ZAŠTITA KLIKE HDZ cementira pozicije svojih ljudi u Hrvatskim šumama kako bi spriječio Dabru u pokretanju ikakvih promjena

Autor:

Davor Puklavec, Hina/ Dario GRZELJ, Matija Habljak/PIXSELL

Interni dokumenti otkrivaju kako šef Hrvatskih šuma Nediljko Dujić želi smišljenim manevrom spriječiti DP u ovladavanju resorom koji mu je pripao po koalicijskom dogovoru i ograničiti mu pristup javnom novcu i resursima, ali i zaštititi vlastitu interesno-stranačku kliku u toj tvrtki

U Hrvatskim se šumama (), javnoj tvrtki koja se u proteklom periodu pokazala kao ishodište desetaka afera i čvorište trgovanja utjecajem niza čelnih osoba HDZ-a i Vlade – uključujući najbliže suradnike premijera Andreja Plenkovića – neposredno uoči sklapanja formalne koalicije te stranke i Domovinskog pokreta, kojom je resor poljoprivrede zajedno s -om pripao manjem koalicijskom partneru, HDZ-ova garnitura odlučila za skandalozan manevar. Radi se o izmjeni nekoliko unutarnjih akata koji reguliraju poslovanje ove tvrtke, prije svega pravilnika koji propisuje sistematizaciju radnih mjesta, čime se zapravo želi zacementirati pozicije cijelog niza rukovodećih osoba u Hrvatskim šumama, odnosno praktički onemogućiti njihovu smjenu. Ako pravilnik koji je već upućen na savjetovanje s radničkim vijećem -a, te se već nalazi u formalnoj proceduri, na koncu bude usvojen, u budućnosti će bilo kome – pa i Skupštini ovog društva, koju formalno čini tek novi ministar poljoprivrede Josip Dabro iz DP-a – biti nemoguće provesti bilo kakve kadrovske promjene. Uprava Hrvatskih šuma na čelu s eksponiranim šibenskim HDZ-ovcem Nediljkom Dujićem ovim činom otvoreno i poprilično beskrupulozno želi zaštititi položaj svojih najbližih suradnika, poput direktora različitih sektora te rukovoditelja i voditelja podružnica diljem zemlje, a javna je tajna da se u gotovo svim slučajevima radi o kadrovima HDZ-a koji se ondje nalaze zahvaljujući svome članstvu ili barem lojalnosti prema toj stranci.

Drugim riječima, Plenkovićev HDZ jednim će potezom u Hrvatskim šumama ostvariti dva bitna strateška cilja: spriječit će koalicijske partnere iz DP-a da potpuno ovladaju resorom koji im je pripao po koalicijskom dogovoru i ograničit će im pristup javnom novcu i javnim resursima, a s druge će strane zaštititi vlastitu interesno-stranačku kliku u tvrtki koja već godinama služi kao poligon za gotovo otvoreni kriminal. Upravo na primjeru Hrvatskih šuma, naime, razotkriven je skandalozno razvijen i usavršen, široko rasprostranjen sustav trgovine utjecajem po kojemu se čak i za zapošljavanje na pripravnička mjesta u državnim tvrtkama tražilo odobrenje dužnosnika iz Vlade i HDZ-a, te po kojemu su se upravo na tim razinama dogovarali poslovi koji uključuju različita odobrenja i koncesije za iskorištavanje nacionalnih prirodnih resursa. Za razumijevanje ovog sustava ključne su bile informacije pronađene u mobitelu bivšeg direktora Hrvatskih šuma Krunoslava Jakupčića, kao jednog od aktera afere Vjetroelektrane s Josipom Rimac i Gabrijelom Žalac u glavnim ulogama, koje su nakon dugotrajne sudske bitke proglašene zakonitim dokazom na sudu i stoga postale osnova za eventualno procesuiranje cijelog niza političkih aktera koji se ondje pojavljuju. No Državno odvjetništvo i USKOK do danas nisu pokazali ozbiljnu namjeru pozabaviti se ovim golemim rezervoarom dokaza.

