ZAOKRET! Povjerenstvo će razmotriti je li Plenković u sukobu interesa jer skriva besplatno ljetovanje svoje supruge bez njegova prisustva u luksuznoj policijskoj vili Costabelli

Autor:

FOTO: Luka Batelic, Goran Kovacic/PIXSELL

Procjena je u tijeku zbog spoznaje da je Ana Maslać Plenković od početka premijerskog mandata svoga supruga svake godine bez njega dulje boravila u vili Costabelli koju premijer koristi za ljetni odmor bez da joj je Agencija za komercijalnu djelatnost, koja vilom upravlja, taj boravak naplatila. To se može tretirati kao primitak bračnog druga u naravi, koji Plenković nije prijavio u imovinskoj kartici, i izravna šteta za AKD

Nacional je tijekom ponedjeljka stupio u izravni telefonski kontakt s izvorom iz Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, koji je otkrio Nacionalu da će Povjerenstvo vrlo vjerojatno već tijekom tekućeg tjedna donijeti formalnu odluku hoće li pokrenuti postupak utvrđivanja je li hrvatski premijer Andrej Plenković tijekom proteklih osam godina svog premijerskog mandata skrivao u svojoj imovinskoj kartici primanja u naravi vlastite supruge Ane Maslać Plenković.

Izvor iz Povjerenstva zamolio je da navedemo da se radi o neslužbenoj informaciji, ali valja na ovom mjestu napomenuti da je riječ o osobi koja o tim zbivanjima ima neposredna saznanja. Štoviše, unutar Povjerenstva upravo je ta osoba jedna od zaduženih da upozore na značajne informacije iz javnih izvora koje upućuju na kršenje Zakona o sprječavanju sukoba interesa.

Isti izvor potvrdio je da tu procjenu Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa vrši na temelju dosadašnjih otkrića Nacionala o kontroverznom, nedorečenom i javnosti nerazjašnjenom načinu na koji je hrvatski premijer Andrej Plenković za svoj godišnji odmor tijekom posljednjih osam godina svog premijerskog mandata koristio vilu Costabellu smještenu između Rijeke i Opatije.

Spomenuti navodi intrigantni su zbog još jednog detalja. Naime, prema navodima istog izvora, Povjerenstvo nije zaprimilo prijavu ni zahtjev za pokretanje postupka protiv Plenkovića i njegove obitelji zbog višemjesečnog ljetovanja u vili Costabelli i sumnji da su time ostvarili primitak u naravi. Drugim riječima, Povjerenstvo na temelju otkrića Nacionala već provodi dubinsku analizu, svojevrsni postupak izvida uoči mogućeg otvaranja postupka protiv premijera Plenkovića.

Prema konzervativnim tržišnim procjenama o visini naknade za korištenje rezidencijalnih objekata u vlasništvu RH, prema kojima, primjerice, najam vile Kovač na Hvaru u punoj sezoni stoji 15.000 kuna dnevno, dnevni najam vile Costabelle trebao bi doseći najmanje dvije tisuće eura. FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

Može se svakako tvrditi da su ti izvidi u tijeku zbog sve veće izvjesnosti da je supruga hrvatskog premijera od početka njegova prvog premijerskog mandata svake godine bez svog supruga dulje boravila u vili Costabelli, koju Plenković koristi za ljetni odmor. Što se, po svemu sudeći, može tretirati kao primitak u naravi, koji Plenković nije prijavio u svojoj imovinskoj kartici. Imovinska kartica premijera Plenkovića sadrži u tom dijelu samo jednu stavku. U kategoriji „Drugi primitak bračnog druga / životnog partnera“ Plenković je upisao 551,80 eura koje njegova supruga mjesečno prima na ime naknade za korištenje roditeljskog dopusta. Taj iznos, koji je manji od minimalne plaće propisane u Hrvatskoj, Ana Maslać Plenković prima umjesto plaće koju je imala kao zaposlenica Sabora.

