Zašto se psi valjaju u travi i kako to spriječiti? Evo što kažu stručnjaci

Autor:

Unsplash

Psi nas oduševljavaju, zbunjuju, a ponekad i ljute svojim ponašanjem. Ponašanje psa naizgled je vlastiti tajni jezik zvukova i signala. Njegovo dekodiranje ključno je za dresuru psa, baš kao što su razumijevanje i strpljenje ključevi za učenje kako dresirati štene ili podučavanje psa naredbama. Razumijevanje zašto se psi valjaju u travi i kako možete odvratiti takvo ponašanje moglo bi napraviti razliku između čistog i smrdljivog šteneta.

Postoje mnoge misterije ponašanja pasa koje nas zbunjuju, uključujući zašto psi jedu travu. Valjaju li se u travi samo zato što se osjećaju dobro? Ili doista samo uživaju u valjanju? Evo što kažu stručnjaci.

Zašto se psi valjaju u travi?

Postoji mnogo razloga zašto se psi mogu valjati u travi, tvrde veterinari. To može biti zbog sreće ili zadovoljstva, zbog instinkata ugrađenih u njihovu DNK ili zbog zdravstvenog problema. Evo nekoliko razloga.

Dobar osjećaj

Jeste li ikada koristili češkalo za leđa ili se trljali o ugao vrata kada su vas zasvrbjela leđa, a niste mogli dohvatiti to mjesto ili nije bilo nikoga da vam pomogne? Psi imaju isti osjećaj olakšanja kada se valjaju po travi.

Oni su sretni

Valjanje po travi jednostavno može biti znak razigranosti, kaže Don LeHoullier, veterinarski stručnjak. Ili možda tako izražavaju svoje oduševljenje što vas vide. “Moji se psi valjaju po travi kad ih izvedem van po povratku kući”, kaže Kevin Puzycki, glasnogovornik Solid Gold hrane za kućne ljubimce.

FOTO: Pixabay

Alergija ili svrab

Uporno valjanje po travi može biti znak alergije, više od pukog svrbeža, kaže Puzycki. “Često savjetujem klijentima koji imaju pse s alergijama da zamisle automobil prekriven peludom tijekom proljeća. Taj sloj peludi sličan je onome što se događa na dlaci psa. Bezbrojni alergeni, nevidljivi golom oku, zalijepe se za pseće krzno, šape i ostalo, uzrokujući stalnu iritaciju kože. Znakovi kao što su lizanje šape i kotrljanje pokušaji su češanja”, pojasnio je.

Slijede svoje instinkte

Pas male pasmine ili štene može se činiti daleko od svojih predaka lovačkih pasa, ali valjanje u travi također može biti instinktivno ponašanje u lovu. “Psi se mogu valjati u travi kako bi prikrili svoj prirodni miris bilo mirisom trave ili mirisom druge životinje čiji je miris bio prisutan na mjestu gdje se pas valja. Ovakvo ponašanje bi pomoglo u lovu jer bi se pas tada potencijalno mogao približiti njihovom plijenu”,  kaže LeHoullier

Označavaju svoj teritorij

To je također životinjski instinkt za označavanjem teritorija, a valjanje u travi povezano je s tim ponašanjem. “Jedan od mojih pasa posebno je dominantan i tijekom šetnje oni se povremeno pokušavaju otkotrljati na područjima gdje je drugi pas obilježio teritorij urinom”, kaže Puzycki.

FOTO: Unsplash

Trebate li pustiti psa da se valja u travi?

“Valjanje u travi prirodno je ponašanje psa”, kaže Puzycki. “Osim ako su alergični ili se neprestano valjaju u nepoželjnim mirisima, nema nikakve štete”, dodaje.

LeHoullier se slaže i kaže da ne obeshrabruje takvo ponašanje ‘osim ako ne uključuje neki oblik valjanja u neugodnom mirisu’. Ali dodaje da ‘često valjanje može biti znak alergije, buha ili drugog problema koji uzrokuje svrbež kože. Ako je to slučaj, svakako porazgovarajte sa svojim veterinarom’.

Kako naučiti psa da se ne valja u travi?

Ako vaš pas ima sklonost valjati se u travi ili ste samo zabrinuti zbog toga što on donosi travu ili prljavštinu u kuću, možete raditi na obeshrabrivanju kotrljanja preusmjeravanjem ponašanja i korištenjem pozitivnog potkrepljenja. “Kada se pas počne kotrljati ili primijetite da se sprema kotrljati, preusmjerite njegovu pozornost, a zatim ga pohvalite kako biste pojačali željeno ponašanje”, kaže LeHoullier.

Puzycki kaže da se treniranje vašeg psa da se ne valja po travi svodi na općenito treniranje vašeg psa i učenje da reagira na vaše pozive i naredbe. Također morate biti oprezni kada psa izvodite u šetnju, pa čak i kada je on unutar dvorište. “Ako je vaš pas sklon valjati se u neugodnim mirisima također je vaša odgovornost istražiti okolinu za takve stvari”, istaknuo je. Ako se nepoželjno ponašanje nastavi, možda je vrijeme da pozovete profesionalnog trenera pasa, piše Reader’s Digest.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.