ZAOBILAŽENJE PROPISA ‘Zeleni’ fondovi – 3,6 milijardi u tvrtke s najvišom emisijom CO2. Vučković: ‘Pridonijet ćemo borbi s tim izazovom…’

Autor:

Patrik Macek/PIXSELL

Istraživanje Mediaparta, VoxEuropa, Nacionala i naših partnera iz Europske istraživačke suradnje (EIC) pokazalo je da i na hrvatskom financijskom tržištu ukupno posluju samo tri istinska ‘tamnozelena’ ili ‘održiva’ fonda

Inozemni financijski „zeleni“ fondovi koji se prodaju u Hrvatskoj, uložili su 3,6 milijardi dolara u 200 tvrtki koje emitiraju najviše CO2, a na hrvatskom financijskom tržištu ukupno postoje samo tri istinska „tamnozelena“ ili „održiva“ fonda. Pokazalo je to istraživanje koje su proveli Nacional, Mediapart, Voxeurop i naši partneri u medijskoj mreži Europske istraživačke suradnje (EIC) na temelju financijskih podataka grupe London Stock Exchange (LSE).

Uz dubinsko istraživanje portfelja inozemnih fondova koji se mogu legalno prodavati na hrvatskom tržištu, Nacional je istražio investicijske portfelje svih fondova osnovanih u Hrvatskoj koje nadzire i regulira Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) te smo provjerili koliko ih se prema investitorima predstavlja kao „zeleni“.

U prošlom broju Nacional je s partnerima iz mreže EIC ekskluzivno razotkrio da su u posljednjem kvartalu 2023. godine 4484 „zelena“ fonda koja se prodaju u Europi, uložila 87 milijardi eura u 200 tvrtki koje emitiraju najviše CO2 u osam posebno problematičnih sektora, a to su nafta i plin, automobilska industrija, aeronautika, ugljen, čelik i rude, pomorski promet, moda i poljoprivreda. U prošlom broju naveli smo i metodologiju istraživanja i kako smo definirali najgore ili super emitere CO2.

Ovu prevaru, savršeno legalnu, omogućila je labavost propisa Europske unije (EU) o „zelenim“ financijama. Izvorno zamišljeni da preusmjere stotine milijardi eura europskih ulaganja prema klimatskoj tranziciji, ti propisi zapravo promiču „greenwashing“ ili manipulativni zeleni marketing, odnosno, lažna obećanja. Od spomenuta 4484 fonda u podacima Londonske burze, samo 42 fonda smije se legalno prodavati na hrvatskom tržištu. To vrijedi za financijske produkte koje inozemne banke mogu prodavati u Hrvatskoj i hrvatskim rezidentima na svojim web stranicama pod nadzorom regulatora države u kojoj upravitelji fondova imaju sjedište. Te fondove u Hrvatskoj prodaje 15 različitih inozemnih upravitelja fondova od kojih su najveći američki Fidelity Investments, koji upravlja sa 4,9 trilijuna dolara imovine, JP Morgan Chase s 3,9 trilijuna dolara imovine i njemački Allianz s 2,14 trilijuna eura….

Cijeli članak pročitajte u novom broju Nacionala…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.