Dio oružja koje su osigurali SAD i NATO, a koje je ostao na bojnim poljima u Ukrajini, Rusija šalje u Iran, objavio je u petak CNN pozivajući se na četiri izvora koji su izjavili da vjeruju da će Iran pokušati napraviti obrnuti inženjering sustava.
Tijekom prošle godine, bilo je nekoliko slučajeva kada su ruske snage zaplijenile manju količinu oružja, uključujući protutenkovske sustave Javelin i protuzračne sustave Stinger koje su ukrajinske snage povremeno bile prisiljene ostaviti za sobom na bojnom polju, rekli su izvori CNN-u.
U nekim od tih slučajeva Rusija je zaplijenjeno oružje poslala u Iran na analizu i rastavljanje, vjerojatno kako bi iranska vojska mogla pokušati napraviti vlastitu verziju oružja. Rusija vjeruje da će nastavak isporuke zaplijenjenog zapadnog oružja Iranu potaknuti Teheran da zadrži svoju potporu ruskom ratu u Ukrajini.
Američki dužnosnici ne vjeruju da je problem raširen ili sustavan, a ukrajinska vojska je od početka rata stekla naviku izvještavati Pentagon o svim gubicima opreme. Ipak, američki dužnosnici priznaju da je problem teško pratiti. Nije jasno je li Iran uspješno izvršio obrnuti inženjering bilo kojeg američkog oružja ostavljenog u Ukrajini, ali Teheran se pokazao vrlo vještim u razvoju sustava oružja temeljenog na američkoj opremi zaplijenjenoj u prošlosti.
Ključno oružje u iranskom inventaru, protutenkovska navođena raketa Toophan, napravljena je obrnutim inženjeringom iz američke rakete BGM-71 TOW 1970-ih godina. Iranci su 2011. godine također presreli bespilotnu letjelicu američke proizvodnje, Lockheed Martin RQ-170 “Sentinel”, i obrnutim inženjeringom napravili novu bespilotnu letjelicu koja je ušla u izraelski zračni prostor 2018., prije nego što je oborena.
“Iran je u prošlosti pokazao sposobnost obrnutog inženjeringa američkog oružja”, rekao je Jonathan Lord, viši suradnik i direktor sigurnosnog programa za Bliski istok pri Centru za novu američku sigurnost. “Napravili su obrnuti inženjering protutenkovske navođene rakete TOW, stvarajući gotovo savršenu repliku koju su nazvali Toophan, i od tada su je proslijedili Hutima i Hezbollahu. Iran bi mogao učiniti isto sa Stingerom, koji bi mogao ugroziti i civilno i vojno zrakoplovstvo u cijeloj regiji. Hamas ili Hezbollah mogli bi upotrijebiti obrnuti inženjering Javelin da zaprijete izraelskom tenku Merkava. U rukama Iranaca, ovo oružje predstavlja stvarnu prijetnju izraelskim konvencionalnim vojnim snagama”, dodao je.
Koordinacija je još jedan primjer rastućeg obrambenog partnerstva Moskve s Teheranom, koje se intenziviralo tijekom prošle godine kako je Rusija sve više očajnički tražila vanjsku vojnu potporu za svoj rat protiv Ukrajine. “Partnerstvo ne samo da dodatno destabilizira Ukrajinu, već bi također moglo ugroziti iranske susjede na Bliskom istoku”, rekao je prošlog mjeseca glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby.
Ogromni, neočekivani gubici opreme i oštre zapadne sankcije otežali su Rusiji nastavak proizvodnje oružja i streljiva koji su joj potrebni za održavanje ofenzive u Ukrajini. Kao rezultat toga, Rusija je tražila i dobila stotine bespilotnih letjelica od Irana, kao i topničke i tenkovske granate, koje su ruske snage koristile s razarajućim učinkom protiv ukrajinskih civila i infrastrukture.
U zamjenu je Iran od Rusije tražio vojnu opremu vrijednu milijarde dolara, prema Bijeloj kući, uključujući borbene zrakoplove, radarske sustave i helikoptere. Pentagon je krajem prošle godine proširio svoje napore u praćenju američkog oružja isporučenog Ukrajini, uključujući i inspekcije na licu mjesta koje je provelo američko vojno osoblje stacionirano u američkom veleposlanstvu u Kijevu.
Komentari