Vlada Andreja Plenkovića već je pustila u formalnu proceduru pravilnik koji je donesen u vrijeme bivše ministrice poljoprivrede Marije Vučković, a posljedice će snositi DP-ov ministar Josip Dabro. FOTO: Goran Kovacic, Neva Zganec/PIXSELL

Krunoslav Jakupčić se na svojoj funkciji nalazio sve do konca 2022. godine, nakon čega je u njegovu fotelju uskočio utjecajni HDZ-ovac iz Šibensko-kninske županije Nediljko Dujić, njegov dotadašnji savjetnik, dok većina njihovih suradnika na nižim razinama ostaje nepromijenjena.

Nakon što su dovršeni nedavni parlamentarni izbori i nakon što je postalo izvjesno da će resor poljoprivrede zajedno s javnim tvrtkama u njemu pripasti Domovinskom pokretu, Dujić kreće u akciju s ciljem cementiranja postojećeg stanja u -u. Tako s datumom 15. svibnja upućuje dopis Radničkom vijeću Hrvatskih šuma s kojim se po proceduri mora formalno savjetovati oko izmjene ključnih akata tvrtke – u ovom slučaju Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta u d.o.o. i Pravilnika o plaćama i ostalim primanjima radnika d.o.o. Nacional je dobio na uvid predložene izmjene ovih dvaju dokumenata.

„Raspored radnika na radna mjesta direktora sektora, koordinatora poslovnih područja i procesa te voditelja podružnica izvršit će se temeljem aneksa ugovora o radu na neodređeno vrijeme u trajanju od četiri (4) godine. Ukoliko se obavljanje poslova iz stavka 1. ovog članka ne nastavi, radnik će nastaviti rad na radnom mjestu, u skladu sa stručnom spremom, s mjestom rada prema mjestu stanovanja, za koje je utvrđen koeficijent radnog mjesta ne niži od 6,5, za radnike koji su bili raspoređeni na radno mjesto direktora sektora i koordinatora poslovnih područja i procesa odnosno koeficijent radnog mjesta ne niži od 5,5 za radnike koji su bili raspoređeni na radno mjesto voditelja podružnice”, stoji u prvoj ključnoj izmjeni Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta u Hrvatskim šumama.

Upravo na primjeru Hrvatskih šuma razotkriven je sustav trgovine utjecajem, za što su ključne bile informacije pronađene u mobitelu bivšeg direktora Hrvatskih šuma Krunoslava Jakupčića, jednog od aktera afere Vjetroelektrane s Josipom Rimac i Gabrijelom Žalac. FOTO: Tomislav Miletic/PIXSELL

„Ukoliko takvog radnog mjesta nema radnik zadržava do donošenja novog akta o sistematizaciji sva prava po važećem ugovoru o radu na neodređeno vrijeme”, stoji u drugoj ključnoj izmjeni tog dokumenta. U praksi, kako pojašnjavaju Nacionalovi sugovornici iz ove javne tvrtke, trenutačna Uprava želi u potpunosti zaštititi točno određene kategorije zaposlenika, odnosno vlastite prve suradnike koji su u najvećoj mjeri postavljeni na temelju političkih odluka i protekcije. „Novi Pravilnik o sistematizaciji štiti ih na način da ograničava buduću Upravu društva u mogućim promjenama na spomenutim pozicijama, definirajući da ih se može smijeniti ako im se nađe prikladno radno mjesto u sustavu, i to vrlo visoko plaćeno, uz napomenu da ako takva mjesta ne postoje, oni zadržavaju postojeće radno mjesto. Kako takvih radnih mjesta u stvarnosti nema ili nisu upražnjena, oni u praksi postaju nesmjenjivi. Ovim potezom HDZ u potpunosti zadržava svoj kadar na gotovo svim rukovodećim mjestima u Hrvatskim šumama, usprkos Domovinskom pokretu koji preko novog ministra Josipa Dabre preuzima Skupštinu tvrtke, zajedno s cijelim resorom poljoprivrede”, tumači Nacionalov sugovornik iz ove tvrtke.

