Na današnji se dan obilježava godišnjica Kristalne noći, pogroma nad Židovima koji se dogodio u nacističkoj Njemačkoj i okupiranoj Austriji prije 86 godina, a organizator okupljanja u Zagrebu bila je Antifašistička lige RH, čiji osnivač i članica i Srpsko narodno vijeće (SNV).

Predstavnik SNV-a Eugen Jakovčić pročitao je na skupu na Trgu žrtava fašizma poruku predsjednika Antifašističke lige Zorana Pusića koji je naveo da “današnji događaji u svijetu pokazuju da su iskustva ishlapjela, a lekcije povijesti zaboravljene”.

Današnjim skupom, naglasio je Pusić ponovno se izražava odlučnost u suprotstavljanju aktualnim, a već toliko puta viđenim tendencijama kao što su antisemitizam i islamofobija, da se pripadnici pojedine grupe ili naroda proglase manje vrijednim i time opravda teror nad njima.

U noći s 9. na 10. studenoga 1938. u Njemačkoj i Austriji zapaljene su sinagoge, uništavane trgovine te su ubijeni i zatvarani Židovi, a Vesna Teršelič iz Documente, uz podsjećanje na te događaje, kao i na zatvaranje, ubijanje i progone Židova, Srba i Roma u NDH, istaknula je da su se danas okupili jer se protive isključivosti i mržnji.

PROŠLO JE 35 GODINA Njemačka obilježava pad Berlinskog zida: Bio je to sretan dan, do dan danas smo zahvalni

“Mi nismo danas ovdje jer se sjećamo što se dogodilo te Kristalne noći, nego i zato što nas brinu antisemitizam, islamofobija i mržnja danas“, naglasila je i Teršelič.

Svih ih se tiče, rekla je, ima li na zidovima Zagreba i drugih mjesta u Hrvatskoj grafita i pozdrava ‘za dom spremni’.

“Svih nas se tiče napad na strane radnike iz Nepala u Splitu. Svih nas se tiču i ratovi koji se vode, taoci u Izraelu, ubijeni u Gazi. Neki od vas će govoriti o genocidu u Gazi, neki neće. Ali važno je da smo u solidarnosti sa ženama, djecom, muškarcima, da se borimo protiv tih ratova. Svih nas se tiče što se događa u Sudanu i hoće li i tamo biti genocida”, istaknula je među inim.

U sklopu programa pred dvadesetak okupljenih, glumac Vili Matula čitao je ulomak iz knjige “Bijeg od knjige” književnog povjesničara i kritičara Antuna Barca, koji je 1941. i 1942. godine bio zatočen u logorima Jasenovac i Stara Gradiška, a etnomuzikologinja i pjevačica Jovana Lukić otpjevala je sefardsku pjesmu “Adio kerida”.