Ali to, po svemu sudeći, nije jedina stavka koju je hrvatski premijer trebao upisati u kategoriji „Drugi primitak bračnog druga“. U istu kategoriju ulazi primitak u naravi, odnosno, besplatni samostalni boravak njegove supruge u vili Costabelli sagrađenoj 1924. godine, smještenoj između Bibija i Kantride, u dijelu Rijeke poznatom kao Costabella. Prostire se na 5639 četvornih metara unutar kojih su 3824 m2 parka, 500 m2 dvorišta, glavna kuća od 288 četvornih metara te manji stambeni objekt od 81 m2. U sklopu objekta je bazen od čak 174 četvorna metra i dva pomoćna objekta površine 34 i 41 četvorni metar. U kompleksu, koji dijelom ulazi u režim pomorskoga dobra, dio je obalnog puta od 325 četvornih metara, dio morske obale od 367 četvornih metara i dva gospodarska objekta od dva i tri četvorna metra za zaštitarsku službu. Glavna kuća ima saunu, manju vinoteku, salon za zabavne igre sa stolom za biljar. Vanjski bazen je unutar dvorišta, a dvorišna staza i stepenište izlaze na lučicu ispod južnog ulaza na imanje koje okružuje objekt. Ovaj kompleks u vlasništvu je MUP-a, ali ga je MUP na temelju posebnog sporazuma još 1995. dao na upravljanje AKD-u. Kako mu samo ime kaže, AKD je Agencija za komercijalnu djelatnost. Čiji predsjednik uprave Jure Sertić nije izdao fakturu hrvatskoj vladi za njeno korištenje u vremenu dok u njemu s obitelji boravi premijer Plenković. I koji je, po svemu sudeći, trebao izdati fakturu za njeno korištenje Ani Maslać Plenković za svaki dan koji je ona provela u tom objektu odmarajući se tu bez svog supruga Andreja Plenkovića.

Čak i bez obzira na to što je AKD Nacionalu prije par tjedana poslao sljedeće službene informacije vezane uz tu tematiku: „Korištenje i održavanje objekta Costabella regulirano je ugovorom o međusobnim pravima i obvezama sklopljenim između MUP-a i AKD-a, a sukladno s Uredbom o određivanju štićenih osoba, objekata i prostora te provođenju njihove zaštite i osiguranja, stranih delegacija i dužnosnika i članova njihove pratnje. Sukladno ugovoru o korištenju, nekretnina se može koristiti za svrhe smještaja i boravka štićenih osoba I., II. i III. kategorije, određene Uredbom o određivanju štićenih osoba, objekata i prostora te provođenju njihove zaštite i osiguranja. Nekretnina nije tržišno dostupna.”

Ugovor o korištenju javnosti nije dostupan, a ako podrazumijeva ovo što AKD službeno tvrdi, onda je sasvim sigurno i štetan za AKD. Jer članovi obitelji hrvatskog premijera su štićene osobe treće kategorije. Pa bi iz tako sročenog ugovora proizlazilo da oni imaju pravo besplatno koristiti tako luksuzan objekt i bez prisustva premijera, koji je štićena osoba prve kategorije, a članovi njegove obitelji samo zbog toga imaju status štićenih osoba treće kategorije.

Na čelu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa od ožujka prošle godine je Aleksandra Jozić-Ileković. FOTO: Tomislav Miletic/PIXSELL

Pojednostavljeno, dovoljno je biti premijerov član obitelji pa možeš besplatno koristiti smještaj u luksuznom objektu visoke tržišne vrijednosti iznajmljivanja na račun države bez fakture, iako tim objektom upravlja trgovačko društvo od posebnog državnog interesa na komercijalnoj osnovi. Što ne samo da je zakonski dvojbeno, nego je kao moguća povlastica koja proizlazi iz diskutabilno sročenog ugovora, politički krajnje neumjesno i neodrživo. Prema konzervativnim tržišnim procjenama, koje su proporcionalne Odluci Ministarstva državne imovine od 18. srpnja 2018. o visini naknade za korištenje rezidencijalnih objekata u vlasništvu RH, prema kojoj, primjerice, najam vile Kovač na Hvaru u punoj sezoni košta 15.000 kuna dnevno, dnevni najam vile Costabelle trebao bi doseći najmanje dvije tisuće eura dnevno.

Pa se sukladno broju dana koje je Ana Maslać Plenković provela odmarajući se u vili Costabelli bez svog supruga, može precizno izračunati iznos štete koju je direktor AKD-a Jure Sertić prouzročio AKD-u pribavljajući joj spomenutu neprijavljenu imovinsku korist. Dodatnu štetu AKD-u Sertić je proizveo i ako hrvatskoj vladi nije naplatio troškove smještaja premijera i njegove obitelji tijekom njihova zajedničkog boravka u tom objektu.

