Zemlje EU odbijaju kazne za nepodnošenje izvještaja o ruskoj zamrznutoj imovini

Autor:

Luksuzna jahta Irina VU trenutno se nalazi na kopnu pokraj marine Betina na otoku Murteru. Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Obveze izvješćivanja o zamrznutoj imovini Rusije dio su kruga sankcija EU-a o kojima se pregovara. Više od desetak zemalja EU-a protivilo se predloženim kaznama za neispunjavanje obveze izvješćivanja o tome gdje se nalazi ruska državna imovina, prisilivši Europsku komisiju da odustane od svog plana za kazne.

Prijedlog je dio 10. paketa sankcija EU-a protiv Kremlja, koji Komisija pokušava dobiti odobrenjem za obilježavanje prve godišnjice ruske opće invazije na Ukrajinu, koja pada u petak. Bila bi potrebna jednoglasna potpora zemalja bloka.

Cilj Komisije je mapirati rusku zamrznutu imovinu, uključujući koji se dio od gotovo 300 milijardi dolara ruskih deviznih rezervi koje su zamrznute u G7 i zemljama EU-a drži u bloku, gdje i tko ih drži.

Ova vježba mapiranja bila bi prvi korak u tekućim raspravama o tome kako iskoristiti ovu imovinu za plaćanje obnove Ukrajine.

Komisija je predložila uvođenje sveobuhvatnih obveza za “fizičke i pravne osobe, subjekte i tijela” da izvješćuju o tome gdje se nalaze, tržišnoj vrijednosti i vrsti sredstava koja pripadaju sankcioniranim subjektima, uključujući Središnju banku Rusije, a koja su zamrznula državna tijela. Također bi obuhvatio one koji su trebali biti zamrznuti, ali nisu bili zamrznuti, i sredstva koja su bila “predmet bilo kakvog premještanja, prijenosa, izmjene, upotrebe, pristupa” u dva tjedna prije njihova stavljanja na popis, prema nacrtu prijedloga sankcija.

Neuspjeh u tome može rezultirati velikim kaznama do 10 posto globalnog godišnjeg prometa za pravne osobe i 50.000 eura za pojedince koji namjerno ili iz nemara ne prijave ove informacije. Komisija također želi uvesti dnevne kazne od 10 posto dnevnog globalnog prometa ili 5000 eura u slučaju da pojedinci prisile vlasnike imovine na suradnju.

Pravna pojašnjenja

Skupina od 13 zemalja — uključujući Austriju, Njemačku, Belgiju, Češku, Francusku, Italiju, Latviju, Maltu i Portugal — usprotivila se prijedlogu tijekom sastanka u utorak, prema nekoliko diplomata i dužnosnika EU.

Te su zemlje navele potrebu za pravnim pojašnjenjima “koja se ne može riješiti jednostavnom revizijom paketa sankcija u nekoliko dana”, rekao je jedan diplomat.

Neki od njih predložili su da se cijelo pitanje izbaci iz 10. paketa sankcija, održe tehnički razgovori i da se tom pitanju vrate u budućnosti. Nitko se ne protivi cilju veće jasnoće te imovine, rekli su diplomati

“Mi kažemo u redu, naravno, ali ne sada, samo nam treba više jasnoće”, rekao je drugi diplomat. Diplomati su tražili anonimnost zbog osjetljivosti razgovora.

U novim nacrtima objavljenim uoči sastanka veleposlanika EU-a u srijedu, u koje je POLITICO imao uvid, dva su paragrafa povezana s kaznama izbrisana.

Rasprave o novim sankcijama nastavit će se u četvrtak.

Kazne su bile posebno sporna točka s nekoliko zemalja EU-a, koje su dovele u pitanje ovlasti Komisije da ih nametne, budući da je provedba sankcija nacionalna nadležnost, što je klasični strah među državama članicama od preuzimanja vlasti od strane Komisije. Drugi su govorili općenitije o riziku od administrativnih opterećenja.

Komisija je inzistirala na potrebi mapiranja zamrznute ruske državne imovine, ali je pristala ukloniti kazne iz paketa sankcija o kojem se raspravljalo, prema četvorici diplomata i dužnosnika. Rasprave će se nastaviti u četvrtak.

Kazne su bile ključna komponenta paketa koji je već izostavio neke kontroverzne stavke, poput dijamanata i nuklearne industrije. Ambicija Komisije je da se paket dogovori na vrijeme za obljetnicu rata iu koordinaciji s G7. Ovo vremensko ograničenje je prevladalo nad ambicijom, rekao je jedan od diplomata.

Međutim, tijekom sastanka u utorak Komisija je rekla da se rad s G7 u vezi s dijamantima nastavlja i da se očekuje izjava, prema jednom dužnosniku koji je upoznat s raspravom.

Što se tiče nuklearne energije, izvršna vlast EU-a rekla je da je voljna ispitati pojedince na srednjim rukovodećim pozicijama u Rosatomu, ruskoj kompaniji za nuklearnu energiju, ali je Mađarska ponovila svoj prigovor na istom sastanku.

Neke druge zemlje podržale su prijedlog Komisije, uključujući i prijedlog korištenja novčanih kazni.

“Izvještavanje o imovini obveza je država članica EU-a”, rekao je jedan diplomat iz ove skupine. “[Europska komisija] treba koristiti sve raspoložive alate.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.