fbpx

Zelena energija i održivi razvoj Hrvatskih šuma: Projekti financirani sredstvima EU-a kao ključ buduće ekološke tranzicije

Autor:

Edukacijsko-posjetiteljski centar je rekonstruiran tako da je u cijelosti infrastrukturno i energetski neovisan. FOTO: Hrvatske šume

Kroz projekte financirane sredstvima Europske unije, Hrvatske šume ulažu značajne napore kako bi unaprijedile održivo gospodarenje šumama, povećale njihovu sposobnost apsorpcije ugljika i poboljšale energetsku učinkovitost korištenjem biomase i drugih obnovljivih izvora energije

U doba klimatskih promjena i sve veće svijesti o važnosti očuvanja prirodnih resursa, zelena energija i održivost postali su ključni prioriteti u poslovanju Hrvatskih šuma. Budući da šumski resursi pokrivaju gotovo polovicu kopnenog teritorija Hrvatske, naša zemlja igra važnu ulogu u tom procesu.

Od samih početaka korištenja sredstava EU-a Hrvatske šume provele su četiri strateška projekta vrijedna nešto više od 130 milijuna eura koja su pripadala prioritetnoj osi 6: Zaštita okoliša i održivost resursa. Jedan od tih projekata je „Razminiranje, obnova i zaštita šuma i šumskog zemljišta u zaštićenim i Natura 2000 područjima u dunavsko-dravskoj regiji – Naturavita“. Ukupna vrijednost projekta bila je 50 milijuna eura, od čega je 85 % sufinancirano sredstvima EU-a iz Kohezijskog fonda. Projekt se u potpunosti provodio u Osječko-baranjskoj županiji. Korisnik projekta bile su Hrvatske šume s projektnim partnerima: Ministarstvom unutarnjih poslova, Hrvatskim vodama, Javnom ustanovom „Park prirode Kopački rit“ i Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. U sklopu projekta provedena je biološka obnova šuma na 868,57 ha koja je uključila i zamjenu sastojina stranih vrsta sastojinama autohtonih vrsta na 400 ha. Kroz tu aktivnost posađeno je preko dva milijuna sadnica čime se znatno povećala vrijednost ekoloških i općekorisnih funkcija šuma.

Stara lugarnica prije preuređenja u edukacijsko-posjetiteljski centar „Podravlje“ koji se nalazi unutar naseljenog područja u šumskom predjelu Dravica. FOTO: Hrvatske šume

Kao dio projektnih aktivnosti Naturavite rekonstruirana je stara lugarnica i uređen edukacijsko-posjetiteljski centar „Podravlje“ koji se nalazi unutar naseljenog područja u šumskom predjelu Dravica koji je dio Regionalnoga parka Mura-Drava. Centar je rekonstruiran tako da je u cijelosti infrastrukturno i energetski neovisan. U sklopu zgrade postavljena je kotlovnica na pelete kao ekološki prihvatljiv izvor energije jer tijekom izgaranja ispuštaju onoliko ugljikovog dioksida koliko su stabla apsorbirala tijekom rasta, čime se održava ugljična neutralnost.

Vodoopskrba se riješila bušenjem bunara sa sustavom za pročišćavanje bunarske vode, dok je odvodnja sanitarne i fekalne vode riješena ugradnjom biološkog pročistača otpadnih voda s funkcijom povremenog rada u vršnim opterećenjima i dužim periodima zastoja. Biološki pročistači otpadnih voda su sustavi dizajnirani za obradu otpadnih voda koristeći prirodne biološke procese za razgradnju organske tvari prisutne u vodi. Takvi sustavi igraju ključnu ulogu u očuvanju vodenih resursa i zaštiti okoliša, čime se osigurava održivost vodenih ekosustava i smanjenje zagađenja. Opskrba električnom energijom riješila se ugradnjom solarnih kolektora na krov zgrade i baterijama, ekološki prihvatljivim načinom korištenja obnovljivih izvora energije. Takav sustav omogućio je potpuno autonomnu opskrbu električnom energijom, smanjujući ovisnost o tradicionalnim energetskim mrežama.