Nacional je u prošlom broju upozorio da bi, prema navodima iskusnog pravosudnog izvora, ako je to slučaj, Jure Sertić trebao odgovarati zbog kaznenog djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, u blažoj varijanti kažnjivog zatvorom u trajanju od šest mjeseci do pet godina. Tijekom proteklog tjedna dodatno su eskalirale okolnosti koje upućuju na zaključak da se te neugodne sumnje naprosto mogu početi tretirati kao činjenice.

Nacional je u tom vremenu četvrti put na više relevantnih službenih adresa uputio još jedan set pitanja povezanih s načinom korištenja vile Costabelle kada su u pitanju hrvatski premijer Andrej Plenković i članovi njegove obitelji. Ovoga puta pitanja su bila upućena na temelju Zakona o pravu na pristup informacijama. Nacional je AKD još jednom upitao na temelju koje procedure je omogućeno ljetovanje predsjednika Vlade i njegove obitelji u vili Costabelli te zamolio da dostave odluke, ugovore i sve ostale dokumente koji reguliraju to pitanje, za period od proteklih sedam godina. Uz to, AKD je još jednom primio pitanje je li kao tvrtka koja upravlja navedenim objektom, Vladi, bilo kojoj instituciji ili privatnoj osobi u proteklih sedam godina u njemu naplatio boravak? Ako jest, zamoljeni su da dostave fakture koje to dokazuju.

Iznos od 551,80 eura koji premijerova supruga mjesečno prima na ime naknade za korištenje roditeljskog dopusta, nije jedini koji je Plenković trebao prijaviti kao njezin primitak u naravi u imovinsku karticu

Tijekom ponedjeljka iz AKD-a je stigla kratka reakcija koja graniči s bezobrazlukom i skriva detalje tog aranžmana. Evo što su napisali: „Objekt Vila Costabella koristi se sukladno svim zakonskim i ugovorom utvrđenim procedurama za nekretninu u vlasništvu Republike Hrvatske. Slijedom toga, i korištenje u vezi kojega postavljate upit provedeno je sukladno navedenom.“

Identična pitanja postavljena su i Vladi, odnosno, Uredu premijera Plenkovića.

Do zaključenja ovog teksta, kad je u pitanju Vlada, ponovio se krajnje znakoviti razvoj događaja povezan s okolnostima korištenja te vile, o čemu je Nacional prvotno informirao javnost prije nekoliko tjedana. Otada do danas, u biti ni AKD ni Vlada nisu odgovorili na više preciznih pitanja o tome kako su boravci obitelji Plenković u tom objektu pravno i komercijalno regulirani. Kao i više puta dosad, propustili su i demantirati navode da su ondje članovi obitelji Plenković boravili bez prisustva hrvatskog premijera.

Moguće upravo zato, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa našlo je shodnim iskazati načelan interes za provjeravanje je li hrvatski premijer ispravno ispunio svoju imovinsku karticu te zašto nije prijavio primitak u naravi svoje supruge. Njihov interes logičan je tim više što se isto to povjerenstvo i te kako bavi minucioznim detaljima kada je riječ o nekim državnim dužnosnicima.

Tako je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa u petak novčano kaznilo saborsku zastupnicu i predsjednicu stranke Možemo! Sandru Benčić s 1300 eura zbog više povreda zakona prilikom ispunjavanja imovinske kartice. Povjerenstvo je utvrdilo da Benčić nije pravilno prijavila prihod od najma stana sa suprugom kao najmodavac.

‘Nadam se da će Povjerenstvo u slučaju premijera Plenkovića pokazati istu revnost. Postoji ozbiljan razlog da se provjeri koliko su članovi njegove obitelji ostvarili primitka u naravi’, kaže Sandra Benčić

„Povjerenstvu sam dala sve dokaze, od ugovora do isplatnih lista s bankovnog računa mene i supruga, iz kojih se vidi da taj prihod sjeda na njegov račun. No Povjerenstvo kaže da ne valja jer sam ja vlasnica stana. Dakle, prihod našeg kućanstva je evidentiran u imovinskoj kartici, ali je u krivoj kućici – kod muža, a ne mene koja te pare ni ne vidim“, rekla je Benčić te najavila da će odluku Povjerenstva detaljnije prokomentirati kada je dobije.

