Do 50 tisuća kuna plaćat će odgovorni u javnopravnim tijelima u kojima se neće poštovati korištenje covid-potvrda. Dio je to izmjena Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.
Dok jedni zagovaraju potpuno ukidanje potvrda, drugi postavljaju pitanje je li odmah trebalo djelovati oštrije i proširiti njihovu upotrebu, donosi u srijedu N1.
Mostovci smatraju da se izmjene Zakona uvode kako bi se kaznilo dužnosnike koji se protive korištenju covid potvrda. Među njima je i njihov Miro Bulj koji tvrdi da vladajući tim izmjenama žele pogaziti Ustav, a kako kaže, iznad Ustava jedino je Bog.
“Covid potvrde ne može uvesti Hrvatski sabor s 76 trgovačkih ruku. Ne može to ni Milorad Pupovac ni Andrej Plenković i njegovi sateliti. To može jedino ako imaju 2/3 većinu. Ovo je kršenje osnovnih ljudskih prava i sloboda”, rekao je Mostov Miro Bulj.
Izmjene neće podržati ni Klub socijaldemokrata
Misle da izmjene Zakona kriju opasnost uvođenja covid potvrda u širu upotrebu. Sporno im je što nema jasne definicija prostora za čiji bi ulazak građani trebali predočiti dokaz o testiranju, cijepljenju ili preboljenju.
“Znači, određene prostore. Ne govori se koje to, mogu biti svi prostori, što vjerojatno znači da nas iza Božića i Nove godine očekuje uvođenje covid potvrda svugdje, to možemo već gledati u europskim zemljama”, rekao je Nikola Grmoja.
Izmjene neće podržati ni Klub socijaldemokrata jer, kažu, Vlada njima želi ispeglati ranije počinjenu grešku, odnosno nezakonito uvođenje covid potvrda.
“Sutrašnji Zakon je priznanje da su fulali u proceduri, da su preskočili Hrvatski sabor, da su samovoljno donijeli odluke, da Stožer odlučuje umjesto Hrvatskog sabora i to je nešto, ako se sjećate, na što sam ja upozoravao još prije dvije godine”, veli Davor Bernardić iz Kluba socijaldemokrata.
Ne vide problem s covid potvrdama
Zeleno lijevi razumiju nužnost donošenja mjera kako bi se spriječilo daljnje širenje zaraze, ali spornim smatraju njihovo donošenje bez pojašnjenja.
“Tražimo od Ustavnog suda da još jednom razmotri da nema drugog načina nego da je upravo Ustavni sud taj koji mora reći da se ovo mora donositi po članku 17 Ustava, odnosno dvotrećinskom većinom u Saboru”, rekla je Sandra Benčić iz Kluba zastupnika zeleno-lijevog bloka.
Iz Ministarstva zdravstva poručuju da je Ustavni sud i dosad podržao ovakve poteze.
“Što se tiče te dvotrećinske većine, mislim da je Ustavni sud u više navrata dao za pravo ovakvom načinu donošenja mjera. Znači, bilo je dosta tih zahtjeva za ocjenom suglasnosti Zakona s Ustavom i svi su doneseni u našu korist, osim što je bilo ono da Stožer nije mogao donijeti odluku o zabrani rada nedjeljom, koliko mi se čini, tako da ne vidimo nikakav problem”, kaže Tomislav Dulibić iz Ministarstva zdravstva.
O novitetima koje donose izmjene Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, saborski će zastupnici raspravljati u četvrtak.
Komentari