Nacional otkriva sadržaj dopisa koji je u ime američkih investitora napisala jedna od najmoćnijih britanskih odvjetnica i supruga bivšeg premijera, a u kojem se žali na postupanje gradonačelnice Ivane Marković i lokalnih vlasti u Supetru na otoku Braču
Cherie Blair, supruga bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira i odvjetnica u odvjetničkoj tvrtki Omnia Strategy LLP, ozbiljno pritišće i testira premijera Andreja Plenkovića i Državno odvjetništvo. Otkriva to dopis, zapravo upozorenje Vladi i hrvatskom Ministarstvu vanjskih poslova koji je 5. svibnja 2022. poslano iz tvrtke Omnia Strategy LLP na adresu državnog tajnika za vanjsku trgovinu i razvojnu suradnju u Ministarstvu vanjskih poslova, ali i na ruke Zvonimira Frka-Petešića, predstojnika Ureda premijera i čovjeka od premijerova posebnog povjerenja.
Cherie Blair jedna je od najmoćnijih, najskupljih i najuspješniji britanskih odvjetnica, osnivačica i vlasnica te šefica uspješne firme Omnia Strategy. Bila je svojedobno predložena za jednu od vodećih sudačkih pozicija u Engleskoj, ali je ona radije ostala odvjetnica, ali ima ovlasti da radi i kao sutkinja u nekim posebnim predmetima. Bila je uspješna odvjetnica i prije nego što je njen suprug Tony Blair postao premijer, bavila se odvjetništvom i dok je bila premijerska supruga, a sada je mnogo utjecajnija od njega.
Cherie Blair uputila je hrvatskoj vladi dopis u ime američkih investitora iz Svpetrvs hotela. U središtu interesa klijenta kojeg zastupa na Braču je nekoliko katastarskih čestica na kojima se nalazio vatrogasni dom, nogometno igralište i boćalište. Riječ je i o nekada neupitnom javnom dobru koje je pravnim marifetlucima bilo izuzeto iz vlasništva lokalne samouprave na tom jadranskom otoku. Zbog tih čestica američki suvlasnici te hotelske tvrtke u sukobu su s gradonačelnicom Supetra Ivanom Marković i dopisom hrvatskoj vladi prijete da će pokrenuti arbitražni spor kako bi se taj sukob riješio.
Nacional posjeduje taj dopis u kojem, među ostalim, stoji: ‘’Posljednji nečuveni postupci gradonačelnice već su imali devastirajući utjecaj na poslovanje naših stranaka. Prvenstveno, naše su stranke zaprimile brojne prigovore turoperatora i gostiju čije je mirno uživanje bilo prekinuto i čije su zdravlje i sigurnost dovedeni u pitanje zbog postupanja gradonačelnice. Nadalje, ako Gradsko vijeće nastavi s namjeravanom eksproprijacijom daljnjih ruta resorta, resort više neće biti unovčiv, odnosno neće više predstavljati dobro jamstvo svojim zajmodavcima koje su stjecajem okolnosti lokalne banke. Dođe li do toga, naše će stranke biti primorane trajno zatvoriti resort i pokrenuti stečaj, a s obzirom na katastrofalne financijske gubitke koje bi trpjeli. Takav gubitak bio bi vraćen kroz međunarodni arbitražni postupak. Takav ishod bio bi direktna posljedica radnji gradonačelnice te bi imao široke i teške posljedice na lokalnu ekonomiju, a s obzirom na to da Svpetrvs hoteli zapošljavaju oko 600 osoba na vrhuncu turističke sezone te značajan broj lokalnih poduzetnika i njihova osoblja izravno ili neizravno ovisi o poslovanju resorta. U ovom trenutku, a uzimajući u obzir nedavnu eskalaciju spora, upućeni smo započeti arbitražni postupak protiv Vlade ispred Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u Washingtonu, D.C. Neovisno o ranije iznesenom, naše su stranke spremne nastaviti sudjelovati u medijaciji usporedno s arbitražnim postupkom, i to ako Vlada i Gradsko vijeće poduzmu sljedeće aktivnosti: obustave postupak glede donošenja novog nacrta Odluke o nerazvrstanim cestama; osiguraju da se prostori bivšeg vatrogasnog doma, koji su trenutno nezakonito okupirani, bez odgode oslobode te omogući Svpetrvs hotelima da drži kontejnere za otpad na njima; vrate istočna ulazna vrata resortu bez odgode; dostave našim strankama prijedlog nagodbe Vlade čim to bude najranije moguće te poduzmu sve moguće radnje sukladno važećem pravu kako bi se pripremio i službeno predao prijedlog nagodbe našim strankama, što je prije moguće.’’
