Više od 560.000 djece mlađe od 10 godina primilo je prvu dozu cjepiva, rekao je Tedros Adhanom Ghebreyesus u objavi na X-u. “Ovo je ogroman uspjeh usred tragične svakodnevice života diljem Pojasa Gaze“, dodao je.

WHO i partnerske skupine pregovarale su o privremenim prekidima vatre s Izraelom i palestinskom militantnom skupinom Hamas kako bi obiteljima omogućili da dovedu svoju djecu u centre za cijepljenje i mobilnim timovima za cijepljenje kako bi došli do obitelji.

RAT, GLAD I SMRT ‘Humanitarna situacija u Pojasu Gaze više je nego katastrofalna’

Humanitarne pauze od devet sati svaki dan omogućile su sigurnost zajednica i zdravstvenih radnika, rekao je predstavnik WHO-a Richard Peeperkorn. “U područjima gdje su se odvijale humanitarne pauze, kampanja nije donijela samo cjepiva, već i trenutke mira”, rekao je.

Tijekom kampanje, koja je trajala nešto manje od dva tjedna, nije bilo većih incidenata. Djeca će trebati drugu dozu oralnog cjepiva za četiri tjedna kako bi bila zaštićena od infekcije.

“Dok se pripremamo za sljedeći krug za četiri tjedna, nadamo se da će ove stanke trajati, jer je ova kampanja jasno pokazala svijetu što je moguće kada se miru pruži prilika“, dodao je Peeperkorn.

Jean Gough, predstavnik UNICEF-a u Palestini, pozdravio je napredak postignut u prvom krugu cijepljenja, ali je dodao da je “posao daleko od završenog”.

“Spremni smo završiti zadatak i pozivamo sve uključene da osiguraju da to učinimo u sljedećem krugu za četiri tjedna.”

CIJEPLJENJE DJECE U GAZI Predstavnik WHO-a: ‘Zasad ide dobro. Imamo još deset dana’

Kampanja je uslijedila nakon što su u srpnju u Gazi otkrivena tri slučaja dječje paralize, što su prvi slučajevi zabilježeni na tom području u 25 godina. Stručnjaci strahuju da bi izbijanje dječje paralize moglo biti neizbježno jer su stotine tisuća interno raseljenih osoba trenutno prisiljene živjeti u skučenim životnim uvjetima.

Više od 90 posto djece mora biti cijepljeno kako bi se spriječilo širenje dječje paralize, prema podacima WHO-a.

WHO je rekao da je izvorni cilj za kampanju – 640.000 djece – procijenjen bez točne ankete i da je možda bio pretjeran zbog raseljavanja i neprijateljstava koja su u tijeku.

Dodatnih 65 neovisnih promatrača raspoređeno je kako bi provjerili udio djece cijepljene diljem Pojasa Gaze.

Većina od 2 milijuna stanovnika Gaze raseljena je, neki od njih nekoliko puta, od početka izraelske vojne operacije prije gotovo 11 mjeseci, budući da su njihova naselja bombardirana, a domovi djelomično uništeni.

Izrael je objavio rat Hamasu koji kontrolira Gazu nakon terorističkih napada na Izrael 7. listopada u kojima je poginulo oko 1200 ljudi.

Prema podacima UN-a, koji se pozivaju na lokalne vlasti, od početka sukoba u Pojasu Gaze poginulo je više od 40.000 ljudi.