U Bjelovarsko- bilogorskoj županiji lani je zaposleno 28 mladih liječnika, a rezultat je to, među ostalim, niza poticajnih mjera za koje je iz županijskog proračuna izdvojeno nešto više od milijun kuna.
Župan Marko Marušić, zajedno sa pročelnicom za zdravstvo, demografiju i mlade Andreom Bengez, obišao je u srijedu liječnike primarne medicine u Garešničkom Brestovcu i Končanici, a posjetio je i Zavod za hitnu medicinu Bjelovarsko-bilogorske županije u Grubišnom Polju.
„Dolazak liječnika u našu županiju nije se dogodio preko noći, nego sustavnim radom. Zahvaljujući mjerama poput sufinanciranja troškova podstanarstva, kamata na stambene kredite i stručnog usavršavanja te podizanjem iznosa stipendije studentima medicine s 1.000 na 3.000 kuna uspjeli smo promijeniti trendove pa je lani u našu županiju došlo raditi 28 novih mladih liječnika”, istaknuo je župan Marušić.
Dodao je da je za mjere izdvojeno 1,167 milijun kuna iz županijskog proračuna, a poticajne mjere imaju i gradovi i općine.
„Uz županijske mjere, tu su i mjere gradova i općina i onda dolazimo do sinergije”, istaknuo je Marušić te naveo primjer Grada Garešnice koji je osigurao stan za liječnika.
„Moram reći da je više liječnika tijekom prošle godine došlo u našu županiju nego što je iz nje otišlo. To su dobri pokazatelji jer nije lako naći liječnika, a to nije problem samo Bjelovarsko- bilogorske županije nego cijele države”, poručio je je župan Marušić te naglasio da su se liječnici vratili i u male sredine u kojima ih nije bilo i šest do sedam godina.
Mlada liječnica koja je pronašla posao u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji je Iva Hroh, koja je zaposlena u Končanici.
„Studirala sam u Rijeci i nakon završenog faksa došla sam ovdje raditi. Bio je raspisan natječaj i ja sam se javila. Dok čekam ‘papire’ za specijalizaciju ginekologije, radim ovdje. Vjerojatno ću specijalizaciju imati u Zagrebu, ali nakon toga vraćam se u Bjelovarsko- bilogorsku županiju, nadam se u Daruvar”, kazala je Hroh.
Komentari