ZLOUPORABA H7 DEKLARACIJE: Za pakete male vrijednosti Hrvati plaćaju naknadu dvaput. “Zašto? Zato što to Hrvatska pošta može!”

Autor:

Marko Prpic, Marin Tironi/PIXSELL, privatna arhiva

Naručite li ovih dana putem internetske trgovine proizvode male vrijednosti iz zemlje poput Kine, SAD-a, Hong Konga ili neke treće zemlje izvan Europske unije, nemojte se začuditi kada vam poštar, koji vam paket donese na kućni prag, naplati dodatni namet od 18,50 kuna kako bi vam uručio pošiljku. Iako ste PDV i troškove transporta za paket male vrijednosti do najviše 150 eura ili 1135 kuna, koji je oslobođen plaćanja carine, već uredno platili u cijeni naručene robe, HP će vam dodatno naplatiti naknadu na ime „troškova zastupanja pri izradi H7 deklaracije“, carinske deklaracije koja  je uvedena 1. srpnja prošle godine.

Naime, kako je Nacionalu potvrđeno iz tvrtke DPD Croatia, jedne od kurirskih službi koje po Hrvatskoj dostavljaju pakete, za svaku pošiljku koja ulazi u Hrvatsku, bez obzira na to je li ili nije oslobođena plaćanja carine, odnosno bez obzira na to je li riječ o paketu vrijednosti do 150 eura ili preko toga iznosa, mora se izraditi H7 deklaracija, koju je Carinska uprava kreirala upravo za IOSS sustav koji vrijedi u svim zemljama članicama EU-a.

Drugim riječima, svaki paket koji uđe u Hrvatsku mora proći carinsku kontrolu i za njega se radi H7 deklaracija kroz koju Porezna uprava i Carinska uprava kontroliraju plaćanje poreza i carine na kupljenu i uvezenu robu. No kupac koji svoju robu vrijednosti do 150 eura naručuje putem internetske trgovine od trgovca koji je uključen u IOSS sustav već je, u trenutku kada je platio naručene proizvode, uz plaćanje PDV-a unaprijed podmirio i trošak izrade H7 deklaracije i nema nikakvog razloga da ga Hrvatska pošta naplaćuje još jednom. No HP radi upravo to.

Ivan Čulo, predsjednik Uprave Hrvatske pošte. FOTO: Marin Tironi/PIXSELL

Potaknut Nacionalovim pisanjem o neopravdanom nametu koji Hrvatska pošta naplaćuje od primatelja paketa male vrijednosti, javio nam se hrvatski državljanin Jan Vešligaj koji živi u Belgiji i koji je u kolovozu prošle godine od Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) zatražio da preispita opravdanost i zakonitost HP-ove naplate naknade na ime troška za podnošenje H7 deklaracije za uvoz paketa male vrijednosti do najviše 150 eura. O toj je Vešligajevoj inicijativi Nacional pisao u prošlom broju, navodeći da je Vešligaj AZTN-u uputio inicijativu za pokretanje postupka utvrđivanja zlouporabe vladajućeg položaja naplaćivanjem prekomjernih cijena protiv Hrvatske pošte.

Obraćajući se Nacionalu Vešligaj je objasnio motiv kojim se rukovodio u inicijativi koju je podnio AZTN-u: „Njenim (Hrvatske pošte, op.N.) kvarnim postupanjem mi kao korisnici poštanskih usluga dovedeni smo u suludu situaciju da moramo plaćati dodatan namet da bi nam se uručila pošta koju smo već uredno platili. Zašto? Zato što to Hrvatska pošta može raditi zbog svoje dominantne pozicije na tržištu.“ Izrazio je i bojazan da od njegove inicijative neće biti ništa jer, kako tvrdi, i HAKOM kao nadležno regulatorno tijelo i AZTN otvoreno podržavaju Hrvatsku poštu, o čemu se, kaže, osvjedočio kroz opširnu prepisku koju je proteklih pola godine imao s djelatnicima AZTN-a.

