Zašto se Plenković s ugovorom za Rafalee ponaša isto kao Sanader s ugovorima Ine i MOL-a

Autor:

Davor Puklavec, Marko Lukunic/PIXSELL

‘Mesić kamioni, Milanović avioni’: Predsjednik Zoran Milanović i dalje će raditi pritisak na premijera Andreja Plenkovića da mu predoči ugovor o kupnji borbenih zrakoplova Rafalea, a cijela situacija podsjeća na to kako je i Sanader 2009. tajio ugovore s MOL-om

Predsjednik Zoran Milanović nema namjeru prestati raditi pritisak povezan s rasvjetljavanjem netransparentne nabave vojnih borbenih zrakoplova. Izvor blizak Uredu predsjednika ovako je opisao što je Milanović izgovorio u svom užem krugu o tom pitanju:

‘‘Mesić kamioni, Milanović avioni. Bit će to polagana kapilarna politička smrt i kaznena odgovornost za svakoga za koga će se otkriti da je manipulirao s tom nabavom na štetu hrvatskih građana’’.

Time je Milanović očito aludirao na aferu Kamioni koju je za svog mandata otvorio bivši predsjednik Stipe Mesić, koja je koštala političke karijere tadašnjeg ministra obrane Berislava Rončevića, ali koja je na koncu pravosudno zataškana.

Bivši predsjednik Stjepan Mesić potvrdio je kako mu je 2009. tadašnji premijer Ivo Sanader odbijao dati na uvid ugovore o prijenosu upravljačkih prava između Ine i MOL-a, ali ih je čim je postala premijerka u srpnju 2009. objavila Jadranka Kosor, a sadržaj tih ugovora bio je uvod u sudski progon Sanadera. FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Premijer Andrej Plenković svojom je prošlotjednom izjavom da ne namjerava objaviti detalje ugovora o kupnji francuskih borbenih zrakoplova Rafale, koje će Vlada platiti 1,2 milijarde eura, izazvao zaprepaštenje i konsternaciju dijela političkog vrha, a još više odlukom da detalje potpisanog ugovora uskrati i predsjedniku države Milanoviću.

Izvor iz Ureda predsjednika Nacionalu je kazao da će predsjednik kao vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH inzistirati da mu se predoči spomenuti ugovor te je potvrdio da Milanović nije dobio niti jedan detalj ugovora o kupovini Rafalea. Plenkovićeva odluka da ugovor o kupnji aviona sakrije od javnosti, proglasivši ga tajnom, potencijalna je ugroza nacionalne sigurnosti Hrvatske jer je neprihvatljivo da se detalji ugovora kriju od vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga koji mora imati uvid u takve dokumente i mora biti upućen u svaki, pa i najmanji djelić ugovora i koji s premijerom, uostalom, dijeli sigurnosne informacije koje obojica dobivaju iz SOA-e, tvrdi dobro obaviješten Nacionalov izvor.

Plenkovićeva odluka da proglasi tajnom i sakrije od javnosti ugovor o kupnji francuskih aviona Rafalea, koji je potpisan kad je francuski predsjednik Emmanuel Macron 24. studenoga posjetio Zagreb, može predstavljati i potencijalnu ugrozu nacionalne sigurnosti Hrvatske. FOTO: Marko Lukunic, Patrik Macek/PIXSELL

„Posve je logično da neki dijelovi ugovora moraju ostati tajni jer je u pitanju vojna industrija. No veći dio dokumenta mora biti dostupan javnosti, posebno zbog činjenice da je cijena zrakoplova u međuvremenu porasla za čak 200 milijuna eura, pa javnost ima pravo znati što i kako država plaća javnim novcem“, tvrdi isti izvor i podsjeća kako su i Grci sklopili istovjetan ugovor o kupovi Rafalea, ali su za razliku od Hrvatske svaki detalj toga ugovora i uvjete kupovine javno raspravili u parlamentu.

Sporna odluka premijera Plenkovića neodoljivo podsjeća na vrlo slično ponašanje bivšeg premijera Ive Sanadera koji tadašnjem predsjedniku države Stjepanu Mesiću nije dao na uvid Prvu izmjenu i dopunu Ugovora između vlade i MOL-a iz 2009. kojom su upravljačka prava u Ini predana Mađarima. Dodatak dioničarskom ugovoru potpisan je na samom kraju siječnja 2009., a samo pet mjeseci kasnije tadašnji se premijer Sanader iznenada i neobjašnjivo povukao s premijerske funkcije. No u tih pet mjeseci preostalog mandata Sanader je uporno ignorirao višekratne pozive predsjednika Mesića da mu pokaže što je vlada potpisala i što je dogovoreno s MOL-om. Tek nekoliko godina kasnije, kako je Nacionalu ispričao neslužbeni izvor, na jednoj proslavi svojeg rođendana Mesić je otkrio kako mu je ugovor predala Jadranka Kosor koja je naslijedila Sanadera na premijerskoj dužnosti. Ona je vrlo brzo nakon preuzimanja dužnosti zatražila ugovor i odmah ga proslijedila Mesiću, otkrio je na toj proslavi bivši predsjednik, pohvalivši tada bivšu premijerku i čestitavši joj na hrabrosti i odgovornosti.

