Redovito dodavanje maslinovog ulja u vaš jelovnik može smanjiti rizik od demencije za čak 28 posto, otkriva nova studija.
Istraživači u Bostonu vjeruju da bi ovo ulje, popularan dodatak mnogim jelima i glavna namirnica mediteranske prehrane, potencijalno moglo igrati ključnu ulogu u zdravlju mozga.
Kao čest sastojak u svemu, od preljeva za salatu do pržene hrane, ovo istraživanje predlaže da uključivanjem samo pola žlice maslinovog ulja u svoju dnevnu prehranu možete smanjiti rizik od demencije. S obzirom na rastuće globalne stope Alzheimerove bolesti i drugih oblika demencije, ova bi otkrića mogla biti značajna. Studije sugerira da bi zdrav način života, uključujući čimbenike prehrane, mogao pomoći u sprječavanju ili usporavanju napredovanja ovih iscrpljujućih stanja.
“Naša studija pojačava prehrambene smjernice koje preporučuju biljna ulja kao što je maslinovo ulje i sugerira da te preporuke ne samo da podupiru zdravlje srca, već potencijalno i zdravlje mozga”, kaže Anne-Julie Tessier, postdoktorandica na Harvardu.
“Odlučiti se za maslinovo ulje, prirodni proizvod, umjesto masti kao što su margarin i komercijalna majoneza siguran je izbor i može smanjiti rizik od fatalne demencije”, poručuje.
Ovo je prva studija koja istražuje odnos između prehrambenih navika i smrti povezane s demencijom . Istraživački tim analizirao je upitnike o prehrani i smrtne zapise prikupljene od više od 90.000 Amerikanaca tijekom razdoblja od tri desetljeća. U tom je razdoblju od demencije preminulo 4749 sudionika.
Studija je pokazala da su osobe koje su konzumirale više od pola žlice maslinovog ulja dnevno imale 28 posto manji rizik od smrti od demencije u usporedbi s onima koji su ga rijetko ili nikad ne konzumirali. Nadalje, zamjena samo jedne žličice margarina ili majoneze s jednakom količinom maslinovog ulja dnevno pokazala je vezu s osam do 14 posto manjim rizikom od smrti od demencije.
Prethodno istraživanje pokazalo je da oni koji redovito koriste maslinovo ulje umjesto prerađenih ili životinjskih masti imaju tendenciju općenito održavati zdraviju prehranu. Međutim, doktorica Tessier je istaknula da je odnos između konzumacije maslinovog ulja i smanjenog rizika od smrti od demencije u ovoj studiji ostao dosljedan, bez obzira na ukupnu kvalitetu prehrane. Ovo sugerira da bi maslinovo ulje moglo imati jedinstvena svojstva korisna za zdravlje mozga.
“Neki antioksidativni spojevi u maslinovom ulju mogu prijeći krvno-moždanu barijeru, potencijalno imaju izravan učinak na mozak. Također je moguće da maslinovo ulje ima neizravan učinak na zdravlje mozga tako što pogoduje zdravlju kardiovaskularnog sustava”, dodaje.
Prethodne studije povezivale su veći unos maslinova ulja s nižim rizikom od srčanih bolesti, a uključivanje maslinovog ulja u mediteranski način prehrane pokazalo se kao zaštita od kognitivnog pada.
Doktorica Tessier je primijetila da, iako su nalazi studije značajni, oni su promatrački, te stoga ne dokazuju izravnu uzročno-posljedičnu vezu između konzumacije maslinovog ulja i smanjenog rizika od fatalne demencije. Navela je da su potrebna daljnja istraživanja kako bi se potvrdili ovi učinci i odredila optimalna količina konzumacije maslinovog ulja za najveće zdravstvene dobrobiti, piše Study Finds.
Komentari