U središtu Beograda od podneva 30. prosinca traje novi prosvjed s kojeg se traži poništavanje izbora.
Liderica koalicije Srbija protiv nasilja Marinika Tepić, koja 13 dana štrajka glađu, pozdravila je okupljene s bine, poručivši: “Ovi izbori moraju biti poništeni.”
Zbog štrajka glađu je narušenog zdravstvenog stanja, a da se popne na binu pomogli su joj opozicijski političari Miroslav Aleksić i Radomir Lazović.
Organizator prosvjeda u Srbiji nakon izbora je neformalna građanska inicijativa ProGlas koju su pokrenule istaknute javne ličnosti.
Glumica Svetlana Ceca Bojković, jedna od inicijatorica ProGlasa, pročitala je na prosvjedu u subotu tekst nastao na osnovi izvještaja nevladine promatračke misije CRTA o izbornim neregularnostima. Kako je rekla, izvještaj pokazuje masovno prekrajanje narodne volje na izborima.
“Mi zahtijevamo poništenje ovih pokradenih izbora i njihovo ponovno održavanje u fer uvjetima, s uređenim biračkim popisom, tako da nema fantoma”, rekao je Radomir Lazović, jedan od lidera koalicije Srbija protiv nasilja.
“Zemlja koja uvozi glasače, a izvozi svoju djecu nema budućnost. Zemlja u kojoj uhićuju studente, a puštaju kriminalce nije Srbija u kojoj želimo živjeti“, poručio je Miroslav Aleksić, također jedan od predstavnika liste Srbija protiv nasilja.
“Izbori su bili kriminalni i zato moraju biti ponovljeni. Ponovljeni, ali ne pod ovim uvjetima”, izjavio je Vladimir Štimac, košarkaš i kandidat za gradonačelnika Beograda ispred desne koalicije NADA.
Zahtjev ProGlasa je održavanje parlamentarnih i lokalnih izbora u Srbiji u roku od šest mjeseci, “nakon procesa temeljne promjene izbornih uvjeta”. Navode da je izborna volja građana “iznevjerena”.
Seriju prosvjeda u Srbiji nakon izbora 17. prosinca, pokrenuli su navodi o izbornoj krađi vladajuće Srpske napredne stranke ((SNS) koja je proglasila pobjedu na svim nivoima.
Najveća opozicijska koalicija “Srbija protiv nasilja” ih optužuje za izbornu krađu i traži ponavljanje izbora. Vlast to negira.
Dan prije protesta, 29. prosinca, Republička izborna komisija (RIK) odbila je prigovor koalicije “Srbija protiv nasilja” da se izbori ponište.
Sumnje u regularnost izbora iskazala je i OEBS-ov Ured za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) koji je 18. prosinca priopćila da su izbore obilježile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsjednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha, javlja Radio Slobodna Europa.
Komentari