‘Posljednje, provokativne radnje pokazuju da gradonačelnica i Gradsko vijeće nisu zainteresirani za mirno rješenje ovog spora, već preferiraju eskalaciju situacije’, stoji u dopisu Cherie Blair
U dopisu se navodi i da ‘’posljednje, provokativne radnje pokazuju da gradonačelnica i Gradsko vijeće nisu zainteresirani za mirno rješenje ovog spora, već preferiraju eskalaciju situacije, kršeći sporazum među strankama o suzdržavanju od bilo kakvog postupanja koje može pogoršati spor’’.
Međutim, proteklog tjedna dodatnoj eskalaciji situacije pridonijeli su upravo postupci predstavnika tvrtke Svpetrvs hoteli. Oni su prošle srijede, 25. svibnja 2022. godine, iz drugog pokušaja ipak proveli ovrhu kojom je hotelska tvrtka Svpetrvs hoteli na kraju prisilno, ali i temeljem jedne od sudskih presuda ušla u prostorije bivšeg vatrogasnog doma i Boćališnog kluba u Supetru te su zaposjeli gradsko nogometno igralište i gradsko boćalište. Ovrha je, doduše, provedena temeljem pravomoćne odluke Županijskog suda iz Splita iz 2020. godine, a postupak je obavljen u nazočnosti predstavnike Svpetrvs hotela, ali i predstavnika grada Supetra, NK Jadrana i Boćališnog kluba.
Gradonačelnica Ivana Marković pokrenula je u međuvremenu nove pravne postupke. Jednom tužbom traži da se ovrha proglasi nedopuštenom. Ali to nije odgodilo ovrhu. Poslala je i dvije predstavke Odboru za pravosuđe Hrvatskog sabora. Jednu zbog pritiska koji je radila Cherie Blair kada je pokušala djelovati na institucije grada, gradske vijećnike i nju da se ne donesu i ne provedu zakonske odluke o nerazvrstanim cestama, što je obveza jedinica lokalne samouprave, a drugu zbog teškog propusta Županijskog državnog odvjetništva koje je nakon poništenja rješenja o privatizaciji trebalo pokrenuti postupak isknjižbe Svpetrvs hotela s tih čestica. Ali to nije napravljeno te je omogućilo provođenje ovrhe nad spornim česticama.
DORH je to trebao učiniti temeljem presude Upravnog suda.
