Nakon stabilnog i sunčanog vremena očekuje nas promjena s kišom i značajnim padom temperature, zbog čega je Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) izdao narančasto upozorenje za grmljavinsko nevrijeme i mjestimice obilnu kišu.
Od četvrtka, 12. rujna 2024. u Hrvatskoj promjena vremena s obilnom kišom i osjetnim padom temperature zraka. Duboka i prostrana dolina s hladnim zrakom spušta se od Islanda prema Jadranu donoseći vlagom vrlo bogat zrak s Atlantika. U zavjetrini Alpa fomirat će se Genovska ciklona, BORIS (ime mu je nadjenuo EUMETNET) koja će se u petak premještati Jadranom, piše DHMZ
“Jača grmljavinska nevremena mogu prouzročiti veliku štetu. Zaštitite se od munja. Moguća su oštećenja na imovini te na drveću. Moguće su lokalne bujične poplave, olujni udari vjetra i tuča“, upozorava DHMZ.
Obilna kiša, nevrijeme, osjetni pad temperature i moguće poplave. Za više informacija 👉https://t.co/Yb0wvnE9Ms#PromjenaVremena #prognoza #DHMZ pic.twitter.com/IyidgBBnO4
— DHMZ (@DHMZ_HR) September 11, 2024
U petak, 13 . rujna 2024., zatvara se visinska dolina, na stražnjoj strani ciklone pritjecat će izrazito hladniji zrak, piše DHMZ.
Kruženje vlažnog i hladnog zraka iznad naših prostora nastavit će i idućih dana koji će biti umjereno i osobito na kopnu pretežno oblačni s povremenom kišom.
Prognozirani pad temperature zraka na oko 1,5 km visine za 10-ak °C, koja je u jakoj vezi s prizmenom temperaturom za posljedicu će imati osjetno zahlađenje u cijeloj zemlji.
Stanovnicima priobalja se savjetuje dodatna opreznost jer oluje mogu prouzročiti veliku štetu.
Obilna oborina i rast voodostaja
Najviše će oborine s ovom ciklonom pasti na Alpama, a u Hrvatskoj će ona biti najobilnija na Jadranu i u predjelima uz njega, mjestimice vrlo vjerojatno i preko 100 mm u dva dana.
Na obali i u obliku izraženih pljuskova praćenih grmljavinom često u kraćem vremenu, a moguća je i tuča.
Dunav, Mura i Drava bi mogli dosegnuti mjere obrane od poplava višeg stupnja, što prvenstveno ovisi o oborini u uzvodnim zemljama.
Sukladno meteorološkoj situaciji i prognozi promjena vremena i obilna intenzivna oborina tijekom sljedeće noći mogla bi uzrokovati bujične i urbane poplave, prvo na krajnjem zapadu (u Istri), a onda sa sutrašnjim razvojem vremena i drugdje uz granicu sa Slovenijom, u Gorskom Kotaru i Lici.
Obilna oborina prognozirana za petak će također donijeti mogućnost bujica uz cijelu jadransku obalu i zaleđe.
Na opasnost od posljedica nevremena upozorilo je i Ravnateljstvo civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske. Na društvenim mrežama i službenim stranicama objavili su upute za grmljavinsko nevrijeme, poplave i jak vjetar. Naglašeno je i da su moguće urbane i bujične poplave.
Uz to, prema najavama, u petak bi temperature mogle pasti na samo devet stupnjeva u nekim dijelovima zemlje, dok će cijela Hrvatska biti pod upozorenjima.
🟠Prognostičari DHMZ-a izdali su za sutra,1️⃣2️⃣.9️⃣. narančasto upozorenje za grmljavinsko nevrijeme i mjestimice obilnu kišu ➡ https://t.co/ny79S2K4n8
➡️moguće su urbane i bujične poplave pic.twitter.com/B9tzTMqLu4— Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-RH (@RavnateljstvoCZ) September 11, 2024
Komentari