Aktualnim prijepodnevom, u kojemu 40 zastupnika postavlja pitanja članovima Vlade, Hrvatski sabor u srijedu je počeo novu sjednicu, koja će potrajati do sredine srpnja ove godine.
‘Puno Vas jasnije vidim bez dva pleksiglasa, puno je ugodniji pogled sada’, rekao je zastupnicima predsjednik Sabora Gordan Jandroković na početku 11. sjednice, osvrnuvši se na ukidanje epidemioloških mjera.
Saborske zastupnike do ljeta očekuje vrlo intenzivan rad, jer na utvrđenom dnevnom redu više od 140 točaka, gotovo polovicu predložila je oporba, a brojna su i izvješća raznih tijela.
Sasvim je izvjesno da će se dnevni red tijekom zasjedanja još dopunjavati. I na početku sjednice dopunjen je sa devet novih točaka.
Uz ‘aktualno prijepodne’, koje se održava na početku svake nove sjednice, Sabor u srijedu raspravlja i o premijerovom izvješću o sastancima Europskog vijeća.
Izborni zakon u Bosni i Hercegovini
Raspudić je Plenkovića pitao i o izmjeni Izbornog zakona u BiH.
“Što se tiče karijesa s Pantovčaka, njegovu izjavu Bošnjacima ‘prvo sapun pa onda parfem’… Da je vama to netko rekao vi ne bi s njim razgovarali 10 generacija. Mi trpimo Milanovićevu štetu, vi ste mu jatak u BiH. Vi ćete Hrvate u BiH iz položaja žrtve pretvoriti u krivce. Moj utjecaj je velik, njegov utjecaj je nikakav, štetan”, rekao je Plenković odgovarajući na pitanje.
Tko diktira tempo smjena ministara?
Mostovac Nino Raspudić rekao je kako se ne može oteti dojmu da ministri zrače toplom melankolijom, a premijeru je poručio kako se “doveo do toga da mu Nikola Grmoja diktira tempo smjena”.
“Točno, da nije bilo aktivnosti DORH-a ne bi bilo rekonstrukcije vlade. Postoji načelo presumpcije nevinosti” rekao je Plenković, a što se tiče Grmoje, premijer kaže da se Mostovac treba “sakriti” jer je izgubio okladu s Marijom Kapulicom oko poligrafa zbog odlazaka u klub u Slovenskoj.
“Da je bilo obrnuto Mario Kapulica bi otišao, on je čovjek od integriteta. Vi ste valjda navikli bacati blato”, rekao je premijer.
Pravo na prekid trudnoće
Hoće li se pobrinuti da žene imaju pristup pobačaju s obzirom na to da u nizu bolničkih ustanova u Hrvatskoj nije moguće napraviti prekid trudnoće, pitala je Plenkovića GLAS-ova Anka Mrak Taritaš.
“Po zakonima je to pravo žena, ali pravo je i liječnika da imaju priziv savjesti. Mi nemamo pravo prisile da nekom to zabranimo. Ne znam statistiku, nisam znao da postoje ustanove u kojima to nije moguće. Ako je tako, mi ćemo to primiti na znanje, ali ja mislim da to nije moguće”, kazao je Plenković.
Mrak Taritaš nije bila iznenađena njegovim odgovorom pa je nabrojala ustanove u kojima ne postoji pravo na izbor: “Čije pravo je veće i jače, žene ili liječnika? Vaša obaveza je da u javnim ustanovama osigurate prekid trudnoće. Danas žene idu u Sloveniju ili pobačaje rade u privatnim ordinacijama. To se ne bi smjelo događati.”
Privatizacija INA-e
Privatizacije INA-e i njezina povratka kao Plenkovićeva starog obećanja, ali opet i prodaje ruskog udjela Fortenove, dotaknuo se SDP-ov saborski zastupnik Mišel Jakšić, a potom je Plenković njega podsjetio da je SDP-ova Vlada Ivice Račana pokrenula proces privatizacije.
“Nemojte se praviti da niste imali ništa s tim. Mi smo poduzeli sve što je bilo moguće da evaluiramo koliko vrijedi udio MOL-a u Ini. Ponudili smo cijenu i nismo se našli. MOL to nije prihvatio. Ne možete kupiti nešto što vam netko ne želi prodati. Da platimo iznos koji oni traže, a to toliko ne vrijedi, to nećemo raditi. Što se tiče Sberbank i Fortnenove, on to već dugo pokušava prodati. U ovoj situaciji je za kompaniju bolje da su oni to prodali. To što se našao mađarski fond koji je to bio spreman platiti, to je dobro za sve. Ne možemo mi odlučivati za druge. Fortenova je naša kompanije, tu je”, zaključio je Plenković, prenosi Dnevnik.hr.
Demografske mjere
“Demografija je rak-rana hrvatskog društva, ruralne sredine gube stanovnike”, upozorio je Marijan Pavliček iz Hrvatskih suverenista i pitao Plenkovića koliko je ljudi došlo u Hrvatsku zbog poticaja od 200.000 kuna.