„Banožić koji je sam sebi kao ministar dodijelio stan od 90 kvadrata, na koji nije imao pravo, dobio je značajno manju kaznu od krivih kućica!“ ustvrdila je Sandra Benčić.

Povjerenstvo je kao otegotnu okolnost uzelo činjenicu da je riječ o visokorangiranoj dužnosnici koja je morala biti upoznata s odredbama Zakona o sprječavanju sukoba interesa te da se od nje očekuje da se ponaša odgovorno i bude primjer građanima u obnašanju dužnosti. „Od obveznice se očekuje visoki etički standard i da njezino postupanje bude u skladu sa zakonom“, rekla je izvjestiteljica Ana Poljak. Pa se čini logičnim da istu razinu interesa Povjerenstvo iskaže i u slučaju Andreja Plenkovića.

U svjetlu tih zbivanja Sandra Benčić je za Nacional prokomentirala kako vidi interes Povjerenstva za slučaj hrvatskog premijera Plenkovića: „Nadam se da će Povjerenstvo u slučaju premijera Plenkovića pokazati istu revnost i interes za najmanje detalje. Jer prema dostupnim objavljenim informacijama, doista postoji ozbiljan razlog da se provjeri koliko su članovi njegove obitelji ostvarili primitka u naravi besplatnim boravkom u vili Costabelli.“

I MUP i AKD još ranije su izbjegli odgovoriti na ključna pitanja o načinu na koji premijer i članovi njegove obitelji koriste taj državni resurs, pa tako i na pitanja koliko je puta tijekom posljednjih dvaju premijerskih mandata Andrej Plenković s obitelji boravio u vili Costabelli u Opatiji, u koliko su navrata i koliko dugo članovi njegove obitelji boravili u vili dok tamo nije bilo premijera, kako to da vila Costabella nije državna rezidencija, kako je formalno realiziran boravak premijera Plenkovića i njegove obitelji u toj vili te je li i koliko AKD prihodovao ustupanjem te vile na korištenje premijeru Plenkoviću i njegovoj obitelji. Iz Vlade su prije nekoliko tjedana otkrili tek podatak koji Plenkoviću ide u prilog, a to je da u njegovu mandatu nisu zabilježeni troškovi reprezentacije. No i to su učinili u Plenkoviću prepoznatljivom pasivno-agresivnom tonu.

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa kaznilo je Sandru Benčić s 1300 eura jer nije prijavila prihod od najma stana sa suprugom. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

„Kao što je već svima poznato, jer Vlada o tome informira javnost svake godine, predsjednik Vlade s obitelji provodi odmor u MUP-ovom objektu Costabella kod Opatije tijekom ljetnih mjeseci. Troškove ljetnog odmora, uključujući i trošak hrane i pića, predsjednik Vlade snosi sam za sebe i članove obitelji. U mandatu predsjednika Vlade nije bilo nikakvih troškova reprezentacija, za razliku od nekih drugih korisnika u ranijim Vladama, pa vjerujemo da ćete se s jednakim žarom i energijom posvetiti i toj temi te na jednak način propitati troškove i modele korištenja rezidencija od drugih štićenih osoba 1. kategorije“, navedeno je u odgovoru iz njegove vlade. Iz AKD-a su, pak, izbjegli odgovoriti na sva ključna pitanja u tom slučaju: od obima u kojemu vilu koriste Plenković i članovi njegove obitelji, preko eventualnog ustupanja na korištenje drugim državnim dužnosnicima pa do iznosa prihoda koje AKD po toj osnovi (ne) ostvaruje. Umjesto toga i oni su naglasak stavili na troškove reprezentacije, koji danas, za razliku od perioda prije Plenkovića, doista ne postoje, a potrudili su se objasniti krajnje neobičan aranžman koji oko te vile vlada još od 1995. godine i potpisanog sporazuma između MUP-a i AKD-a. Andrej Plenković je, treba naglasiti još jednom, takav aranžman naslijedio – no u njemu se očito vrlo dobro snalazi. Neposredno prije njegova dolaska na vlast, situacija je trebala biti promijenjena.Naime, Povjerenstvo za raspolaganje nekretninama u vlasništvu RH trebalo je sredinom 2015. na svojoj 23. sjednici verificirati i predloženi Zapisnik, koji je pod točkom 4. uključivao i davanje suglasnosti MUP-u za davanje na korištenje vile Costabelle AKD-u u komercijalno-turističke svrhe u doba kada se ona ne koristi u službene svrhe, i to „zato što se i pored značajnih investicijskih ulaganja u objekt ne može se odgovoriti potrebama za novim ulaganjima koja bi udovoljila suvremenoj rezidencijalnoj razini vile Costabelle, kao i povratu samih ulaganja“. Predlagalo se da vila barem tijekom ljetnih mjeseci dobije privremeni status državne rezidencije. Međutim, tadašnji ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić intervenirao je i zatražio da se ta točka skine s dnevnog reda, tako da je postojeća nedefinirana situacija ostala do današnjih dana. Izvor blizak tadašnjoj administraciji premijera Zorana Milanovića objasnio je Nacionalu da je i sam Ostojić često koristio tu vilu te da je osim toga i policija htjela biti blizu tadašnjem premijeru, možda zbog u nekom periodu specifičnih odnosa između MUP-a i SOA-e.

