Uhićenje Darka Horvata naznačuje ogroman zaokret u radu DORH-a zbog nekoliko notornih situacija koje vrlo jasno sugeriraju da je DORH iz raznih političkih ili inih razloga u nekim drugim, također intrigantnim slučajevima, poput onog Gabrijele Žalac, kalkulirao u korist aktualne vlade
Zbog načina na koji je izvedena akcija uhićenja ministra prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darka Horvata, Državno odvjetništvo ponizilo je i žestoko uzdrmalo hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, a i značajno uzdrmalo stabilnost njegove vlade. To je za Nacional izjavilo više izvora, od toga jedan od njih s neposrednim saznanjima o okolnostima koje su prethodile Horvatovu uhićenju.
Ti izvori navode kako se Plenković u subotu najgrublje suočio s naličjem onoga što je više puta, kako se sada pokazuje, samo deklarativno javno govorio – da ga rad Državnog odvjetništva u načelu ne interesira, da ono samostalno odlučuje o dinamici svog postupanja te da njega ta dinamika zapravo i ne treba zanimati jer se radi o neovisnoj državnoj instituciji. Koncem proteklog tjedna pokazalo se da je ta samostalnost izazvala tektonske posljedice po zbivanja u HDZ-u, što se može značajno odraziti i na Plenkovićevu političku budućnost.
I to zato što se pokazalo da Plenković o toj akciji naprosto ništa nije znao. A sukladno onome što mu je prije par mjeseci, a i više puta prije toga javno poručivao predsjednik Zoran Milanović, naprosto je to morao znati. Ne kako bi bilo što poduzimao i čime bi ograničavao samostalnost institucija i neovisnost pravosuđa, nego kako bi se u političkom smislu barem minimalno pripremio na suočavanje s ozbiljnim političkim posljedicama, kakve donosi uhićenje ministra iz njegove vlade. I to ne bilo kakvog ministra, nego onog u posljednje vrijeme naročito prozivanog zbog nesposobnosti i kašnjenja u obnovi potresom razorenih dijelova Hrvatske. I koga je Plenković sve do prije par dana grčevito branio.
Uhićenje Darka Horvata naznačuje ogroman zaokret u radu DORH-a zbog nekoliko notornih situacija koje vrlo jasno sugeriraju da je DORH iz raznih političkih ili drugih razloga u nekim drugim, također izuzetno intrigantnim situacijama po svemu sudeći kalkulirao u korist aktualne vlade. Primjerice, do uhićenja bivše ministrice Gabrijele Žalac, osobe od povjerenja premijera Plenkovića, došlo je tek nakon što su taj predmet preuzeli djelatnici iz ureda Europskog javnog tužitelja. A kada se to dogodilo, bilo je gotovo neugodno gledati blamažu Zlate Hrvoj-Šipek i Vanje Marušić, čelnih žena DORH-a i USKOK-a na konferenciji za novinare, kada su pokušavale objasniti što se sve s tim predmetom zbivalo.
Potom se mjesecima čekalo na reakciju DORH-a nakon što su zviždačice Maja Đerek i Nada Ružić poslale dokumentirane prijave o nezakonitostima u koje su bili uključeni njihovi nadređeni iz Državnih nekretnina i CERP-a. Drugim riječima, sve dok zviždačice nisu i javno istupile, kalkuliralo se s radom na tim predmetima, iako su dokumenti koji otkrivaju kriminal ogromnih razmjera mjesecima u posjedu DORH-a. Nisu to jedini takvi slučajevi koji ukazuju na spremnost DORH-a na razne trule kompromise i kalkulacije kada su u pitanju afere koje mogu kompromitirati aktualnu vlast. Ali se sve to izgleda počinje mijenjati, a to se može tvrditi upravo zbog načina na koji se DORH obračunava s Horvatom.
