ZBRKA I VISOKE CIJENE Međimurje-plin Zagrepčanima poslao akontacije i do 500 eura mjesečno

Autor:

11.09.2024., Zagreb - Ispred Gradske plinare Zagreb - Opskrba (GPZO) nastale su velike guzve gradjana koji zele ostati njihovi korisnici i na vrijeme do roka koji istjece 23. rujna, zatraziti ostanak u GPZO-u te plin placati 10 centi jeftinije po megavatsatu nego Medjimurje-plinu koji je opkrbljivac u javnoj usluzi. Photo: Neva Zganec/PIXSELL

Neva Zganec/PIXSELL

Prijelaz s jednoga opskrbljivača plinom u Zagrebu, dosadašnje Gradske plinare Zagreb, na Međimurje-plin izazvao je nesigurnost, nejasnoće i visoke akontacije, javlja Večernji list: neki korisnici nisu još dobili ni dokumentaciju, a nekima su mjesečne akontacije i do 300 eura, što je zabrinulo korisnike.

Kod nekih ni traga ni glasa, a kod drugih mjesečni računi od 300 eura. Iznenadili su se pojedini Zagrepčani akontacijama koje su stigle iz Međimurje-plina, njihova novog opskrbljivača plinom u javnoj usluzi. Na privatnog, koji je od ove jeseni u Zagrebu postala Gradska plinara Zagreb – Opskrba (GPZO), nakon što je izgubila natječaj Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), nisu se željeli prebaciti, jer su mislili da nikakvih problema neće imati preuzmu li ih oni opskrbljivači za koje je HERA odlučila da imaju najbolju ponudu. Sad su, javlja Večernji, malo požalili.

“Stigao nam je ugovor koji moramo potpisati s Međimurje-plinom te uz njega tri uplatnice na nešto više od 300 eura. Otkud im tolika cifra, ne možemo nikako dokučiti jer živimo u stanu od pedesetak kvadrata i račun za plin nikad nam nije bio toliki. Pokušali smo ih kontaktirati na mail, ali nitko nam se nije javio. Te akontacije ne možemo platiti, zanima nas samo ima li neki način da im se dojavi stanje brojila i da se računi korigiraju”, kazao je građanin, dok je drugi pojasnio da se Međimurje-plinu javio jer trebao bi biti kod njih, a ugovor koji bi trebao potpisati, ne dolazi. Rekli su mu, kaže, da dok ne potpiše, stanje brojila javi i njima, ali i Gradskoj plinari Zagreb – Opskrbi, “za svaki slučaj”.

“Ne znam što oni svi skupa rade, ali suludo je da je skoro studeni, a mi još praktično nemamo opskrbljivača plinom. Grijanje jesmo uključili nekoliko dana kad je bilo jako hladno, ali i to nas je malo bilo strah jer ne znamo tko uopće mjeri naše potrošene kilovatsate. Ne bi nam baš bilo drago da računa nema i onda odjednom dođe neka basnoslovna cifra”, kazao je drugi građanin. Još jedan apsurd dogodio se i onima koji su slali dokumentaciju GPZO-u jer na Međimurje-plin nisu željeli prijeći.

“Zahtjev se mogao poslati na mail zagrebačkoj Plinari, što sam napravila u rujnu. Ali nikakav odgovor mi još nije došao, čak ni onaj automatski da su zaprimili moj zahtjev. Kad ću potpisati ugovor i hoću li uopće, nemam pojma. Sad čekam da vidim tko će mi se obratiti, hoće li to biti GPZO, kod kojih sam htjela ostati, ili Međimurje-plin. U načelu, svejedno mi je od koga mi plin dolazi, ali da nitko gotovo dva mjeseca nije u stanju poslati dokumentaciju na potpis, malo je apsurdno”, kazala je Večernjem listu jedna građanka.

RADIO NACIONAL Tomašević: ‘Podmetnuo’ sam se i investirao da sačuvamo što više korisnika ‘Gradske plinare Zagreb’

“Ako još nisu, ugovori će stići vrlo brzo“, kažu u Međimurje-plinu. “U tijeku je dostava dokumentacije. Distribuciju dokumentacije vrši Hrvatska pošta, koja je obavlja efikasno, tako da će ovih dana svi dobiti ugovore, ugovorne uvjete i račune”, dodali su i pitali i za račune od 300 eura koje su pojedini Zagrepčani dobili.

“Uočili smo da neki kupci opskrbe plinom u obvezi javne usluge imaju akontacije i do 500 eura. Akontacije su izračunate na temelju zadnjeg tromjesečja 2023. godine (10., 11. i 12. mjesec) pojedinačne (vlastite) potrošnje, a koje su evidentirane u HROTE Registru obračunskih mjernih mjesta (ROOM). Prema Općim uvjetima čl. 17., st. 2., obračunsko razdoblje može iznositi jedan, tri ili šest mjeseci. Prema članku 18. stavak 3, potrošnju plina opskrbljivač plinom utvrđuje na temelju procjene potrošnje za obračunsko mjerno mjesto krajnjeg kupca, a prema potrošnji plina u istom razdoblju prethodne godine”, kažu u Međimurje-plinu, ali naglašavaju i da ih svi koji imaju nedoumice kontaktirati mogu “putem e-maila ili osobno u uredima (Hektorovićeva 2, Zagreb; Zagrebačka 80, Velika Gorica; T. Ujevića 3, Zaprešić)”. Od sljedeće godine moći će i svatko sam dojavljivati stanje brojila. “Svaki se kupac može od 1. siječnja 2025. godine registrirati da sam očitava brojilo, kao i dosad u GPZ-Opskrbi”, kažu nam u Međimurje-plinu.

A osim onih koji su račune dobili i onih koji ih još čekaju, tu je još jedna kategorija Zagrepčana – oni koji su GPZO-u poslali zahtjev za ostanak kod njih, a ovih dana ipak dobili akontacijske rate od Međimurje-plina. “Željela sam da mi plin i dalje dolazi od Zagrebačke plinare, bez nekog posebnog razloga osim lokalpatriotskog. A sad sam dobila dokumentaciju iz Međimurja, s prvim ratama za plin, od kojih je jedna za listopad. Ne znam što se dogodilo, odnosno zašto GPZO nije prihvatio moj zahtjev”, žali nam se čitateljica. Kako neslužbeno doznajemo u Gradskoj plinari Zagreb – Opskrbi, zahtjeve su sve zaprimili, ali ih nisu stigli obraditi do vremena do kojeg su Međimurje-plinu, kao novom opskrbljivaču u javnoj usluzi, morali predati podatke korisnika. Kako nam kažu, oni koji su predali zahtjev i žele ostati kod njih, neka ne potpisuju ugovor s Međimurje-plinom koji im je stigao s akontacijskim ratama, već neka pričekaju pismo koje će dobiti od zagrebačke plinare.

‘DUŽNI SMO…’ Šef Međimurje plina: ‘Stvoren je umjetni rat između Gradske pinare Zagreb i nas’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.