Kineski ured za pitanje Tajvana je priopćio kako je novi predsjednik te otočne države Lai Ching-te poslao ‘opasne’ signale koji potkopavaju mir i stabilnost regije.
Lai je u obraćanju publici ispred predsjedničkog ureda u središnjem Taipeiju pozvao na razgovore s Kinom koja demokratski otok smatra svojim teritorijem te nije odbacila da će se koristiti silom da ga vrati pod svoju kontrolu.
“Također želim pozvati Kinu da prestane politički i vojno zastrašivati Tajvan te da s njim preuzme globalnu odgovornost za održavanje mira i stabilnosti u Tajvanskom tjesnacu i u regiji kako bi se osigurao svijet bez straha od izbijanja rata”, rekao je Lai.
“Želim i ovo poručiti svijetu: Tajvan ne radi ustupke po pitanju demokracije i slobode. Mir je jedina opcija, a blagostanje je naš cilj za dugotrajni mir i stabilnost”, poručio je novi predsjednik Tajvana.
LEVČENKO: Je li Peking spreman odreći se nekih svojih teritorija, uključujući Tajvan?
Kineski ured za pitanje Tajvana za Laijeve riječi tvrdi da su “u potpunosti otkrile njegovu pravu prirodu zagovaratelja neovisnosti Tajvana“, dodajući da je situacija u kanalu koji razdvaja Kinu i Tajvan “komplicirana i sumorna”.
“Neovisnost Tajvana nije spojiva s mirom u Tajvanskom tjesnacu”, stoji u priopćenju.
“Koliko god se situacija na otoku mijenjala, tkogod bio na vlasti, to neće promijeniti činjenicu da obje strane pripadaju istoj Kini“, zaključuje se.
‘Pijetnje treba shvatiti ozbljno’
Lai (64), koji je dužnost preuzeo od bivše šefice države Tsai Ing-wen kojoj je posljednje četiri godine bio potpredsjednik, rekao je da ljudi moraju biti realistični i prijetnje shvatiti ozbiljno te da Tajvan mora pokazati da je odlučan da se brani.
“Dragi sugrađani, mir je naš ideal, ali ne smijemo imati iluzija. Prije nego Kina odustane od upotrebe sile da bi napada Tajvan, građani moraju znati: Čak i ako prihvatimo sve kineske zahtjeve i odustanemo od našeg suvereniteta, kineske ambicije neće nestati“.
Laiu su okupljeni glasno zapljeskali kada je rekao da Repubika Kina, službeni naziv Tajvana, i Narodna Republika Kina “nisu jedna drugoj podređene”.
Tajvansko ministarstvo obrane je u dnevnom izvještaju za ponedjeljak izvijestilo da je šest kineskih zrakoplova prešlo crtu sredine u Tajvanskom tjesnacu koja je ranije služila kao neslužbena granica, ali je Kina ne priznaje.
Komentari