Izvor koji raspolaže s neposrednim saznanjima povezanim sa slučajem uhićenja donedavnog ministra Horvata za Nacional je o tome izjavio:
‘’DORH je naprosto masakrirao Plenkovića, a sam se doveo u takvu situaciju. Jer je kada ga je predsjednik Milanović upozoravao na to da kao vodeći čovjek u državi s nekim stvarima naprosto mora biti upoznat, umalo govorio da je Milanović glup i da ne razumije neovisnost pravosuđa. Sada se zbog takvih izjava Plenković doveo u situaciju da ih naprosto s tih pozicija ne smije napadati. A upravo je to učinio u svom prvom javnom istupu nakon Horvatova privođenja, koji je s pravom izazvao tolike reakcije.’’
Taj izvor navodi i to kako je USKOK policiju o svojim namjerama u tom slučaju informirao prošlog petka poslijepodne. Ali tvrdi i to da se na toj akciji radilo dugo i sustavno te da ona nije privedena kraju iznenada i neočekivanim priznanjem bivše Horvatove pomoćnice Ane Mandac, što se neslužbeno nudilo kao razlog za uhićenje koje je izvedeno iznenada početkom prošlog vikenda. Taj izvor tvrdi da je USKOK s Anom Mandac, koja je izravno teretila ministra Horvata za zloporabu položaja i ovlasti, već duže vrijeme u kontaktu. Drugim riječima, taj izvor sugerira da je dinamika rada na tom predmetu bila pod kontrolom i predvidljiva te da je ovako iznenadno uhićenje nije izvedeno radi neočekivanog obrata u istrazi.
Osim toga, isti izvor navodi još jedan detalj koji prema njegovu uvjerenju pokazuje da se u slučaju uhićenja ministra Horvata smišljeno tempirala proizvodnja dramatične afere u javnosti. Osim toga, bilo kakvo uhićenje nekog ministra u vladi ionako je prvorazredna politička afera s teško sagledivim posljedicama po svaku vladu koja se suoči s takvim događajem.
Taj izvor o tomu kaže: ‘’Koliko je meni poznato, kada su u pitanju inkriminacije koje su neposredno povezane s ministrom Horvatom, USKOK bi trebao ispitati svega tri svjedoka. Pa ako se već sve to sustavno pripremalo, mogli su se odmah ispitati ti svjedoci. I ako su oni razlog za njegovo pritvaranje i zadržavanje u pritvoru, to se moglo obaviti i bez njegova pritvaranja. Kako god bilo, sve to pokazuje da je DORH Plenkoviću time poslao vrlo znakovitu poruku. Prije par mjeseci Plenković im je davao javnu podršku i na sva usta izjavljivao kako ih ne kontrolira, a oni su mu to sada vrlo zorno i potvrdili. Satrali su ga. Pa tko šalje sadržaj spisa sustavno prema novinama? I sada neka se tvrdi da to nije poruka Plenkoviću. Možda mu je šalju i zato što ih je s policijom sustavno gurao i pritiskao da pomnije istraže teroristički napad na Banske dvore.’’
Pokazalo se da Plenković o akciji USKOK-a ništa nije znao, a sukladno onome što mu je više puta poručivao predsjednik Milanović, morao je znati kako bi se pripremio na političke posljedice
Međutim, DORH je i ranije u više navrata usred javnih prepucavanja vodećih ljudi države povezanih s njihovim radom davao znakovita priopćenja, primjerice ono iz lipnja 2020. nedugo nakon privođenja bivše visoke dužnosnice HDZ-a Josipe Rimac. Tom prilikom su na svojim službenim stranicama objavili sljedeće: “Zabranjen je svaki oblik utjecaja, a posebno svaki oblik prisile prema državnim odvjetnicima i zamjenicima državnih odvjetnika, zlouporaba javnih ovlasti i osobnog utjecaja te korištenje medija i javnih istupanja u predmetima kaznenih djela koja se progone po službenoj dužnosti i u predmetima u kojima državni odvjetnik odnosno zamjenik državnog odvjetnika izvršava svoje ovlasti i dužnosti u zaštiti imovine Republike Hrvatske.”