Oslobađanje od plaćanja carine za pakete vrijednosti do 150 eura vrijedi samo za one pošiljke koje dolaze iz IOSS sustava kojim se države članice Europske unije rasterećuju obračunavanja PDV-a na poštanske pošiljke i ta se obveza prebacuje na trgovce. Za pakete koji ne dolaze iz IOSS sustava kupac će prilikom primitka pošiljke morati podmiriti PDV i carinu. Europska unija je 2021. godine osnovala IOSS sustav (Import-One-Stop-Shop), u koji se mogu prijaviti sve tvrtke izvan EU-a koje svoje proizvode prodaju kupcima u zemljama članicama EU-a i koje putem IOSS sustava mogu obračunavati PDV na isporučene pošiljke. Drugim riječima, a kako je to na svojim stranicama objasnilo i Vijeće EU-a, IOSS sustav olakšava naplatu, prijavu i plaćanje PDV-a za prodavatelje izvan EU-a koji svoju robu prodaju kupcima u zemljama EU-a. Istovremeno, IOSS sustav kupcima iz zemalja članica EU-a koji putem internetske prodaje kupuju robu iz trećih zemalja garantira da će im se PDV naplatiti prilikom kupnje te da neće biti prisiljeni plaćati nepredviđene troškove niti naknade prilikom isporuke naručene robe.

Jan Vešligaj je u kolovozu prošle godine od AZTN-a zatražio da preispita opravdanost i zakonitost HP-ove naplate naknade na ime troška za podnošenje H7 deklaracije za uvoz paketa male vrijednosti do najviše 150 eura.. FOTO: Privatna arhiva

Vešligaj podsjeća da i Carinska uprava na svojim internetskim stranicama izričito navodi da carinsku prijavu robe podnosi poštanski ili žurni prijevoznik (tzv. kurirski operater) koji obavlja transport paketa do krajnjeg kupca. A poštanski ili žurni prijevoznik (kurirski operater) se u carinskom postupku pojavljuju kao carinski posrednici samo u slučajevima kada se prihvaćaju i otpremaju paketi koji ne stižu iz sustava IOSS. Za sve pakete koji stižu iz sustava IOSS poštanski operator se ne pojavljuje u carinskom postupku, što drugim riječima znači da nema nikakvog temelja naplaćivati naknadu za posao koji nije dužna obavljati. „I Europska komisija izrijekom navodi da ‘poštanski operatori i kuriri ne moraju i zapravo ne mogu provjeriti valjanost IOSS broja’. Što to onda Hrvatska pošta ‘kontrolno pregledava’ i što nam naplaćuje?“ pita se Vešligaj? On je stoga i od AZTN-a zatražio da Hrvatskoj pošti postavi posve konkretno pitanje zbog čega je za pošiljke realizirane unutar sustava IOSS potreban “kontrolni pregled” kad takvog zahtjeva nema ni u jednoj obvezi prema carini.

Na službenim stranicama Europske komisije, u dijelu u kojem se objašnjava oporezivanje i carinjenje robe unutar Europske unije, posve se konkretno objašnjava čemu služi IOSS i zbog čega je uspostavljen: „IOSS olakšava prikupljanje, prijavu i plaćanje PDV-a prodavačima koji prodaju uvezenu robu na daljinu (e-trgovina) kupcima u EU. IOSS također olakšava proces kupcu, koji se naplaćuje samo u trenutku kupnje, te stoga nema nikakvih iznenađenja prilikom isporuke robe. Ako prodavatelj nije registriran u IOSS-u, kupac mora platiti PDV i obično naknadu za carinjenje koju naplaćuje prijevoznik.“ Drugim riječima kazano, kupac je prilikom plaćanja odabrane robe (vrijednosti do maksimalno 150 eura) unaprijed platio i PDV i sve ostale troškove transporta i obrade paketa uključujući i izradu H7 deklaracije, jer mu je prodavač koji je u sustavu IOSS sve te troškove uključio u krajnju cijenu. Uz to, paketi vrijednosti do 150 eura oslobođeni su plaćanja carine. Što znači da kupac ne treba plaćati nikakve dodatne troškove.

