Razgovori se vode sve do samog kraja na klimatskom summitu COP27, a zemlja domaćin Egipat produžila je u subotu konferenciju u pokušaju da se postigne dogovor u zadnji čas. Egipatsko predsjedništvo COP-a našlo se na meti kritika, jer je ostavilo do posljednjeg dana dvotjednih pregovora izradu nacrta pakta, ostavljajući malo vremena zemljama da ga potpišu. Sve do četvrtka navečer zemlje su bile u slijepoj ulici oko pitanja tko bi trebao platiti klimatske štete u ranjivim zemljama, kao što su tajfuni koji bacaju vodu na male otoke ili suša zbog koje ljudi gladuju u istočnoj Africi. Pakistan je prednjačio u borbi zemalja u razvoju za namjenski novac, dok se Europska unija zalagala za alternativnu šarenu podršku.
Ali iznenađujući prijedlog EU-a pobudio je nadu da bi se rascjep mogao premostiti, pristajući na sastanak u sredini s novim fondom, ali s dva velika amandmana. “Moram reći da je ovo naša konačna ponuda”, rekao je u petak ujutro Frans Timmermans, visoki predstavnik EU za klimu.
Unija kaže da će njegova rješenja bolje usmjeriti fond na najugroženije zemlje i privući šire izvore financiranja od državnih doprinosa, na primjer putem poreza na industrije koje zagađuju okoliš kao što su zrakoplovstvo, brodarstvo i proizvodnja fosil
Ministar okoliša Pakistana, gdje je smrtonosni monsun ove godine iskristalizirao raspravu o tome tko bi trebao platiti za klimatsku katastrofu, nazvao je plan EU-a “neodrživim”.
Međutim, Sherry Rehman je delegatima pregovaračkog bloka od 77 zemalja i Kine rekla da pakistanska delegacija dorađuje svoju ideju kao odgovor.
Najveći povijesni emiter emisija, Sjedinjene Američke Države, koje su se dugo opirale zahtjevima plaćanja klimatskih šteta, ostale su šutke o prijedlogu EU-a.
EU bi se pozabavila dugotrajnim problemom u vezi s Kinom koja se još uvijek klasificira kao nacija u “razvoju”, tako što bi uključila zemlje s velikim emisijama i srednjim prihodima da također uplate u fond. Hoće li plan prekinuti slijepu cestu oko tog pitanja i time podmazati kotače pregovora o drugim pitanjima kao što je smanjenje zagađenja, ovisit će o tome koliko potpore može privući od ranjivih zemalja.
Većina ih još uvijek razmatra, no neki se boje da bi suženi uvjeti isključili mnoge koji su u očajničkoj potrebi. “Fond se ne bi trebao koristiti kao otrovna pilula za popravljanje starih podjela oko širenja baze donatora”, rekao je Mohamed Adow, direktor Power Shift Africa.
Ljepota i bol klimatskog samita COP-a je što se oslanja na konsenzus, što znači da svi moraju potpisati dogovor. Na domaćinu, ovogodišnjem Egiptu, je da pokrene proces.
Unatoč hvaljenoj vještini i iskustvu svojih pregovarača, egipatsko predsjedništvo COP-a izradilo je tek prvi nacrt dogovora u petak ujutro, samo nekoliko sati prije završetka summita.
Kasnije je potvrđeno da će razgovori trajati do subote – nešto što se dogodilo na mnogim prethodnim COP-ovima, uključujući Glasgow.
“Slijedimo vrlo, vrlo jasan plan igre”, rekao je posebni predstavnik Egipta Wael Aboulmagd na odgođenoj tiskovnoj konferenciji, odgovarajući na pitanje Sky Newsa. Plan im daje “malo više utjecaja na proizvod”, rekao je.
Pakt malo napreduje u smanjenju emisija koje uzrokuju zagrijavanje klime – što je pitanje važno za razvijene zemlje i vrlo ranjive nacije poput malih otočnih država, koje se boje da će propasti ako se globalno zagrijavanje ne ograniči na 1,5 C iznad predindustrijskih razina.
Prijedlog Indije da se temelji na prethodnom obećanju da će “postupno smanjiti ugljen” na sva fosilna goriva izgleda kao da nije napravio rez, a jezik o ograničenju zagrijavanja na 1,5C ostaje nejasan.
Komentari