Završetak radova na centralnom uređaju za pročišćavanje otpadnih voda grada Požege

Autor:

default

FOTO: PROMO

Projekt Rekonstrukcije i dogradnje postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda aglomeracije Požega, vrijedan 9.738.880,27 eura, tvrtka Tekija upravo pušta u probni rad, a doprinijet će značajnom unapređenju zaštite vodnog okoliša kroz poboljšanje ekološkog i kemijskog stanja površinskih voda, s krajnjim ciljem postizanja dobrog stanja prijamnika – rijeke Orljave

U okviru projekta „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Požega“ u završnoj fazi su radovi na „Rekonstrukciji i dogradnji postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda aglomeracije Požega“, skraćeno nazvanom CUPOV Požega.

CUPOV Požega kapaciteta 33.500 ekvivalent stanovnika smješten je u naselju Vidovci istočno od grada Požege, na kraju industrijske zone grada. Lokacija je strateški odabrana zbog prirodne zaštite od plavljenja rijeke Orljave i smanjenog utjecaja na okoliš. Na CUPOV Požega se dovode otpadne vode iz kanalizacijskih mreža Grada Požege, općine Brestovac te dijela općine Velika, a nakon pročišćavanja se ispuštaju u rijeku Orljavu. Dodatno na CUPOV se dovozi i mulj s drugih manjih uređaja za pročišćavanje.

Dovršenje i puštanje u rad I. stupnja pročišćavanja, odnosno mehaničke obrade otpadnih voda CUPOV-a Požega bilo je sredinom 2005. godine. Izgrađen je dovodni kolektor do uređaja, automatska gruba rešetka, ulazno okno s pužnim crpkama, fina rešetka, mjerni kanal, aerirani pjeskolov-mastolov i izlazno okno. Tako se mehanički iz otpadne vode izdvajaju grube i fine nečistoće veće od 5 mm, pijesak i masnoće te zbrinjavaju na ekološki prihvatljiv način.

Količina otpadnih voda koja je bila predviđena za pročišćavanje u I. fazi iznosi 180-300 l/s u kišnom razdoblju, odnosno oko 90 l/s u sušnom razdoblju. Radovi na rekonstrukciji i dogradnji CUPOV-a Požega ugovoreni su sa zajednicom ponuditelja RIKO d.o.o., Slovenija, Presoflex gradnja d.o.o., Požega i Hidroinženjering d.o.o., Slovenija, ugovorna vrijednost radova iznosi 9.738.880,27 eura, a početak radova je bio 9. travnja 2020. godine.

Opseg ugovorenih radova na izgradnji i opremanju II. i III. faze pročišćavanja uključuje sljedeće: projektiranje i svi potrebni istražni i terenski radovi, ishođenje dozvola za gradnju, rekonstrukcija postojećeg dijela postrojenja, izgradnja i opremanje biološke obrade otpadne vode, izgradnja polja za ozemljavanje mulja, izlaznog okna za uzimanje uzoraka pročišćene vode, infrastruktura i krajobrazno uređenje te probni rad i puštanje u funkciju.

Nakon mehaničke obrade, otpadna voda se cjevovodima i crpkama odvodi u selektore SBR bazena, u kojima se odvija biološko pročišćavanje otpadnih voda. Biološko pročišćavanje znači uklanjanje organske tvari iz otpadne vode pomoću bakterija koje se već u njoj nalaze, a za čije je razmnožavanje potrebna hrana koja se također nalazi u otpadnoj vodi i kisik koji se dobije aeracijom, odnosno upuhivanjem zraka putem kompresora.

Pogled iz zraka na lokaciju prije no što je 9. travnja 2020. tvrtka Tekija d.o.o. kao naručitelj i korisnik započela izvođenje projekta CUPOV Požega. FOTO: PROMO

Uz biološko pročišćavanje dodatno se vrši i kemijsko tretiranje otpadne vode kako bi se dodatno smanjila količina fosfora ispod propisane granice.

Ovom tehnologijom, uz pročišćavanje otpadne vode dolazi i do izdvajanja mulja koji se tlačnim cjevovodima prvotno odvodi na aerobnu stabilizaciju gdje se iz njega uklanjanju neugodni mirisi, a nakon toga se transportira na polja za ozemljavanje.

Izgrađeno je ukupno 12 polja za ozemljavanje unutar kojih je posađena trska koja služi za mineralizaciju i sušenje mulja. Predviđeno trajanje mineralizacije i sušenja mulja je od 6 do 10 godina sukladno projektiranom volumenu, a nakon 10 godina mulj se strojno uklanja s trskom nakon čega se može koristiti kao kompost, zemlja za cvijeće i slično.

Projekt se ostvaruje u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije, Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Ministarstvom financija te Hrvatskim vodama. Naručitelj i korisnik projekta je Tekija d.o.o. za obavljanje vodnih usluga. Projekt je većinski sufinanciran sredstvima Europske unije u sklopu Europskih strukturnih i investicijskih fondova te Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, dok preostali iznos financira Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, Hrvatske vode, Grad Požega i općine Velika i Brestovac.

Trenutačno se izvode završni radovi i testiranja prije počeka probnog rada koji se očekuje krajem ovog mjeseca. Tijekom probnog rada u trajanju od 12 mjeseci vršit će se sva potrebna mjerenja i analize kako bi se postigao maksimalan učinak pročišćavanja uz minimalan utrošak energije, odnosno minimalne troškove.

Završetkom probnog rada završit će se cjelokupan projekt „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Požega“ ukupne ugovorne vrijednosti 23.114.865,72 eura do kraja 2025. godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.