Hrvatskim šumama Nacional je postavio niz pitanja o spornim izmjenama dvaju ključnih akata tvrtke, a iz njihova odgovora zapravo proizlazi da su sumnje na cementiranje položaja postojećih rukovodećih kadrova potpuno točne i osnovane.

„S ciljem izbjegavanja učestalih sudskih sporova i uvođenja reda u sistematizaciju radnih mjesta, tvrtka Hrvatske šume d.o.o. je u procesu donošenja izmjena Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta. Predloženi pravilnik donosi promjene koje se odnose na radna mjesta direktora sektora, koordinatora poslovnih područja i procesa te voditelja podružnica. Za razliku od dosadašnjeg uređenja prema kojem su navedena radna mjesta bila ugovorena na neodređeno vrijeme, novi pravilnik predviđa obavljanje tih poslova na određeno vrijeme, koji traju kao i mandat, četiri godine. Također, pravilnik uređuje prava radnika nakon isteka tog razdoblja. Svi koji su obavljali navedene funkcije bit će raspoređeni na odgovarajuća radna mjesta koja su u skladu s njihovom stručnom spremom i radnim iskustvom čime osiguravamo da naši zaposlenici i dalje mogu doprinijeti organizaciji na način koji odgovara njihovim kvalifikacijama i dosadašnjem iskustvu.”

S datumom 15. svibnja upućuje dopis Radničkom vijeću Hrvatskih šuma s kojim se po proceduri mora formalno savjetovati oko izmjene Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta u d.o.o

Pokušaj zadržavanja postojećeg stanja i kadrova u Hrvatskim šumama indikativan je za buduće odnose HDZ-a i DP-a na vlasti, ali simptomatičan je i u simboličkom smislu jer se radi o tvrtki koja je postala simbol korupcije, klijentelizma i pogodovanja cijelog niza HDZ-ovih dužnosnika. To je otkriveno prije svega zahvaljujući sadržaju mobitela bivšeg predsjednika Uprave Krunoslava Jakupčića, kojega je Nacional prvi objavio i u više navrata dubinski secirao.

„Marko, molba. Molim Te, pitaj Šefa, za zapošljavanje u H. šumama – Branka Filipetija (pripravnik lovstva). On zna o kome je riječ. Hvala i pozdrav.” Tim se riječima preko aplikacije Viber tadašnji predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Jakupčić obratio glasnogovorniku Vlade Marku Miliću, kojem je šef premijer Andrej Plenković. Jakupčić je tu poruku Miliću poslao 5. rujna 2018. u 20:54. Nije zabilježen trag odgovora na ovu poruku koja sugerira da je vodeća osoba javne tvrtke tražila odobrenje od samog premijera čak i za zapošljavanje na najnižim, zapravo beznačajnim radnim mjestima u sustavu koji vodi. No u sljedećim porukama na istoj relaciji takva teza dobila je potvrdu. „Niko Dujmović”, piše tako premijerov glasnogovornik Milić šefu Hrvatskih šuma Jakupčiću, a ovaj mu nešto kasnije odgovara: „Radit će, do godinu dana na određeno – takva je praksa u -u, a onda ćemo ga primiti na neodređeno. Čuo sam da je dobar LP.”