No otkako je Plenković postao premijer, vilu Costabellu osim njega i njegove obitelji ne koristi više gotovo nitko. Njemu nesklon izvor navodi da je drugi ne koriste zato što njegova obitelj tijekom ljetnih mjeseci za to niti ne ostavlja prostora.

Još početkom kolovoza 2016. Jutarnji list je objavio da od 2015. godine u AKD-u postoji razrađeni plan po kojemu bi se vila Costabella komercijalizirala i umjesto objekta u kojemu dužnosnici aktualne vlasti generiraju troškove na račun poreznih obveznika, postala vila na kojoj bi se dobro zarađivalo. Costabella je po tome planu trebala postati elitna destinacija za odmor bankarima, visokim državnim dužnosnicima, premijerima, ambasadorima, menadžerima… Plan se temeljio na izvješćima interne revizije o gospodarenju vilom Costabellom proteklih godina i programu njene komercijalizacije, a bio je dovršen 2015. Potpisala ga je tadašnja direktorica AKD-a Anita Perković Škalic, prihvatio Nadzorni odbor AKD-a, ali nije ga podržao tada resorni ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić kao ni Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI). I u tom razdoblju otvoreno je pitanje zašto bi se MUP bavio turizmom. U izvješću o internoj reviziji upravljanja Costabellom tada su se analizirali troškovi održavanja, ulaganja i ostali, poput reprezentacije, koji idu uz taj objekt, od 2011. do 2014. i prvu polovicu 2015., te je revizorski odbor sugerirao da treba donijeti odluku u kojem smjeru dalje razvijati Costabellu, odnosno, treba li je zadržati i pokušati ispravno regulirati njenu punu funkciju preko DUUDI-ja ili odustati od nje ako će biti isključivo trošak AKD-a bez mogućnosti ostvarivanja prihoda barem u visini troškova godišnjeg održavanja.

Povjerenstvo nije zaprimilo prijavu ni zahtjev za pokretanje postupka protiv Plenkovića i njegove obitelji, ali na temelju otkrića Nacionala provodi dubinsku analizu i izvide uoči mogućeg otvaranja postupka

A samo nužna ulaganja u Costabellu radi održavanja, od 1995. godine kada ju je MUP odnosno AKD uzeo u najam od DUUDI-ja pa do početka 2015. godine, iznosila su 1,3 milijuna kuna. U troškovima funkcioniranja vile Costabelle u razdoblju od 2005. do 2010. godine AKD je imao ukupni trošak od 3,2 milijuna kuna, u koji su uračunati troškovi investicijskog održavanja, amortizacije, plaće domara koji je radio po ugovoru o djelu i troškovi plaća preostalih dvoje zaposlenika te ostali izdaci. U narednom razdoblju, od 2011. do 2014. godine, troškovi funkcioniranja Costabelle su narasli i ukupno su iznosili 4,8 milijuna kuna, dok su prvih osam mjeseci 2015. iznosili 670.500 kuna.