Na sve to reagirala je i zviždačica Maja Đerek koja se upustila u polemiku s predstavnicima Županijskog državnog odvjetništva koji su ponudili drugačije viđenje te situacije. Ona je o tom slučaju izjavila sljedeće:
„Nastavno na navedeni odgovor Županijskog državnog odvjetništva u Splitu od 19. svibnja 2022. godine vezano za postupak pretvorbe i privatizacije Svpetrvs hotela d.d., a budući da se navodi kako sam iznijela neistinite podatke i činjenice, dajem si za pravo da poznajem postupak pretvorbe i privatizacije, jer sam više od 9 godina radila na postupcima utvrđivanja neprocijenjene imovine u pretvorbi društvenih poduzeća u Hrvatskom fondu za privatizaciju i njegovim pravnim sljednicima. Relevantan pravni propis u ovom slučaju nikako nije bio Zakon o trgovačkim društvima, kako to navodi Županijsko državno odvjetništvo, nego pravni propisi koji su doneseni kao lex specialis za postupke pretvorbe i privatizacije: Zakon o pretvorbi društvenih poduzeća, Zakon o privatizaciji, koji su bili na snazi u relevantnom razdoblju te Zakon o upravljanju državnom imovinom (NN br. 145/10) koji ih je zamijenio. Sukladno navedenim zakonima, osobito čl. 42. i čl. 47. Zakona o privatizaciji, nije bila moguća naknadna dokapitalizacija, odnosno unos neprocijenjenih nekretnina u temeljni kapital trgovačkog društva koje je već prošlo pretvorbu, već je rješenje o nekretninama koje su procijenjene u pretvorbi imalo samo deklaratorni karakter već provedene i završene pretvorbe (ako se nije radilo o tehnološkoj cjelini s već procijenjenim nekretninama, a ovdje svakako nije, budući da se radi o nogometnom igralištu koje je koristio netko drugi). Isti stav potvrdio je i Ustavni sud u odluci U-I-68/01 u kojoj je zaključio da se kod neprocijenjenih nekretnina ne može raditi o stečenom pravu vlasništva novonastalih trgovačkih društava, u ovom slučaju Svpetrvs hotela d.d., a što je potvrđeno i mnogobrojnim sudskim presudama za koje kolege iz Županijskog državnog odvjetništva i Državnog odvjetništva Republike Hrvatske zasigurno od početka znaju“.
To svoje mišljenje potkrepljuje i izvješćem Državnog ureda za reviziju o obavljenoj reviziji pretvorbe i privatizacije za Svpetrvs hotele iz srpnja 2003. koje je „već utvrdilo da predmetne nekretnine iz kasnijeg Dopunskog rješenja nisu procijenjene u postupku pretvorbe“, pa je onda, po njoj, i uknjižba vlasništva tih nekretnina provedena mimo zakona.
Prema tumačenju Maje Đerek, Hrvatski fond za privatizaciju donio je Dopunsko rješenje 2005. na temelju kojeg se dopušta uknjižba u zemljišnim knjigama na Svpetrvs hotele i na temelju kojeg se dopušta dokapitalizacija tog trgovačkog društva, a da Hrvatski fond za privatizaciju nije utvrdio što predmetne nekretnine čine u naravi. Čine li tehnološku cjelinu, tko ih koristi i radi li se možda o nekretninama koje su izvan pravnog prometa. I na koncu Maja Đerek pojašnjava: „kao što znamo radi se, između ostalog, o nogometnom igralištu NK Jadran i vatrogasnom domu, a Upravni sud Republike Hrvatske Presudom US-10448/2007 od 1. travnja 2010. poništio je predmetno Dopunsko rješenje Hrvatskog fonda za privatizaciju“. A ta presuda, kako tvrdi Maja Đerek, znači da ono od toga trenutka ne proizvodi nikakve pravne učinke, odnosno poništavaju se sve pravne posljedice koje je rješenje kao upravni akt proizvelo. Po njoj, ako je poništeno rješenje kojim je stranci priznato neko pravo, onda se smatra da to pravo nije ni stekla.
Ali predstavnici Svpetrvs hotela ponašaju se drugačije. Štoviše, zbog svega prijete Vladi novom arbitražom i agresivno kritiziraju lokalne vlasti u spomenutom dopisu.