Hvala ti Kruno puno”, piše potom Milić, a sugovornik mu odgovara: „Nema na čemu.” Spomenuti Dujmović uskoro je doista zaposlen u Hrvatskim šumama. Milić je nakon otkrića Nacionala pokušao objasniti da prepiska između njega i Jakupčića datira od 30. rujna 2019. godine, a Niko Dujmović je u Hrvatskim šumama zaposlen sukladno propisanom postupku i temeljem javnog natječaja iz srpnja 2018. „Dakle, do zaposlenja je došlo više od godinu dana prije navedene prepiske, iz čega proizlazi da ona nije imala nikakav utjecaj na zasnivanje radnog Dujmovićeva odnosa. Pored toga, koliko mi je poznato temeljem odgovora Hrvatskih šuma, Dujmović je ugovor na neodređeno dobio u drugoj polovici 2021., a to je gotovo dvije godine nakon prenesene ‘prepiske’, što jasno govori da navedena poruka nije imala utjecaj niti na dobivanje ugovora na neodređeno vrijeme”, objašnjavao je tada Milić za više medija. Međutim, u Jakupčićevu mobitelu pronađene su i druge njegove poruke: tako 3. travnja 2019. u 16:29 glasnogovornik Vlade piše Jakupčiću kratku poruku sljedećeg sadržaja: „Ager Alpha doo/ Panonska Biomasa doo.” Ovaj mu dan poslije u 15:26 odgovara: „Marko, pozvali smo Gabrijela Dužnovića (direktor Ager Alphe, op.a.) na sastanak u ponedjeljak u 8 sati pa se čujemo.” Milić mu na to dan kasnije u prijepodnevnim satima u dvije kratke poruke odgovara: „Kruno javili su mi. Puno ti hvala!”

Nacional je dobio na uvid predložene izmjene Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta u HŠ d.o.o. i Pravilnika o plaćama i ostalim primanjima radnika HŠ d.o.o., upućene u proceduru 15. svibnja. FOTO: Nacional

Potom 8. travnja 2019. u 11:21 Jakupčić Miliću piše sljedeću poruku: „Marko, molim te da tim ljudima – Ager Alpha i Panonska biomasa kažeš, ako Te pitaju, da nisu zadovoljili sve uvjete, ali IDE NOVI JAVNI POZIV, i koji će koincidirati s njihovim završetkom kogeneracije. Osobno ću dežurati da sve bude u redu. Neka napišu ŽALBU Upravi -a (da su krivo ispunili zahtjev itd) Pozdrav.”

Sadržaj tih poruka budi ozbiljnu sumnju na to da su te dvije tvrtke imale privilegiran status prilikom poslova povezanih s kogeneracijom. Uprava Hrvatskih šuma je u siječnju 2019. kupce obavijestila da se 20 krovnih ugovora o prodaji drvne sječke i ogrjevnog drveta radi proizvodnje električne i/ili toplinske energije smatra raskinutim jer tvrtke potpisnice nisu dostavile uporabne dozvole za svoja kogeneracijska postrojenja u ugovorenim rokovima. Time se samo u toj godini oslobodilo 265.000 tona vrijedne sirovine za nove kupce, a za što su Hrvatske šume najavile raspisati novi natječaj. Oko kogeneracije je Jakupčić komunicirao i s predstojnikom Ureda premijera Zvonimirom Frka-Petešićem, i to preko aplikacije Chat iMessage. Njemu je 2. ožujka 2019. u 8:56 poslao poruku sljedećeg sadržaja: „Poštovani gospodine Petešić, ako su Vam potrebne detaljnije informacije oko kogeneracija, oko prodaje drvne sirovine drvoprerađivačima ili općenito oko upravljanja državnim ili privatnim šumama, stojim Vam na raspolaganju. Može i kroz kraći susret, dapače. Pozdravljam Krunoslav Jakupčić.” Nema zabilježenog odgovora Frka-Petešića na tu poruku. Ali je evidentno da su njih dvojica bili u kontaktu. To potvrđuje i poruka koju je Jakupčić Frka-Petešiću poslao 15. lipnja 2019. u 12:02. U njoj mu je napisao: „Poštovani gosp. Petešić, Jučer smo sve potrebno dogovorili s gosp. Bakićem (Akuo Energy Med d.o.o.). Sve je OK. Pozdrav.” Što je to „OK” i zbog čega je Frka-Petešić intervenirao kod Jakupčića za tu tvrtku, pisane poruke preko te aplikacije ne otkrivaju.

