Zbog manjka logopeda najviše pate djeca. Kolundžić: “Sve je više neurorizične djece”

Autor:

06.03.2018., Bjelovar, Centar Logos - Povodom Europskog dana logopedije svecano je otvoren Logopedski centar "LOGOS" u ulicu Ljudevita Gaja 10, koji je otvorila Sonja Maletic, logoped i defektolog. rPhoto: Damir Spehar/PIXSELL

Damir Spehar/PIXSELL

Meštrovićev paviljon u Zagrebu i lučke dizalice u Rijeci, ovog će vikenda, svijetliti tirkiznom bojom. Na taj će se način simbolički povezati jedina dva grada u Hrvatskoj koja imaju studij logopedije, ali i obilježiti Svjetski dan svjesnosti o mucanju. Bit će to prilika i za podizanje svijesti o tome da logopeda u našoj zemlji gotovo da i nema.

Na prvi se pregled čeka godinu dana. Do početka terapije, zbog dugih listi čekanja, prođe još godina

Josipa Pankas, profesorica logopedije, objasnila je da je bitno što prije reagirati kako bi se na vrijeme pokrenula rehabilitacija te kako bi ona bila što brža jer rehabilitacije znaju trajati i nekoliko godina.

Zabrinjava podatak da je ove školske godine upisan najveći broj učenika s teškoćama u razvoju. Ništa bolje nije ni u vrtićima, a i odrasli sve češće trebaju usluge logopeda, piše HRT.

“Sve je više neurorizične djece koja zahvaljujući napretku medicinske tehnologije, znanosti preživljava. Sve više je neurodegenerativnih bolesti. Mi smo sve starije stanovništvo. Sve je više bolesti središnjeg živčanog sustava”, izjavio je Zdravko Kolundžić, voditelj Studija logopedije i pročelnik Logopedskog centra Sveučilišta u Rijeci.

Manjak logopeda i liste čekanja samo su vrh sante leda

Još samo Hrvatska, u Europskoj uniji, nema zakon o ovoj djelatnosti.

Kolundžić je rekao kako godinama pokušavaju dobiti zakon o logopedskoj djelatnosti koji bi se onda uredio kao i dio oko raspodjele logopeda, on osigurao bi kvalitetu usluge i korisnicima, ali bi zaštitio i logopedsku struku.

Uz Zagreb, Rijeka je jedini grad u Hrvatskoj koji ima studij logopedije

Dobra je vijest da će, od iduće akademske godine, na riječkom Sveučilištu zaživjeti i diplomski studij. To bi, uskoro, bar djelomično trebalo riješiti problem manjka kadrova.

Ana Leko Krhen s Odsjeka za logopediju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu rekla je kako postoje dugačke liste čekanja a da je u manjim gradovima to ogroman problem. “Manji gradovi i mjesta uopće nemaju logopeda tako da roditelji moraju djecu voziti u udaljene gradove na terapiju”, rekla je za HRT te je nadodala kako za rješavanje problema ima puno ideja, ali bi lokalne samouprave trebale stipendirati studente za studij logopedija i nakon toga im omogućiti otvaranje radnih mjesta kako bi se logopedi mogli zaposliti i u manjim mjestima da i djeca i odrasli koji trebaju logopeda dobiju terapiju u svojem gradu.

Naglasila je kako u Hrvatskoj, kao i svuda u svijetu, muca 1% populacije.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.