Nikola Mažar (HDZ) i Nino Raspudić (Most) sučelili su u srijedu svoja mišljanja o brojnim aktualnim političkim dešavanjima.
Je li HDZ Požalio zbog imenovanja Ivana Turudića, upitan je Mažar. “U cjelokupnom mandatu saziva sabora premalo je bilo merituma, rasprava vezanih uz same zakone, previše populizma, urlikanja”, kaže Mažar.
Zaiskrilo je između Raspudića i Mažara. “Ovo ne dozvoljavam, držite u ladici rezoluciju o umjetnoj inteligenciji, i dalje je u ladici. Mi smo dali 34 zakonska prijedloga i 800 amandmana”, kaže Raspudić, piše Jutarnji list.
“U ovom sazivu je doneseno 500 zakona. Ja govorim kako se tko ponašao u saboru”, kaže Mažar.
“Ja znam tko je pljuvao po Saboru, došao za govornicu, a tri osobe su bile na redu prije za govor”, kaže Raspudić.
“Božo Petrov je svoj govor završio s riječju ‘gnoj‘. Pogledajte snimku”, odgovara Mažar.
“Zašto vaš predsjednik Ustavnog suda nije bio na prisezi Turudiću? Kako to da je USKOK sada upao u PPD? Znate da gubite izbore”, kaže Raspudić.
“Moram vas razočarati, ovo nije Peti dan pa ne možete moderirati raspravu. Neću se spuštati na ovaj nivo komunikacije”, kaže Mažar.
“Vaša mokra predsjednica se grlila s Putinom četiri godine nakon ruske aneksije Krima. Svi ostali su podržali deklaraciju kojom se osuđuje ruska agresija, a vaši su obećali da će slati hrvatsko topovsko meso. Vaš Grlić Radman je govorio mjesec dana prije agresije na Ukrajinu o toploj Lavrovljevoj duši, Kolinda se grlila s Putinom nakon što je Rusija anektirala dio ukrajinskog teritorija”, kaže Raspudić.
“Što se tiče Turudića, prvi put smo imali transparentan način izbora glavnog državnog odvjetnika”, kaže Mažar dok se Bosanac glasno smije.
Gdje vam se žurilo, upitan je Mažar. “Sad imate političke stranke koje žele doći na vlast mimo pravila i igrati igru na način kaosa, nereda. I sad vi očekujete da si mi dozvolimo da RH nema glavnog državnog odvjetnika. Mandat traje do 26. svibnja, tada se imenuje novi državni odvjetnik. Pitali ste za gospodina Mamića, tu je pala maska mnogima. To se događalo 2015. kada je cjelokupne poluge vlasti imao SDP. Oni to vide i znaju i ne poduzimaju ništa. Devet godina kasnije to izlazi u medije, ne da bi se sugeriralo da se vidi ima li što sporno, nego se pušta dva dana prije rasprave u Saboru da bi se nanijela šteta. Zna se na koji način se upozorava na nešto. Ovo je bila čista zlouporaba i vađenje nečega iz ladice devet godina kasnije”, kaže Mažar.
Misli li se to sada spriječiti lex AP-om? “Lex AP prije svega ne postoji. 30 zemalja Vijeća Europe imaju takve zakone od čega 23 kažnjavaju i novinare. Mi idemo korak dalje i kažemo da novinar ne može biti počinitelj, pomagatelj ili poticatelj i govorimo da nema protupravnosti kaznenoga djela ako je to u javnom interesu, u interesu žrtve ili obrane. Sada se govori da se želi urušiti sloboda medija. Ovo je vrlo liberalno. Želimo omogućiti svima ustavno pravo na pravično suđenje, presumpcija nevinosti”, kaže Mažar.
Komentari