Slučaj s višemjesečnim prijetnjama ministrici regionalnog razvoja i fondova EU Nataši Tramišak i reakcija premijera Andreja Plenkovića na ove informacije ponovo su u prvi plan gurnule potrebu rekonstrukcije vlade, piše u subotu Večernji list.
Ekskluzivu je, podsjetimo, donio Nacional.
Teško je, međutim, zamisliti situaciju u kojoj bi sve ostalo na smjeni Tramišak samo zato što su u javnost izišle informacije o navodnim prijetnjama koje je primala zbog odluke da neće produljiti ugovor o dogradnji softvera s tvrtkom Omega software. U tom slučaju ponovo bi se postavilo pitanje potpredsjednika vlade Borisa Miloševića i ministra rada Josipa Aladrovića, protiv kojih DORH službeno provodi istragu zbog sumnji u zlouporabu položaja na ranijim funkcijama.
Događaji oko Nataše Tramišak u HDZ-ovim kuloarima podigli su znatno više prašine nego istrage protiv dvojice članova vlade, a među HDZ-ovcima s kojima je Večernji list razgovarao prevladava stav da ministrica nije trebala javno istupati dok premijera nije izvijestila o prijetnjama kojima je izložena.
U stranci se, međutim, mogu čuti i drukčija razmišljanja. Neki sugovornici u prvi plan stavljaju činjenicu da ministrica od početka ne uživa premijerovo povjerenje jer je kadar Ivana Anušića, osječko-baranjskog župana i potpredsjednika stranke, čiji su odnosi s Plenkovićem već dulje vrijeme poremećeni.
Nataša Tramišak je, tvrde neki izvori, zbog toga od početka mandata bila izolirana i pitanje je je li uopće mogla doći u priliku u četiri oka razgovarati s premijerom. Dapače, ovi izvori govore kako postoje indicije da je ministrica u više navrata tražila sastanak s premijerom, ali da je Plenković nije želio primiti. Isti sugovornici kažu i da je Plenković i formalno nastojao ograničiti djelokrug Nataše Tramišak pa je tako njezinu komunikaciju s Europskom komisijom stavio pod pasku Ureda predsjednika Vlade RH, odnosno svojih savjetnika, kroz uredbe o kojima smo već pisali.
Dodatno, u HDZ-u prepričavaju i da je Plenković od Nataše Tramišak tražio da od Ministarstva kulture preuzme poslove koordiniranja novca iz Fonda solidarnosti EU, i to u siječnju, kada je već bilo jasno da povlačenja 5,1 milijarde kuna namijenjene poslijepotresnoj obnovi Zagreba i okolice ide tako loše da postoji velika vjerojatnost da će Hrvatska na koncu morati vratiti većinu dodijeljenog joj novca. Tramišak je navodno to odbila, nakon čega su se njihovi odnosi dodatno pogoršali.
Komentari