Gadonačelnica Supetra Ivana Marković poslala je i dvije predstavke u Sabor, a u jednoj se žalila na pritisak koji je radila Cherie Blair kada je pokušala djelovati na institucije grada i gradske vijećnike
Ovako se u svom dopisu Cherie Blair referirala na „nedavne radnje gradonačelnice i Gradskog vijeća“ u Supetru:
„Kao prvo, dana 26. travnja 2022. u 5 sati po lokalnom vremenu, po nalogu gradonačelnice, bager je nasilno ušao u prostor Svpetrvs hotela i srušio istočna vrata resorta te ogradne zidove. Nakon što je bager završio radove, ovaj dio resorta je ostao u potpunom neredu. Navedena neopravdana povreda privatne imovine prouzročila je ozbiljan i neprihvatljiv rizik za zdravlje i sigurnost gostiju resorta te zajednice, prekid mirnog uživanja gostiju u resortu i uznemirenost te patnju našim strankama i njihovim radnicima. Naime, kao što vam je poznato, resort je sada otvoren za ljetnu turističku sezonu, što znači da u bilo koje vrijeme mnogo pješaka, bilo stanovnika Supetra ili gostiju, uključujući djecu, koriste ovaj dio resorta. Sada postoji značajno povećan rizik od nesreće kao posljedice učinjene štete te je stoga imperativ da se istočna vrata odmah vrate u prvobitno stanje. Znakovito, gradonačelnica je propustila obavijestiti članove Gradskog vijeća o svojim planovima te je jednostrano prekinula uključenost Grada Supetra u medijaciji, kao što je to vidljivo iz javnih izjava vijećnika koji su javno protestirali protiv njezine odluke. Ova nemarna radnja je bila poduzeta bez upozorenja. Opisano postupanje predstavlja nečuveno kršenje statusa quo kojeg su se strane dogovorile održavati. Ovo je također još jedan primjer nepoštenog, jednostranog i diskriminatornog načina na koji je gradonačelnica postupala protiv naših stranaka i njihove imovine“.
Izrazit je to pritisak odvjetnice koja je svojedobno u Londonu zastupala interese posrnulog hrvatskog tajkuna Ivice Todorića. Prema pisanju britanskog Telegrapha, u to vrijeme ona je sat svog pravnog posla naplaćivala 1150 funti, a za puno radno vrijeme od osam sati 80.000 kuna.
Na internetskoj stranici Omnia Strategy LLP stoji kako je ta tvrtka predana postizanju ciljeva svojih klijenata bez obzira na veličinu, složenost ili prirodu izazova te da njen tim ima dokazano uspješno rješavanje međunarodnih sporova, djelujući u ime desetaka vlada i državnih tijela, kao i brojnih korporativnih i privatnih klijenata visokog profila. Među ostalim, zastupaju Akru, grad u izraelskoj pokrajini Galileji, Alma Attu u Kazahstanu, ali i države poput Mongolije ili Crne Gore.
Cherie Blair je svojedobno u Londonu zastupala interese posrnulog hrvatskog tajkuna Ivice Todorića. Prema pisanju britanskog Telegrapha, u to vrijeme ona je sat svog pravnog posla naplaćivala 1150 funti
Djeluju kao savjetnici u arbitražama diljem svijeta u svim industrijama, bez obzira na mjerodavno pravo spora, jezik arbitraže, primjenjiva pravila arbitraže ili predmet spora. U glavnom timu imaju odvjetnike u različitim jurisdikcijama, uključujući Englesku i Wales, New York, Francusku, Južnu Afriku i Australiju.
Prema pisanju The Telegrapha, od 3. studenoga prošle godine američka vlada je stavila na crnu listu izraelsku špijunsku tvrtku NSO Group koju je kao vanjski savjetnik savjetovala Cherie Blair i to u trenutku velikih kontroverzi oko softvera. Viši sudac je otkrio da je NSO-ovu tehnologiju Pegasus koristio šeik Mohammed bin Rašid Al Maktoum, vladar Dubaija, da hakira telefon svoje bivše supruge i njezine odvjetnice, barunice Fione Sare Shackleton. Grupe za ljudska prava digle su tada svoj glas otkrivajući da se ta tehnologija koristila u telefonima desetaka novinara i aktivista, unatoč tvrdnji NSO-a da zahtijeva od kupaca da koriste tu tehnologiju isključivo za borbu protiv kriminala. Sada podjednako kontroverzno i agresivno Cherie Blair nastupa i u slučaju Svpetrvs hotela.
Komentari