Velika Britanija, Francuska i Australija pozvale su u ponedjeljak mjanmarsku čelnicu Aung San Suu Kyi da pomogne kako bi se okončalo vojno nasilje prema muslimanima Rohindžama, a njezin savjetnik za sigurnost rekao je da se svi izbjegli mogu vratiti, ali da je to proces o kojemu se mora razgovarati.
Glavni tajnik UN-a Antonio Guerres pozvao je prošli tjedan vladu Mjanmara da prekine vojnu operaciju protiv Rohindža kojih je 400.000 izbjeglo u susjedni Bangladeš gdje im prijeti smrt zbog nestašica hrane i vode te smještaja, a taj egzodus trećine pripadnika muslimanske zajednice nazvao je etničkim čišćenjem.
“Osigurat ćemo da se svi izbjegli mogu vratiti svojim domovima, ali to je proces o kojemu moramo razgovarati”, rekao je mjanmarski savjetnik za sigurnost Thaung Tun u ponedjeljak nakon ministarskog sastanka o krizi kojemu je domaćin Velika Britanija a održava se na rubu sjednice Opće skupštine UN-a.
“Želimo osigurati da humanitarnu pomoć dobiju svi koji je trebaju, bez diskriminacije. U tome smo se suglasili”, rekao je.
Dobitnica Nobelove nagrade za mir Aung Sang Suu suočila se s jakim inozemnim kritikama jer nije zaustavila nasilje. Ona će u utorak u UN-u govoriti o krizi koju je SAD opisao kao “odlučujući trenutak” za Mjanmar.
“Očekujemo od Aung Sang Suu Kyi sutra čvrstu izjavu u tom smjeru”, rekao je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Yves le Drian u New Yorku.
Britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson bio je domaćin ministarskog sastanka na kojemu se razgovaralo o načinima rješavanja krize koja je pogodila Rohindže, a na sastanku su bili ministri Turske, Australije, Indonezije, Švedske te američka veleposlanica pri UN-u Nikki Haley.
“Nastojimo postići da se svi složimo u tome da – kao prvo – ubijanja moraju prestati i nasilje mora prestati”, rekao je Johnson prije sastanka.
Do nedavnog nasilja, u pokrajini Rahin živjelo je oko milijun Rohindža. Većini su bila nametnuta stroga ograničenja putovanja i nisu mogli dobiti državljanstvo u zemlji u kojoj mnogi budisti na njih gledaju kao na ilegalne imigrante iz Bangladeša.
Australska ministrica vanjskih poslova Julie Bishop rekla je da želi od Suu Kyi čuti u utorak čuti rješenje za “tragedije koja je poprimila enormne razmjere”. Ona je kazala da su tijekom ministarskog sastanka u New Yorku “svi bili jedinstveni u stajalištu da se nasilje mora okončati te se mora sklopiti primirje”.
Komentari