ŽELJKO STIPIĆ ‘Postoji zapovjedna odgovornost i ministra Fuchsa i Tomaševića za ubojstvo u OŠ Prečko’

Autor:

Željko Stipić, dugogodišnji predsjednik sindikata Preporod koji je s još dva obrazovna sindikata organizirao mirni mimohod ‘Za sigurnu školu’ povodom tragedije u osnovnoj školi u Prečkom, govori o sigurnosnim propustima u školama i proziva odgovorne osobe

Prošloga ponedjeljka tri obrazovna sindikata – Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama i Sindikat hrvatskih učitelja – organizirala su mirni mimohod „Za sigurnu školu“ zbog ubojstva jednog i višestrukog ranjavanja nekoliko učenika prvog razreda i njihove učiteljice u  Prečko 20. prosinca. Unatoč hladnoći i jakom vjetru, mimohodu je, prema procjeni predsjednika sindikata Preporod Željka Stipića, prisustvovalo između 10 i 15 tisuća ljudi. Tim povodom smo o sigurnosti u školama i drugim temama razgovarali s profesorom hrvatskog jezika Željkom Stipićem, koji je već 19 godina na čelu Preporoda.

NACIONAL: Rekli ste da već 20 godina upozoravate na potrebu za stvaranjem sigurnosti u školama, ali vas sustavno ignoriraju. Kada ste i koliko puta na to upozoravali, zašto vas se ignoriralo?

Iako je pokušaja upozoravanja na ovaj problem bilo i ranije, prvi put sam o problemu nesigurnosti u školama, s ostalim sindikatima, javno progovorio još 2005. godine. Povod je bio taj što je na nastavnicu u zagrebačkoj prometnoj školi tijekom sata nasrnuo učenik i ozlijedio joj glavu metalnom šipkom kamionskog mjenjača. Nastavnica je zadobila tešku frakturu lubanje i nije se u preostalih nekoliko godina, koliko je još radila, uspjela oporaviti. U Makarskoj je 2006. učenik nožem teško ozlijedio svoga nastavnika, za što je nekoliko mjeseci kasnije dobio uvjetnu kaznu. U 2007. u školama je evidentirano 2265 nasilnih događaja, a 55 učenika kažnjeno je zbog nasilja izbacivanjem iz škole. Godine su prolazile, a crna statistika glede nasilja u školama bivala je sve gora. U jednom trenutku vladajući su se dosjetili „rješenja“: prestalo se s podacima o nasilju izlaziti u javnost. Prosvjetne administracije su protiv nasilja u školama njegovale tzv. ekscesni pristup. Samo dok bi zanimanje javnosti za slučaj trajalo, napadnutima bi se pružala psihološka pomoć i najavljivalo odlučne korake u borbi protiv nasilja.

NACIONAL: Jeste li nakon 3. svibnja 2023. odnosno ubojstava u školi u Beogradu koje je počinio četrnaestogodišnjak, upozoravali opet ministra Fuchsa na veliki problem nesigurnosti u hrvatskim školama? 

Mi iz sindikata nismo isključivali mogućnost da se nešto slično dogodi u nekoj od naših škola. Više se od nas čulo ministra i one koji su javnost uvjeravali da su naše škole sigurnije od onih u susjednim državama i da se slučaj poput onoga u  Vladislava Ribnikara kod nas ne može dogoditi. Zanimljivo je da taj povod prosvjetne vlasti nisu iskoristile da pokrenu dijalog sa školskim sindikatima o pitanju sigurnosne situacije u školama.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.