U sklopu zgrade EPC-a ‘Podravlje’ postavljena je kotlovnica na pelete kao ekološki prihvatljiv izvor energije. FOTO: Hrvatske šume

Na Svjetski dan šuma, 21. ožujka 2023. godine, Hrvatske šume preuzele su šest automobila na električnu energiju sufinanciranih putem natječaja Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Javnim pozivom Fonda osiguravala se provedba mjere TR-6 Integriranog nacionalnog energetskog i klimatskog plana Republike Hrvatske za razdoblje od 2021. do 2023. “Financijski poticaj za energetski učinkovita vozila“. Navedena mjera predstavlja alternativnu mjeru politike za postizanje dijela obveznog kumulativnog cilja uštede energije u krajnjoj potrošnji energije.

Kupovinom električnih vozila Hrvatske šume dale su primjer kako se briga za okoliš i održivi razvoj trebaju provoditi kroz konkretne akcije i projekte. Nabavljeni električni automobili marke su Volkswagen, model ID4, a Hrvatskim šumama će pomoći smanjiti emisiju ugljikovog dioksida za 18 tona godišnje, uzimajući u obzir da prosječno osobno vozilo emitira tri tone CO2 godišnje. Prema istraživanjima međunarodnih stručnih organizacija, prosječno stablo godišnje smanji udio CO2 za 12 kg što znači da je kupnja ovih šest vozila ekvivalentna sadnji 1500 stabala. Osim toga, korištenjem električnih vozila smanjuje se potrošnja fosilnih goriva (neobnovljivih izvora energije) i smanjuje se zagađenost okoliša bukom (procjenjuje se da gotovo 20 posto stanovnika EU-a pati od buke čije se razine smatraju neprihvatljivima).

Mladi sudionici radionica Hrvatskih šuma u okviru projekta ‘Naturavita’. FOTO: Hrvatske šume

I u ovom višegodišnjem financijskom okviru 2021. – 2027. Hrvatske šume su nastavile s korištenjem sredstava EU-a u svrhu ekološke tranzicije. Projekt „Revitalizacija planinarsko-posjetiteljske infrastrukture Prka prirode Žumberak – Samoborsko gorje“ 100 posto je financiran sredstvima EU-a u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Kao partner na projektu Hrvatske šume provode aktivnost Rekonstrukcija Planinarskog doma Kuća Jelenić koji se nalazi u Parku prirode „Žumberak – samoborsko gorje“ i na području Natura 2000. Predmetna zgrada projektirana je u skladu s Tehničkim propisima za racionalnu uporabu energije i toplinsku zaštitu, hrvatskim normama i nacionalnim dodacima na koje ti propisi upućuju, te je dokazano ispunjavanje temeljnih zahtjeva za građevinu u odnosu na racionalnu uporabu energije i toplinsku zaštitu – nZEB standard. U sklopu projekta obnovit će se i Planinarski dom Žitnica što je aktivnost Grada Jastrebarskog kao partnera na projektu. Rekonstrukcija zgrada PD-a Žitnica i PD-a Jelenić Kuća rezultirat će značajnom uštedom primarne energije, koja iznosi 66,60 MWh godišnje odnosno 58,35 % ukupne uštede.

Također, zahvaljujući projektiranim mjerama energetske učinkovitosti, ostvarit će se i godišnja ušteda emisija stakleničkih plinova u iznosu od 15,48 tona CO2, što predstavlja smanjenje od 69,05 % za obje zgrade. Sve te projekte pripremio je Sektor za EU projekte i zelenu energiju, koji je osnovan s ciljem učinkovitog provođenja strategija održivog razvoja. Osnivanjem tog sektora Hrvatske šume pokazale su visoku razinu ekološke osviještenosti te jasno iskazale svoju želju za aktivnim sudjelovanjem u zelenoj tranziciji. Ovi projekti ne samo da pridonose smanjenju energetske potrošnje i emisija stakleničkih plinova, već također potvrđuju opredijeljenost Hrvatskih šuma prema dugoročnoj zaštiti okoliša i unaprjeđenju održivog gospodarenja prirodnim resursima.

OZNAKE: Hrvatske šume

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.