Započela transformacija Vukovara u ugljično neutralan grad

Autor:

default

FOTO: Grad Vukovar PROMO

Postavljanjem solarnih elektrana u Vukovaru planirane su velike uštede koje čine značajan iskorak u smjeru umanjenja režijskih troškova korisnika objekata u vlasništvu Grada Vukovara, a uz to doprinose i zaštiti okoliša, boljoj kvaliteti zraka i općenito života građana sukladno direktivama Europske unije i zelenoj tranziciji

Postavljanjem i korištenjem solarnih elektrana postižu se ekološka održivost i financijska isplativost, a računi za struju značajno se smanjuju. U vremenima energetske krize i inflacije vrlo je važno okretanje obnovljivim izvorima energije te smanjivanje ovisnosti o tradicionalnim izvorima. Upravo to je prepoznao i Grad Vukovar te je na javni poziv Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije iz programa „Energija i klimatske promjene“, uz podršku VURA -Razvojne agencije Vukovar, prijavio projekt „Sunce nad Vukovarom“ kroz koji je izgrađeno 12 solarnih elektrana na objektima u javnom vlasništvu. Solari su postavljeni na krovove šest osnovnih vukovarskih škola (Osnovna škola Antuna Bauera, Osnovna škola Dragutina Tadijanovića, Osnovna škola Blage Zadre, Osnovna škola Siniše Glavaševića, Osnovna škola Nikole Andrića, Osnovna škola Mitnica), na dva vrtića (Dječji vrtić Vukovar I – Centralni objekt i Vukovar Novi), na zgradu gradske uprave, Gradsku tržnicu Vukovar, Sportsku dvoranu „Danijel Rehak“ u Borovu naselju te na Plivalište Vukovar.

Projekt „Sunce nad Vukovarom“ sufinanciran je iz EGP financijskog mehanizma za razdoblje od 2014. do 2021. godine u okviru provedbe Programa „Energija i klimatske promjene“, uz podršku Islanda, Kneževine Lihtenštajn i Kraljevine Norveške. Cijeli projekt vrijedan je 654.721,61 euro, od čega bespovratna sredstva Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije iznose 556.513,37 eura, odnosno 85 posto. Postavljanjem solarnih elektrana u Vukovaru planirane su velike uštede koje čine značajan iskorak u smjeru umanjenja režijskih troškova korisnika objekata u vlasništvu Grada Vukovara, a uz to doprinose i zaštiti okoliša, boljoj kvaliteti zraka i općenito života građana, a sve sukladno direktivama Europske unije u smislu zelene tranzicije. Postavljene sunčane elektrane u sklopu projekta vršne su snage 863,1 kWp čija je očekivana godišnja proizvodnja 932 MWh električne energije uz smanjenje emisije CO2 od oko 148 tona svake godine, s planiranom uštedom električne energije u iznosu 148.437,19 eura godišnje. Udio zelene energije u ukupnoj potrošnji nekretnina iznosi oko 53 posto. Svijest o obnovljivim izvorima energije podizala se raznim radionicama i promotivnim materijalima, a najvažnije ju je bilo usaditi najmlađim naraštajima. Provedene su zato radionice u vukovarskim osnovnim školama i vrtićima kroz koje su uz edukativne i zabavne slikovnice mališani naučili više o solarnim elektranama, ali i o važnosti korištenja sunčeve energije za očuvanje naše Zemlje. Provedba ovoga projekta započela je 6. svibnja 2022. godine, a uspješno je završena 26. travnja 2024. godine. U idućim godinama očekuju se rezultati postavljenih solarnih elektrana na korist svih Vukovarki i Vukovaraca, ali i novi projekti koji će Vukovar svrstati među najbolje gradove i u kategoriji zelene tranzicije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Lumumba

prije 6 mjeseci

Ma da. Vukovar inače ima izuzetno snažnu industriju koja zagađuje okoliš??????