Opisane poruke mali su dio transkripata ekstenzivne komunikacije koju je Jakupčić vodio s najužim krugom suradnika premijera Andreja Plenkovića. Radi se o šokantnoj telefonskoj komunikaciji koju je preko različitih aplikacija preko mobitela Jakupčić vodio s predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem, bivšim ministrom gospodarstva Davorom Filipovićem, predstojnikom Ureda premijera Zvonimirom Frka-Petešićem i glasnogovornikom Vlade Markom Milićem te glavnim tajnikom HDZ-a i Plenkovićevim bliskim osobnim prijateljem Krunoslavom Katičićem. Mobitel mu je oduzet kada je Jakupčić 28. svibnja 2020. uhićen u kontekstu afere Vjetroelektrane zbog sumnje na zloporabu položaja i ovlasti te trgovinu utjecajem.

Uprava Hrvatskih šuma na čelu s eksponiranim šibenskim HDZ-ovcem Nediljkom Dujićem ovim činom otvoreno i poprilično beskrupulozno želi zaštititi položaj svojih najbližih suradnika. FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL

Krunoslav Katičić poslao je Jakupčiću preko aplikacije WhatsApp 28. prosinca 2019. u 12:24 životopis izvjesnog Josipa Jurića. Potom mu je minutu kasnije proslijedio i poruku u kojoj piše: „Poštovani, g. Katičiću, nadam se da ste uživali jučer na domjenku, evo samo da nadovežem na ono što sam spominjao jučer, vezano uz Hrvatske šume i mog mladog prijatelja. Radi se o Josipu Juriću, odnedavno diplomiranom magistru inženjeru šumarstva, a svakako bi htio radno mjesto naći u struci u Hrvatskoj. On je ovaj ponedjeljak bio na razgovoru za pripravništvo u kod g. Miškulina i g. Bumbera. Rečeno mu je da će se javiti idući tjedan s informacijama o primanju za pripravništvo. Svaka pomoć bi dobro došla. Šaljem njegov CV u posljetku. Hvala puno i lp.” Dva dana kasnije, 20. prosinca 2019., u 14:30 Jakupčić Katičiću šalje povratnu poruku sljedećeg sadržaja: „Imenjače, Josip Jurić će raditi u Upravi šuma podružnica Zagreb.” Minutu kasnije u odvojenoj poruci Jakupčić nadodaje: „U siječnju ćemo ga primiti. Komunicirali smo s njime. Pozdrav.”

Katičić mu na to odgovara porukom poslanom istog dana u 15:16. U njoj mu je napisao: „Hvala to je bitno, čujemo se.” Sličan je i kontekst Jakupčićeve komunikacije s bivšim ministrom Davorom Filipovićem, koji je u to vrijeme bio član Nadzornog odbora Hrvatskih šuma. Njih su dvojica 25. ožujka 2020. između 12:18 i 14:51 razmijenili nekoliko kratkih poruka iz kojih se vidi da je Filipović urgirao da Jakupčić nekoga zaposli. Filipović piše Jakupčiću: „Kruno, nazovite me kad budete u prilici.” Jakupčić mu odgovara: „Bilo je sve OK, dežuram.” Filipović mu potom šalje sliku uzdignutog palca i u drugoj poruci nastavlja: „Javite mi da znam što reći ljudima.”

Jakupčić na to nastavlja: „Primljen je u paketu s drugima, on i jedna kolegica. Za mjesec dana će imati uvjete. Ako treba što pojasniti, dajte im moj broj.” U drugoj poruci Jakupčić nadodaje: „Sve primamo na mjesec dana. On će nastaviti na neodređeno.” Filipović potom ovako zaključuje komunikaciju: „Dogovoreno. Hvala.”

