Uvođenje kazni za turiste koji rano ujutro rezerviraju mjesta na plaži u španjolskom Calpeu izazvalo je val rasprava među posjetiteljima i lokalnim stanovnicima. Nova pravila, koja predviđaju kaznu od 250 eura za one koji ostavljaju ručnike, stolice i suncobrane na plaži prije 9:30, te dodatne kazne za ostavljene stvari bez nadzora uz more duže od tri sata, usmjerena su na borbu protiv prakse koja već godinama izaziva nezadovoljstvo među korisnicima plaža. I na jadranskoj obali svake sezone možemo svjedočiti o obračunima kada su u pitanju mjesta na plaži, ali čini se kako okršaja, izazvanih ‘rezervacijom’ mjesta ne nedostaje ni na zagrebačkoj jarunskoj plaži.
Problem “rezervacije” mjesta na plaži nije nepoznat u Hrvatskoj. Na jadranskoj obali, turistički djelatnici i posjetitelji godinama se bore s problemom ranog zauzimanja mjesta na popularnim plažama. No, ove godine, sličan problem zabilježen je i u unutrašnjosti, konkretno na zagrebačkoj jarunskoj plaži.
Jarunska plaža, smještena na jezeru Jarun u Zagrebu, postala je popularno odredište za Zagrepčane i turiste koji žele uživati u ljetnim radostima bez potrebe za putovanjem na more. Međutim, praksa zauzimanja klupica i sunčanih mjesta ručnicima i drugim predmetima postala je sve prisutnija, stvarajući frustraciju među posjetiteljima koji dolaze kasnije tijekom dana.
Prije svega nekoliko dana zbog takve situacije morala je intervenirati i policija.
Čitatelj portala Nacional.hr, koji se na jarunsko jezero dolazi kupati već 11 godina, svjedočio je nemilom događaju kada je na njega nasrnuo drugi penzioner, a sve zato što mu je naš sugovornik, kako navodi, zauzeo mjesto.
“Pojedinci kada dođu na plažu stave ručnik i na taj način rezerviraju svoje mjesto na cijeli dan. Gospodin koji je nasrnuo na mene baš je to napravio. Stavio je svoj ručnik na dio klupe, a kako je na istoj bilo još neki pola metra slobodno, izašavši iz vode sjeo sam na slobodnu polovicu”, započeo je priču naš sugovornik.
Nakon što je napadač vidio gospodina na “svom” mjestu, nasrnuo je na našeg sugovornika koji je od siline udarca pao na tlo.
“Šokirano sam ga pitao u čemu je stvar, na što je on rekao ‘ja sam prvi došao, klupa je moja’. Pokušao samo mu objasniti da ima mjesta da oboje sjednemo, na što je on odrješito uzvratio ‘ne može’, navodeći ponovno da je klupa njegova. Nakon kratkog prepiranja, udario me u bradu, pa sam nazvao policiju, dok je on ponavljao, pokazujući na dvojicu muškaraca koje očito poznaje, da ima svjedoke kako sam ja njega prvi udario”, ispričao je umirovljenik za Nacional.hr.
Policija je tvrdi naš sugovornik, kazala kako ukoliko rade prijavu će to ih koštati 300 eura od čega su obojica tada odustala, no problem ostaje neriješen, a neki kupači očito su osuđeni ići na Jarunsko jezero, kojem očito nedostaje i spasioca i redara, s grčem u želucu.
Rješenja nema ni u ostatku Hrvatske, a reakcije na uvođenje kazni u spomenutom Calpeu su mješovite. Dok neki podržavaju ove mjere kao nužan korak za osiguranje pravednosti i dostupnosti plaža, drugi ih vide kao pretjeranu reakciju koja će dodatno opteretiti turiste. Slične mjere u Hrvatskoj mogle bi naići na slične reakcije, no mnogi vjeruju da je potrebno pronaći ravnotežu između očuvanja reda i omogućavanja slobode korištenja javnih površina.
Osiguravanje pravednog i slobodnog pristupa plažama i rekreacijskim područjima zahtijeva kombinaciju jasnih pravila, edukacije posjetitelja i, kada je potrebno, primjene sankcija. Samo kroz koordinirane napore svih dionika može se osigurati da plaže i rekreacijski prostori ostanu ugodna i pristupačna mjesta za sve korisnike.
Podsjetimo, brojne dalmatinske općine još su prije nekoliko godina pribjegle donošenju službenih odluka o uklanjanju ležaljki i ručnika koje bi turisti i domaći ostavljali kako bi si rezervirali mjesto na plaži, iako zasad još uvijek ne o trošku vlasnika.
Ipak, čini se kako unatoč tome, problem nije ni blizu riješenja.
Komentari