“Demografija je presudno pitanje, napravili smo puno mjera, povećali smo roditeljske naknade, investirali u vrtiće… Uložili smo u gotovo 500 vrtića od 2017. godine, želimo 91 posto djece u vrtićima. Program Biram Hrvatsku je u inicijalnoj fazi, nemam ovdje te podatke. Podatke ću Vam pismeno poslati”, kazao je premijer.
Ulaganja u vojsku
Ulaganja u Hrvatska vojsku i obranu zanimale su HDZ-ova zastupnika kojemu je ministar obrane Mario Banožić kazao da vojska ima dosad najveći proračun za vojsku: “Na vojsku ide 2.16 posto proračuna, a većina ide na nove vojne avione, uložit će se i u novi brod i oklopna vozila. Nakon pada drona koji je bio naoružan sada se ulaže u protuzračnu obranu koja do sada nije bila prioritet.”
Prehrambena kriza
HSS-ov Krešo Beljak pitao je je li Vlada svjesna da nam možda prijati prehrambena kriza, kao i da ne postoji strategija koja bi nam u takvoj krizi pomogla.
“Znamo mi kakve su promjene nastale ruskom agresijom, da je Ukrajina žitnica, da su poremećeni lanci opskrbe, da raste cijena energenata. Kad se promijeni cijena energenata, ne postoji ništa što nije zahvaćeno. Hrvatska nije ni u kakvoj ugrozi, ne nedostaje nam nikakvih namirnica. Činjenica je da rastu cijene hrane. Antiinflacijski paket je sadržavao ponovno smanjenje PDV-a. Cijelo vrijeme gledamo na najbitnije, a to je i hrana”, odgovorio mu je premijer.
Plenković Grbinu: Pa jeste li vi normalni?
“Priča s pomilovanjem Josipa Perkovića i Zdravka Mustača došla je kao naručena, a možda i je naručena, ali nećemo vam dopustiti da se sakrijete iza naručenih priča. Kad će napokon rekonstrukcija? Hoćete li se maknuti ili početi raditi svoj posao?”, pitao je premijera SDP-ov Peđa Grbin.
“Vidim da su vas stavili na kraj klupe, to govori o snazi SDP-a. Sada smo otkrili da ste vi bili jedan muljator koji je koristio naknadu za odvojen život pa mi je ispod razine da vi nama nešto prigovarate. Vi biste trebali šutjeti još jedno godinu dana da se zaboravi to što ste učinili. Vi hladno, bez da trepnete, ponovno nama docirate. Zadnji put ste mi još i Zvonka napali, zajedno s Milanovićem. Toliko ste bezobrazni i niski da nama imputirate tezu da smo mi naručili Mustača i Perkovića. Pa jeste li vi normalni? Kako vas nije sram?”, pitao je Plenković Grbina.
“Vaše kolege bi trebalo biti jako sram i oni bi se trebali zapitati mogu li oni nešto s takvim čovjekom. To je bit. Pa jel’ vi spavate? Možda je vrijeme za vašu imploziju i da vas vaši kolege rekonstruiraju. Mi radimo svaki dan. Što vi radite s naknadama za odvojeni život, to predlažem da radite u tišini da vas nitko ne vidi”, poručio je premijer.
“Kad se meni postavi pitanje, ja dođem pred ljude i odgovorim na pitanje. Vi do sebe imate čovjeka koji ne može objasniti porijeklo svoje imovine… Vi izbjegavajući odgovore ne pljujete meni u lice, nego svima drugima. Poduzetnicima će sada doći četiri puta skuplja struja. Vaše mjere više nisu dovoljne”, rekao je Grbin, prenosi Dnevnik.hr.
Energetska situacija u Hrvatskoj
Kakva je energetska situacija u Hrvatskoj s obzirom na rat u Ukrajini, zanimalo je HDZ-ova Miru Totgergelija. U ovom trenutku je znatno bolja nego u većem dijelu članica Europske unije, kazao je ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić.
“To s jedne strane možemo zahvaliti Vladinim mjerama i to je bila jako dobra akcija u kontekstu zauzdavanja cijena. Što se tiče dostatnosti energenata, u ovom trenutku 80 posto potreba za električnom energijom namirujemo iz vlastite proizvodnje, dominantno proizvodnjom HEP-a, jednim dijelom iz obnovljivih izvora energije. Prirodni plin dijelom dolazi iz domaće proizvodnje koja će rasti, ostatak se uvozi. Hrvatska ima LNG na Krku koji omogućava da u slučaju dodatne eskalacije na istoku Europe budemo sigurni da ćemo imati dostatnu dobavu plina. Što se tiče naftnih derivata i tu imamo povoljnu poziciju. Ona proizlazi iz činjenice da je Janafov terminal na Krku u ovom trenutku jedna od značajnijih uvoznih točaka za ovaj dio Europe. U sva tri ključna energenta u ovom trenutku Hrvatska stoji dobro”, rekao je Ćorić, prenosi Dnevnik.hr.
Komentari