Uhićenog Vilija Beroša će na poziciji ministrice zdravstva naslijediti dr. Irena Hrstić. Ovakvo je rješenje na jutros održanim sastancima Predsjedništva HDZ-a i parlamentarne većine iznio premijer Andrej Plenković, a Hrstić je sudionicima razgovora predstavila prioritete svog rada u Ministarstva zdravstva.
Očekuje se da će Plenković ovaj prijedlog formalno podnijeti na današnjoj sjednici Vlade, nakon čega slijedi još formalna potvrda u Saboru.
Dr. Hrstić cijenjena je u zdravstvenoj struci i dugi niz godina uspješno djeluje u okviru zdravstvenog i bolničkog sustava.
Posebno je prepoznat njezin rad u ulozi ravnateljice OB Pula, gdje je u suradnji s Vladom realizirala izgradnju nove bolnice, najveći projekt istarskog zdravstva u posljednja dva desetljeća.
Predsjednica je pulskog HDZ-a, a na zadnjim lokalnim izborima se natjecala za dužnost županice. U mandatu Vilija Beroša radila je kao državna tajnica.
“Kad dođete u jednu instituciju kao što sam i ja došla u Ministarstvo zdravstva kao državna tajnica, znači da osjećam da mogu rukovoditi određenim procesima. Mogu reći da se snalazim i to zato jer u Ministarstvu zdravstva rade vrsni ljudi, koji su tu dugo, koji znaju procese i zajedno nastavljamo voditi te procese koji su od važnosti, ne samo za Ministarstvo zdravstva, nego i za cijelu Republiku Hrvatsku”, rekla je dr. Hrstić za Radio Pulu.
Nakon uhićenja Vilija Beroša nije htjela komentirati tu situaciju, već se samo fokusirala samo na isticanje kvalitete i dostupnosti pružanja zdravstvene zaštite.
“Prihvaćanje bilo kakvih nezakonitih djelovanja pojedinca je, kako je i sam premijer istaknuo, čin pojedinca, a ne čin sustava. Dakle, neovisno o ishodu ovog procesa, rad pojedinca nema reperkusiju na djelovanje sustava“, rekla je dr. Hrstić.
Što sve posjeduje nova ministrica?
o preuzimanju dužnosti, porastao je interes javnosti za nju, zbog čega je u fokus došla i njena imovinska kartica, gdje se otkrivaju detalji kao ukupna mjesečna primanja koja ima od svih poslova.
Hrstić je rođena 1969. godine u Puli gdje je završila osnovno i srednje školsko obrazovanje. U Zagrebu je diplomirala na Medicinskom fakultetu 1995., a potom počinje dvogodišnji liječniki staž većinom pri Zavodu za gastroenterologiju, KBC-a Zagreb. Nakon položenog stručnog ispita i šest mjeseci volonterskog rada započinje specijalizaciju iz interne medicine.
U dobi od 33 godine postaje najmlađa gastroenterologinja u Hrvatskoj. Nastavlja formalno obrazovanje te 2008. postaje doktorica znanosti. Od 2012. radila je u OB Pula na rukovodećim pozicijama, da bi godinu dana kasnije postala i ravnateljica te bolnice. Paralelno s liječničkim radom, Irena Hrstić se bavi i znanstvenim radom.
U imovinskoj kartici piše da nije udana, nema djece, a mjesečna primanja su joj 3991,04 eura neto. Uz plaću u Ministarstvu, navodi i primanja sa Sveučilište Jurja Dobrile u Puli od 185,53 eura neto, a mjesečno prima i 565,45 eura neto od imovine i imovinskih prava.
Ima dva kredita, oba u Privrednoj banci Zagreb, jedan na iznos od 19.000 eura u trajanju deset godina i s mjesečnim anuitetom od 187,35 eura, drugi od 39.816,84 eura na također deset godina, s mjesečnim anuitetom od 402,65 eura. Vozi Volkswagen Tiguan iz 2023., vrijedan 27.970,88 eura.
Ima kuću s okućnicom u Puli od ukupno 315 metara kvadratnih, vrijednu 663.614,04 eura. No, jedan je od vlasnika i njoj pripada 42,67 posto te nekretnine.
Hrstić ulaže i u privatne fondove. U Dobrovoljni mirovinski fond ulaže 55 eura mjesečno , a u Eurizon HR Equity fond 135 eura. Također ulaže u PBZ Start fond 132,72 eura mjesečno te u Eurizon Fund-Equity innovation, gdje mjesečno uplaćuje 50 eura, piše N1.
Komentari