici osječkog KBC-a bili su među prvima u regiji koji su je ugradili.
“Iako imamo ograničene financijske mogućnosti, uspijevamo pratiti najnovije tehnološke trendove, a imamo i nešto što je neprocjenjivo – sjajne ljude”, istaknuo je za HRT ravnatelj osječkog KBC-a Krunoslav Šego.
Zagrebački centar robotike razvija robota za neurokirurške operacije
U najvećoj bolnici na istoku Hrvatske najavljuju daljnje opremanje Klinike za onkologiju, kao i Kliničkog zavoda za nuklearnu medicinu i zaštitu od zračenja.
Komentari