Predsjednik Milanović nije dobio nijedan detalj ugovora o kupovini Rafalea, iako bi mu kao zapovjedniku OS-a takav ugovor trebao biti dostupan i iako inače dijeli sigurnosne informacije s premijerom

Nacionalov izvor pritom skreće pozornost na jedan bitan detalj vezan uz otkrivanje toga ugovora. „U slučaju Ine riječ je o specifičnom, trgovačkom pravu. Kad je ugovor između vlade i MOL-a o Ini predočen premijerki Kosor, objašnjeno joj je da, čak i da ga je dobila puno prije, ne bi mogla uočiti brojne skrivene zamke u detaljima. Svakako bi joj bili potrebni pravni tumači i pravni stručnjaci specijalizirani za korporativno pravo koji će svaku stavku ugovora pažljivo analizirati. To je i učinjeno nakon Sanaderove ostavke i tad je postalo jasno kakvu je štetu taj ugovor prouzročio državi. Javna objava ugovora bila je ključni moment u kojem su se stekli temelji za sudski progon bivšeg premijera“, objasnio je Nacionalov izvor.

Mesić je Nacionalu ovako objasnio spornu situaciju o tajnosti ugovora između vlade i MOL-a: „Mi do ugovora koji je vlada sklopila sa MOL-om nismo mogli doći. Meni su u vrijeme mojeg mandata dolazili članovi Uprave Ine s pitanjem je li točno da se prodaje Ina. Zvao sam Sanadera i rekao mu: ‘Čuj, ako netko nešto zna o Ini, to zna Uprava Ine, ali ih nitko ništa ne pita.’ Članovi Uprave Ine su tražili da ih primi premijer, no on ih je uputio da se jave njegovoj tajnici i da će ih ona pozvati. Oni su tri puta zvali, ali poziv nisu dobili. Onda sam ga ja ponovno zvao, a on je svaki put tvrdio da se Ina ne prodaje. Kada nije primio članove Uprave ni nakon trećeg poziva, razgovarao sam sa Sanaderom i rekao mu da ih odmah primi ili ću ja s cijelom pričom izaći u javnost.“

‘Mi do ugovora koji je vlada sklopila s MOL-om nismo mogli doći. Meni su u vrijeme mojeg mandata dolazili članovi Uprave Ine s pitanjem je li točno da se Ina prodaje. Zvao sam Sanadera’, sjeća se Mesić

Mesić kaže kako mu je Sanader tvrdio da se Ina ne prodaje MOL-u, a Uprava mu je i dalje govorila da se prodaje. „Nakon moje treće intervencije Sanader mi je rekao da se Ina ne prodaje, nego da će s MOL-om biti sklopljen sporazum o drugačijem načinu upravljanja Inom koje će biti ne samo transparentnije nego i korisnije i za jednu i drugu stranu. I sad dolazi do tog drugog ugovora gdje smo informirani da MOL dobiva sve, a Ina gubi sve. Dakle, nisu Mađari kupili Inu, nego je upravljanje preneseno na njih. Sanader je otišao, tada nismo mogli puno intervenirati, a nakon toga dolazi Jadranka Kosor koju sam zamolio da taj ugovor da na uvid javnosti. Tada se saznalo da je tu ustvari napravljena jedna mućka i da Ina gubi“, objasnio je Mesić.

To je bila priča oko Ine, no Mesić kaže kako u ovom slučaju ne razumije zašto se glavna konstrukcija ugovora s Francuzima ne može dati predsjedniku. „Kako je moguće da premijer ne želi dati ugovor Milanoviću koji je vrhovni zapovjednik OSRH-a? Ne znam pojedinosti, znam samo koliko sve to skupa košta i koliko ćemo dobiti tih aviona i u kojem roku. To su ipak velika sredstva koja obvezuju sljedeće tri ili četiri vlade, to je velika obveza za Hrvatsku. Osobno sam uvijek smatrao da je za Hrvatsku dovoljno da ima izviđačke avione za svaku sigurnost, jer imamo NATO koji nas brani ako smo napadnuti. No nadzora hrvatskog prostora mora biti, a izviđački avioni bi u tom smislu daleko manje koštali“, kazao je Mesić za Nacional. Kaže kako pažljivo prati brojne dokumentarce o Drugom svjetskom ratu u kojima se govori koliko su na dnevnoj bazi sukobljene strane gubile aviona. „To su desetine aviona, a mi ćemo zaustaviti rat s 12? Dakle, meni je sve to malo čudno, ali nisam ja taj koji o tome odlučuje. Možda bi bilo dobro da se u stručnim vojnim krugovima i o tome raspravi što bi bilo za Hrvatsku bolje. Bilo bi bolje da imamo izviđačku flotu koja može pratiti zemlje u našem okruženju i na vrijeme kontaktirati s onim tko se mora uključiti ako Hrvatska bude napadnuta, a to je NATO“, zaključio je Mesić.

Bivšu premijerku Jadranku Kosor predsjednik Milanović prošlog je tjedna odlikovao Veleredom kraljice Jelene s lentom i Danicom. FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.