Pokušaj zadržavanja postojećeg stanja i kadrova u Hrvatskim šumama indikativan je za buduće odnose HDZ-a i DP-a, ali je i simptomatičan jer se radi o tvrtki koja je postala simbolom korupcije

Za samog Andreja Plenkovića krajnje su neugodne bile Jakupčićeve poruke koje je Nacional objavio u veljači 2023. godine. U njima se on obraća tadašnjem premijerovu savjetniku Josipu Jeliću u vezi s nabavom softvera za Hrvatske šume. „Josipe, šaljem – tema ERP – nabava i implementacija integralnog poslovnog informacijskog sustava. 1) odobrena nabava Srednjoročnim planom 2) odobrena nabava Godišnjim planom od strane Nadzornog odbora 3) Kriznim planom poslovanja, od investicija smo samo predvidjeli nabavu u funkciji EU – projekata i ERP – informatička i softverska podrška. Istovremeno smo srezali investicije u vrijednosti od 163 milijuna kuna. Navedeni projekt je od strateške vrijednosti za d.o.o. i započeo je uz pomoć renomirane konzultantske kuće još 2017. god. Hrvatske šume se ne financiraju iz državnog proračuna, već uplaćuju u njega. Josipe, ako možeš pitati šefa, bilo bi dobro da nastavimo s nabavom i implementacijama, ako ne – sve OK…”

Sadržaj ove poruke otkrio je da su u Hrvatskim šumama postojali svi preduvjeti za nabavu integralnog poslovnog informatičkog sustava. Sve su potrebne upravljačke instance odobrile tu nabavu, ali s njom Jakupčić očito nije htio krenuti bez izravne suglasnosti svojega i Jelićeva zajedničkog šefa. Pa se i zbog toga postavlja pitanje jesu li Hrvatske šume u kontekstu nabave softvera talac jednog čovjeka – njihova zajedničkog šefa. Činjenica da je Jakupčić od Plenkovića tražio dopuštenje da nastavi s nabavom spomenutog softvera za Hrvatske šume u suglasju je s navodima više izvora koji kažu da je Plenković izravno bio uključen i u spornu nabavu softvera zbog kojeg se u ozbiljnim pravnim problemima nalazi bivša ministrica Gabrijela Žalac, iz čijeg slučaja zapravo vode brojni daljnji procesi i optužnice i u čijoj je korespondenciji s Josipom Rimac zapravo prvi put spomenut akronim A.P. U tim porukama se također na više mjesta sugeriralo da je premijer ne samo bio obaviješten o nabavi spornog softvera iz tog slučaja nego da se i ondje također čekao njegov blagoslov. Plenković je, dokazuju poruke koje je naknadno objavio Nacional, do te mjere odlučivao o svakom kadrovskom i poslovnom potezu državnih tvrtki da je osobno bio uključen čak i u odlučivanje oko raspodjele drvne građe. Otkrivaju to poruke visokog crkvenjaka mons. Matije Matičića koji je upravo preko Andreja Plenkovića 2019. godine krenuo u rješavanje problema financijski opterećene tvrtke Cedar. Tražio je od Jakupčića da joj isporuči više trupaca, ali mu je ipak napisao: „Dragi Kruno, hvala Vam za ugovore. Javio sam Andreju da je za sada sve u redu i veliko hvala za pomoć i zalaganje…”

Unatoč uhićenju, pa naknadno i proširenju istrage, Jakupčić nije bio smijenjen s funkcije koju je obnašao. Štoviše, ostao je ondje i nakon što je 20. svibnja 2022. navršio 65. godinu života te trebao otići u mirovinu, usprkos činjenici da je tadašnja ministrica poljoprivrede Marije Vučković čak i formalno odbila dati suglasnost za to. Indicije govore da je Jakupčić svoj privilegirani položaj bio zaslužio upravo zato što je činio brojne u najmanju ruku rubne usluge najužem krugu suradnika premijera Plenkovića. Jedan dio spomenutih transkripata otkriva da je s tom spornom komunikacijom bio upoznat i premijer Plenković. Sporni transkripti bude ozbiljnu sumnju na masovnu trgovinu utjecajem..

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.