Cijene nafte pale su u utorak na međunarodnim tržištima prema 90 dolara pod pritiskom pojačane proizvodnje u SAD-u i zabrinutosti za potražnju u Kini zbog ekonomskih posljedica strogih mjera suzbijanja covida 19.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 1,35 dolara nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 90,27 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1,77 dolara nižoj cijeni, od 83,69 dolara.
Trgovci strahuju za kinesku potražnju nakon što je statistički ured odgodio objavu podataka o BDP-u u trećem tromjesečju, ne navodeći novi datum objave. Kina je najveći uvoznik nafte u svijetu.
Dosljedna kineska politika nulte tolerancije prema covidu pojačava neizvjesnost i otvara pitanja o gospodarskom rastu, tumači Tina Teng iz CMC Marketsa.
Međunarodna agencija za energiju (IEA) i Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) već su snizile prognoze rasta globalne potražnje u ovoj i idućoj godini, upozorivši na moguću recesiju nakon što su središnje banke vodećih gospodarstava podigle troškove zaduživanja.
Raspoloženje na tržištu prigušile su i glasine da bi Washington mogao ponovo na tržište plasirati naftu iz rezervi, ističe Giovanni Staunovo iz UBS-a.
Kabinet predsjednika Joea Bidena mogao bi se odlučiti na taj korak kako bi ‘ohladio’ cijene prije izbora za Kongres koji će biti održani u studenome, rekao je izvor u ponedjeljak za Reuters.
Američki predsjednik zatražio je od OPEC-a i njegovih partnera da na tržište plasiraju više barela, ali grupa je odlučila smanjiti proizvodnju od studenoga za dva milijuna barela dnevno u odnosu na zacrtane razine.
Neki analitičari upozoravaju pak da će smanjenje vjerojatno biti upola blaže budući da neke članice ne uspijevaju realizirati dodijeljene im kvote, ali odluka je izazvala napetost u odnosima Saudijske Arabije, de facto lidera OPEC-a, i Sjedinjenih Država, podsjeća Reuters.
“Iako proizvodnja vjerojatno neće biti smanjena ni za pola navedenog obujma, vlada SAD-a smatra je uvredom… Pitanje je sada kako će SAD reagirati jer bi ta reakcija mogla imati dalekosežne posljedice po tržište nafte”, napisali su u bilješci analitičari Commerzbanka.
Američko ministarstvo energetike predviđa istodobno rekordnu proizvodnju u Permskom bazenu u Teksasu i Novom Meksiku, najvećem bazenu naftnog škriljca u SAD-u, od 5,453 milijuna barela dnevno.
OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u ponedjeljak pojeftinio 2,01 dolar, na 92,16 dolara.
Komentari