Mnoge države članice EU-a kazale su da su dobile manje pošiljke cjepiva protiv covida-19 od očekivanog i na internim sastancima negoduju zbog neizvjesnosti koja okružuje buduće pošiljke, rekli su europski dužnosnici Reutersu.
Cjepivo koje su razvili američki farmaceutski div Pfizer i njegov njemački partner BioNTech počelo se distribuirati u EU-u potkraj prosinca. Američka biotehnološka tvrtka Moderna počela je isporučivati svoje cjepivo ovaj tjedan nakon što ga je EU odobrio 6. siječnja.
Međutim, oko trećine od 27 država članica EU-a kazalo je da nisu dobili dovoljno doza cjepiva, na videokonferenciji ministara zdravstva u srijedu, po dužnosniku koji je bio nazočan.
Negodovale su i zbog neizvjesnih rokova isporuke budućih pošiljki cjepiva, rekao je dužnosnik, ne imenujući nijednu zemlju.
Belgija je kazala kako očekuje da će u siječnju dobiti samo oko polovice planiranih doza Pfizerova i BioNTechova cjepiva zbog logističkih problema, dok je Litva kazala da joj je ovaj tjedan kazano da će njezine pošiljke biti prepolovljene do sredine veljače.
„Proizvođač nam je rekao da su isporuke smanjene u cijeloj Europskoj uniji”, rekao je glasnogovornik litavskog ministarstva zdravstva Vytautas Beniusis Reutersu u petak.
Manje količine od očekivanih isporučene su početkom siječnja Italiji, ali čini se da je to pitanje sada uglavnom riješeno, rekao je talijanski dužnosnik.
Isporuke se odvijaju „po dogovorenom rasporedu”, rekla je Pfizerova glasnogovornica, istaknuvši da ne postoji problem u proizvodnji, ali i da su rokovi ambiciozni i podložni promjenama.
Drugi europski izvor kazao je Reutersu da je na drugom internom sastanku s diplomatima u srijedu, dužnosnik Europske komisije rekao da će isporuke biti ograničene barem do ožujka, a proizvodnja će se ozbiljno ubrzati tek do rujna.
Predstavnica EK za pregovore s proizvođačima cjepiva Sandra Gallina kazala je europskim zastupnicima na javnom sastanku u utorak da je čula za samo tri „relativno manje važne” pritužbe u vezi isporuka cjepiva od nacionalnih vlada.
Glasnogovornik EK odbio je komentirati zabrinutosti u vezi ograničenih pošiljki cjepiva i neizvjesnih rokova isporuke.
Proporcionalno?
Pfizer i BioNTech imaju dva ugovora s EU-om za isporuku do 600 milijuna doza cjepiva ove godine. Dogovorili su da će isporučiti 75 milijuna doza u drugom kvartalu, a više kasnije tijekom godine. Nije poznato koliko se doza može distribuirati u prva tri mjeseca.
Moderna se obvezala da će isporučiti 10 milijuna doza do kraja ožujka, a u drugom i trećem kvartalu godine još po 35 milijuna doza. Još 80 milijuna doza bit će isporučeno ove godine, no nije poznato kada.
Proizvođači cjepiva nisu objavili detaljne kalendare isporuka za svaku državu članicu EU-a, koje bi trebale dobiti dio cjepiva u skladu sa svojim udjelom u stanovništvu EU-a. Pfizer je kazao da je to povjerljiva informacija.
„U ovoj fazi možemo samo potvrditi da će doze cjepiva biti distribuirane na proporcionalnoj osnovi među državama članicama”, rekao je Modernin glasnogovornik.
No čini se da se cjepivo ne distribuira ravnomjerno.
Njemačko ministarstvo zdravstva objavilo je na svojoj internetskoj stranici da će Njemačka, koja ima 83 milijuna stanovnika, dobiti gotovo 4 milijuna doza Pfizerova cjepiva do kraja siječnja.
Rumunjska, koja ima četiri puta manje stanovnika, kazala je da očekuje samo 600.000 doza u istom razdoblju. Bugarska, koja ima manje od desetine stanovnika od Njemačke, očekuje samo oko 60.000 Pfizerovih doza u siječnju, što je proporcionalno puno manje od Njemačke.
EU je osigurao gotovo 2,3 milijarda doza cjepiva protiv covida-19 i kandidata za cjepiva od šest tvrtki, ali većina još nisu odobrena. Odluke o cjepivima koje su razvili AstraZeneca i Johnson & Johnson očekuju se potkraj siječnja odnosno u veljači.
Komentari