ZIKA VIRUS: Američki znanstvenici počeli s kliničkim ispitivanjima cjepiva

Autor:

epa05144634 A laboratory employee examines a sample of antibodies during a immunofluorescent assay in a laboratory of the company Euroimmun in Dassow, Germany, 05 February 2016. Brazilian authorities use diagnostic technology produced by the German company Euroimmun AG in the fight against the Zika virus.  EPA/DANIEL BOCKWOLDT

Američki znanstvenici potvrdili su da su upravo počeli s prvim kliničkim ispitivanjima cjepiva protiv zika virusa kojeg prenose komarci, javlja u četvrtak Reuters.

Za sada nema odobrenog cjepiva ili lijeka za taj opasni virus koji se munjevito širi u obje Amerike i koji može uzrokovati teške deformacije glave kod novorođenčadi. Veliki broj kompanija i akademskih skupina rade na razvoju cjepiva protiv zike, čija se masovna upotreba očekuje za najmanje dvije do tri godine.

Nacionalni institut za alergije i infektivne bolesti (NIAID), dio Nacionalnog instituta za zdravlje (NHI) kao savezne istraživačke agencije, potvrdio je početak rane  faze kliničkog ispitivanja  na najmanje  80 zdravih muškaraca između 18 i 35 godina.

“Sigurno i učinkovito cjepivo za sprječavanje infekcije zika virusom i teških porođajnih deformacija koje taj virus uzrokuje je od iznimne važnosti za javno zdravlje”, priopćio je direktor NIAIDA Anthony Fauci.

Američka kompanija Inovio Pharmaceuticals je u lipnju dobila dozvolu ministarstva za hranu i lijekove da krene s ispitivanjem cjepiva protiv zike na ljudima. Kompanija Inovio razvija cjepivo u suradnji s južnokorejskom GeneOne Life Sciences Inc. i brojnim znanstvenicima.

Američka zabrinutost bolešću izazvanom zika virusom, koja se ubrzano širi dvjema Amerikama a najjače je pogodila Brazil, porasla je nakon što su vlasti na Floridi prošloga tjedna objavile da postoje prvi znaci lokalnog prijenosa virusa u okolici Miamija.

Guverner Floride u petak je izvijestio o prvome lokalnom slučaju prijenosa virusa zike u kontinentalnom dijelu Sjedinjenih Država, kazavši da je testiranje četvero stanovnika pokazalo kako je vjerojatno riječ o prijenosu virusa ubodima komaraca.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)