Ali predsjednik Zoran Milanović na takva priopćenja gleda nešto drugačije, a to je naročito došlo do izražaja nakon izbijanja afere JANAF, kada ga je i nekim svojim izjavama premijer Plenković nastojao u nju uvući zbog posjeta klubu u Slovenskoj 9, gdje se navodno dogodila primopredaja mita za bivšeg čelnika JANAF-a Dragana Kovačevića.
U jednom od svojih žestokih javnih istupa Milanović je na Facebooku o tomu napisao:
‘’Glavna državna odvjetnica je predmet Janaf naslijedila sa svim njegovim bitnim elementima i nedostacima. U tom smislu, ne može odgovarati za neke nepopravljive propuste svojih prethodnika. Državna odvjetnica ispravno primjećuje kako nije njezina dužnost komunicirati s premijerom u vezi istraga. Kako navodi, Zakon o kaznenom postupku je vrlo jasan i kaže da ni DORH, niti ona nemaju obvezu ‘obavještavati premijera’. Naravno, Zakon ništa ne govori pa ne može niti biti ‘jasan’ o obvezi DORH-a da izvijesti premijera. Zakon mudro ‘šuti’ o tome i sve ogrće misterijem ‘tajnosti istrage’’’.
‘Dinamika rada na ovom predmetu bila je pod kontrolom i predvidiva te ovako iznenadno uhićenje nije izvedeno zbog neočekivanog obrata u istrazi’, tvrdi izvor sa saznanjima o predmetu
Međutim, Milanović je u nastavku te objave naglasio i sljedeće: ‘’A contrario, sasvim je jasno da ne bi prekršila zakon da ga i jest obavijestila. Premijer treba znati sve važno. Za njega vrijedi presumpcija povjerenja i (redovno od DORH-a samog zlorabljena) odredba o tajnosti na premijera se – ne primjenjuje. Međutim, kako GDO ispravno primjećuje, obavještavanje premijera je zadatak drugih tijela državne sigurnosti. Ta tijela – Policija, Ministarstvo unutarnjih poslova i, na kraju, SOA, samostalno procjenjuju kada će i hoće li obavijestiti premijera i za svoje postupke odgovaraju izravno premijeru, a SOA i predsjedniku Republike. O tome je ovdje cijelo vrijeme i riječ’’.
Plenković je na sve to gledao drugačije, hineći da ga rad DORH-a ne zanima. Međutim, kada se na meti našao njegov ministar, retoriku je dramatično promijenio i u po tko zna kojem nervoznom obraćanju javnosti, među ostalim rekao:
‘’…očekujem od DORH-a da obavijesti javnost što je to žurno i dramatično da se ide uhićivati ministra. Netko iz sustava pušta informacije novinarima koji to detaljno plasiraju javnosti i kreiraju dojam dramatičnosti. Pozivam DORH i glavnu državnu odvjetnicu da se javno očituje, Šipek, kojoj smo dali pozitivnu ocjenu nedavno u Saboru treba stati pred kameru i objasniti žurne razloge i kaznena djela koje navode DORH ili USKOK da se uhiti ministar na dužnosti. Ako imaju vjerujem da će podastrijeti čvrste dokaze zašto su se odlučili na potez koji mi djeluje nerazmjeran s obzirom na predmet o kojem se radi. Njihova je dužnost da obavijeste javnost što rade a ne da to radimo mi’’.
Kako se tijekom proteklog vikenda pokazalo, premijerova prozivka DORH nije impresionirala. Zlata Hrvoj-Šipek nije stala pred kamere kako bi pojasnila pozicije DORH-a u tom predmetu, ali su zato svoj posao temeljito radili novinari kojima su brojni detalji iz tog predmeta postali dostupni te su ih oni ekstenzivno prezentirali javnosti.
U takvom ozračju očekuje se nastavak rada DORH-a na tom predmetu, kao i moguće postupanje prema još nekim visokim državnim dužnosnicima od velikog povjerenja Andreja Plenkovića.
Komentari