AKD-ov plan predviđao je osnivanje vlastite tvrtke koja bi se bavila turističkom djelatnošću, dok bi se s DUUDI-jem potpisao novi ugovor o korištenju vile u vlasništvu države. Costabella se trebala standardizirati kao kuća za odmor s pet zvjezdica, a uz nju još apartman s pet zvjezdica, i to bez većih investicija. Vila se trebala komercijalizirati, a određena je i ciljna skupina u koju bi spadali državni, bankarski i gospodarski sektor, vlade, ambasade, ministarstva, parlamenti, banke, korporacije, najviše pozicionirani državni dužnosnici, predsjednici, premijeri, ambasadori, ministri, bankari, predsjednici uprava, menadžeri… Ciljanu skupinu kojoj bi se iznajmljivala vila Costabella činili bi gosti kojima je, uz sav luksuz koji vila pruža, važan diskretan odmor uz najvišu razinu sigurnosti i gosti kojima je iznimno važan odmor bez javnosti i medija. U početnoj godini komercijalizacije vile kanali prodaje trebali su funkcionirati uz pomoć matične tvrtke AKD, koja ima uspostavljenu komunikaciju prema ministarstvima, ambasadama, bankama i korporacijama, a kasnije bi se kanali prodaje proširili na specijalizirane agencije za prodaju luksuznih proizvoda. U financijskoj pripremi projekta za razdoblje od 2014. do 2018., uz popunjenost vile koja bi bila od 42 do 66 posto, planirali su se ukupni prihodi od 1,5 milijuna eura, a ukupni plan troškova za to razdoblje od 1,3 milijuna eura. Povrat ukupnih ulaganja u Costabellu trebao se ostvariti već u trećoj godini. Mladen Pejnović, šef DUUDI-ja u vladi Zorana Milanovića, izjavio je u to vrijeme za Jutarnji list da je Costabella više od dvadeset godina u polulegalnom statusu u kojemu je koristi AKD i u takvome statusu zapravo služi političkim elitama. On je tada izjavio: „Costabella nikad nije bila na popisu državnih rezidencija, a nije ni danas. Državne rezidencije su prazne, a ide se u pararezidencije, objekte koji, poput Costabelle, nemaju do kraja sređen status.“

Vila Costabella privukla je pozornost javnosti kada je, prema konačnom obračunu 2016. dok je u vili boravila obitelj tadašnjeg premijera Tihomira Oreškovića, na reprezentaciju potrošeno 122.514 kuna, a samo u jednom danu u srpnju 2016. godine račun Grand hotela iznosio je čak 63.095 kuna. Iako je Orešković najavio osobno podmiriti te troškove, u konačnici je izračunao da je njegova obitelj tijekom boravka u vili potrošila više od 18 tisuća kuna, koliko je, kako su tada izvijestili mediji, uplatio u državni proračun. Međutim, mediji su izvještavali da je kasnio s plaćanjem, a prema pisanju Jutarnjeg lista, ipak je i taj račun na kraju podmirio AKD, kao i sve ostale račune. Poreznici su potom počeli istraživati i troškove nastale u vili tijekom mandata premijera Milanovića, kada su troškovi reprezentacije u četiri godine iznosili 746.815 kuna.

AKD je nešto ranije Nacionalu ipak otkrio da je samo u tekućoj godini za trošak održavanja vile Costabelle izdvojio 26.165 eura, kao i da vila nije tržišno dostupna. Moguće baš zato što je tijekom ljetnih mjeseci neprestano zauzeta. Ostaje, među ostalim, pričekati i da pojasne koja je svrha toga što kao Agencija za komercijalnu djelatnost tim objektom upravljaju ako im proizvodi isključivo troškove, koje ne fakturiraju na adrese na koje bi trebali. A u toj postojećoj nedorečenoj situaciji, koju je naslijedio od svojih prethodnika na vlasti, zahvaljujući „širokoj ruci“ predsjednika Uprave AKD-a Jure Sertića, premijer Plenković nastavio se izvrsno snalaziti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Condor Ito

prije 2 mjeseca

Gospodo novinari, uskoro ćete čuti anemičnog dezertera, prijatelja ČETNIKA VUČIĆA: "To je netema" Dakle, anemični gazitelj Ustava ("kao plitki potok" (JK)), čovjek koji je htio PO/SRATI predsjednika, PO/srao je sebe, HR Narod i HR branitelje, će vama i Povjerenstvu lijepo objasniti što je tema, a što netema; o čemu ćete pisati, a o čemu nećete pisati. To je nama HR braniteljima naša borba dala, da imamo dezertera za maršala.