Iako je Hrvatska pošta u svoju obranu do sada nekoliko puta u medijima iznosila tvrdnje kako sličnu praksu imaju i ostale države EU-a, Nacional je u prijašnjim tekstovima pokazao da to nije točno i da velika većina zemalja članica ne naplaćuje nepostojeći trošak „kontrolnog pregleda“ paketa male vrijednosti i izrade H7 deklaracije. Evo što o tome stoji na stranicama finskog poštanskog operatera Posti: „Ako ste prilikom kupnje artikla već platili PDV, a pošiljatelj je podatke o tome poslao Posti elektroničkim putem, Posti će za vas podnijeti uvoznu deklaraciju. Cijena je 0 eura.“ Slične upute korisnicima nalaze se i na stranicama državnog poštanskog operatera u Austriji, Njemačkoj, Italiji, Belgiji, Nizozemskoj… I nijedna od njih ne naplaćuje nikakve dodatne troškove.

U sortirnom centru Hrvatske pošte u Velikoj Gorici u srpnju prošle godine krenula je naplata carine i PDV-a na sve pošiljke male vrijednosti koje dolaze izvan Europske unije. FOTO: Marko Prpic/PIXSELL

Vešligaj ovim riječima komentira spornu HP-ovu naplatu nepostojeće naknade: „Kod nas je sustav doveo do apsurdne situacije da je Hrvatska pošta počela odjednom naplaćivati iznos za jednu od radnji koje se obavljaju u nizu, od prijema do uručenja pošiljke. Po toj bi logici mogla jednako tako naplaćivati i naknadu za ‘preuzimanje pošiljke’ ili ‘uručenje pošiljke poštaru’. To su operacije koje su uključene u cijenu poštarine i ne mogu se zasebno obračunavati. Evo vam primjera tvrtke iHerb, koja je upravo zbog toga otkazala suradnju HP-u jer su se potrošači masovno žalili zbog naplaćivanja naknade za kontrolni pregled, pa čak i dvostrukog PDV-a. Sad to radi DPD bez ikakvih problema i bez dodatnih naknada. Platite sve kod kupovine i pošiljka stiže na vrata. Kako to da DPD to ne naplaćuje?“

Postavili smo stoga pitanje i tvrtki DPD Croatia naplaćuju li naknadu na ime troškova ”kontrolnog pregleda” pošiljki male vrijednosti ili pak naknadu na ime troškova izrade H7 deklaracije za takve pakete. „DPD Croatia ne pruža uslugu ‘kontrolnog pregleda’ pošiljaka male vrijednosti koje isporučuje kupcima u Hrvatskoj, a koje stižu iz IOSS sustava. Nismo opunomoćenik Carinske uprave za obavljanje takvih kontrolnih pregleda i ne naplaćujemo navedene usluge“, stoji u odgovoru koji je potpisala regionalna voditeljica marketinga i komunikacija tvrtke DPD Croatia Snježana Stanić, napominjući pritom da njihova tvrtka nije špediter i nema ovlasti za pružanje usluga carinjenja, već za to koriste usluge ovlaštenog špeditera s kojim imaju potpisan ugovor za obavljanje poslova carinjenja. Taj špediter, navodi se u odgovoru, obavlja poslove carinjenja pošiljki koje stižu iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Švicarske, Norveške ili bilo koje druge zemlje koja nije članica Europske unije. Carinjenje pošiljki koje u Hrvatsku pristižu iz Velike Britanije obavlja se u Francuskoj i za DPD ih obavlja tvrtka Chronopost koja je dio grupacije DPD.

H7 DEKLARACIJA – šifra za namet koji Hrvatska pošta naplaćuje za male pakete koji dolaze izvan EU-a, a trebala ga je ukinuti

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.