ZAGONETNA PRIJAVA Upitan veliki posao u hrvatskom turizmu vrijedan 220 milijuna eura

Autor:

25.08.2014., Hvar - Hotel Amfora, dio grupacije hotela Suncani Hvar.r"nPhoto: Borna Filic/PIXSELL

Tvrtka Eagle Hills u vlasništvu povezana s Alabarom u studenome prošle godine dogovorila je kupnju Sunčanog Hvara za 220 milijuna eura | Foto: Borna Filic/PIXSELL

Nacional otkriva zašto ni deset mjeseci nakon što je dogovoreno preuzimanje hotela Sunčani Hvar, posao između tvrtke Eagle Hills Muhameda Alabara i CPI Propertyja češkog milijardera Radovana Viteka još uvijek nije odobrila Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja.

Tvrtka Eagle Hills preuzela je Sunčani Hvar i povezana s jednim od ključnih arapskih poduzetnika Muhamedom Alabarom, ali preuzimanje još uvijek nije odobreno, iako je od potpisa ugovora prošlo više od pola godine. Najveći posao u hrvatskom turizmu u posljednjih nekoliko godina, vrijedan oko 220 milijuna eura, između nominalno bivših vlasnika tvrtke CPI Propertyja i Eagle Hillsa Muhameda Alabara obavijen je velom tajne te obje strane šute o razlozima odgode transakcije.

Službeni razlog zašto cijeli posao još uvijek nije okončan, iako je prodaja Sunčanog Hvara objavljena još u studenome prošle godine, intervencija je Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) koja je pokrenula postupak ocjene koncentracije Eagle Hillsa i Sunčanog Hvara. Naime, AZTN istražuje kako bi pripajanje Sunčanog Hvara Eagle Hillsu utjecalo na hrvatsko tržište jer je tvrtka povezana s Muhamedom Alabarom 2021. postala i vlasnik hotelskog lanca Bluesun koji je kupila od hrvatskog poduzetnika Jake Andabaka.

No u cijelom postupku koji je pokrenuo AZTN i onome što je prethodilo svemu tome postoji nekoliko nepoznanica koje bacaju intrigantno svjetlo na spomenuti posao Eagle Hillsa i tvrtke CPI Property kojoj je sjedište u Luksemburgu, a u vlasništvu je češkog milijardera Radovana Viteka.

Muhamed Alabar hrvatskoj je javnosti poznat i kao investitor u potencijalni projekt pokojnog gradonačelnika Milana Bandića ‘Manhattan na Savi’ | Foto: Antonio Ahel/ATAImages

Nacional je kontaktirao obje strane uključene u ovaj posao, ali do zaključenja ovog broja nismo dobili odgovore na pitanja. I dok iz Sunčanog Hvara nismo dobili povratnu informaciju na naš upit, iz Eagle Hillsa su objasnili da ne mogu odgovoriti na Nacionalov upit jer se Muhamed Alabar trenutno nalazi na privatnom putovanju i ljubazno zamolili za strpljenje dok se ne vrati.

I dok obje strane uključene u posao vrijedan oko 220 milijuna eura šute, iz Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja opširno su objasnili zašto je pokrenut postupak procjene koncentracije te su otkrili nekoliko zanimljivih detalja koji otkrivaju nove detalje transakcije i onoga što se događalo od studenoga prošle godine do 11. srpnja ove godine, kada je i pokrenuta ocjena koncentracije, kako to službeno zovu u AZTN-u.

Ono što je iz dostupnih informacija najzanimljivije jest činjenica da je Eagle Hillsu i CPI Propertyju trebalo više od pola godine da AZTN-u dostave potpunu dokumentaciju o preuzimanju Sunčanog Hvara. Iz AZTN-a su Nacionalu otkrili da je “prvotno zaprimljena prijava koncentracije iz prosinca prošle godine bila nepotpuna u smislu članka 20. ZZTN-a te prateće Uredbe o načinu prijave i kriterijima za ocjenu koncentracija”.

Iz AZTN-a su potom opisali što se događalo nakon što su stranke u postupku upozorili da dostavljena dokumentacija nije bila potpuna:

“Postupak ocjene dopuštenosti koncentracije propisan je člankom 21. ZZTN-a. Komunikacija između AZTN-a i podnositelja prijave predmetne koncentracije u konkretnom predmetu vodila se na propisani način iz članka 21. ZZTN-a i prateće Uredbe, da bi AZTN 12. lipnja 2024., sukladno članku 22. ZZTN-a, izdao potvrdu o potpunosti predmetne prijave koncentracije punomoćniku podnositelja prijave koncentracije, od kojeg datuma teče zakonski prekluzivni rok od 30 kalendarskih dana u kojem je AZTN u smislu članka 22. ZZTN-a obvezan predmetnu koncentraciju ocijeniti u prvoj fazi, u kojoj se fazi ocjenjuju koncentracije koje nemaju značajan učinak na tržišno natjecanje u RH, ili pak donijeti zaključak o pokretanju postupka dubinske ocjene predmetne koncentracije ako postoje indicije o mogućim značajnim ili negativnim učincima predmetne koncentracije na tržišno natjecanje u RH.”

Mirta Kapural, čelnica Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja koja je sredinom srpnja pokrenula ocjenu koncentracije Sunčanog Hvara i tvrtke Muhameda Alabara Eagle Hills | Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

Iz ovih informacija AZTN-a jasno je da je Eagle Hillsu i tvrtki CPI Property trebalo šest mjeseci od prvog upozorenja AZTN-a da dostave kompletnu dokumentaciju koju je AZTN tražio kako bi mogao pokrenuti postupak. Da je dokumentacija dostavljena ranije, vrlo vjerojatno bi cijeli postupak bio okončan te bi Muhamed Alabar već znao je li državni regulator odobrio preuzimanje Sunčanog Hvara.

U cijeloj priči oko pokretanja postupka ocjene koncentracije indikativan je i još jedan detalj, a on se odnosi na razloge zbog kojih je AZTN pokrenuo postupak ocjene koncentracije Eagle Hillsa i Sunčanog Hvara. Naime, prema onome što su napisali u AZTN-u, ispada da oni nisu 2. fazu procjene koncentracije pokrenuli automatski, već nakon žalbe i primjedbi “treće osobe”. Iz AZTN-a su ovako objasnili razloge pokretanja 2. faze ocjene koncentracije:

“AZTN je na javni poziv trećim stranama zaprimio opsežno mišljenje i primjedbe vezano uz predmetnu transakciju, o mogućim učincima provedbe predmetne koncentracije na tržišno natjecanje u RH. Tražena je zaštita identiteta podnositelja, što je AZTN dužan poštovati sukladno odredbama Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja. U konkretnom predmetu na javni poziv AZTN-a objavljen 12. lipnja 2024. zaprimljena je primjedba trećih iz koje proizlazi da je potrebno provesti dubinsku ekonomsku i pravnu analizu u konkretnom predmetu. Slijedom navedenoga, te slijedom podataka dostavljenih uz prijavu koncentracije i na temelju drugih raspoloživih podataka, AZTN je 11. srpnja 2024. donio zaključak o pokretanju postupka ocjene dopuštenosti predmetne koncentracije u 2. fazi. Rok za ocjenu AZTN-a u 2. fazi, koji je također prekluzivne naravi, je tri mjeseca od donošenja zaključka o pokretanju postupka, u ovom slučaju 11. listopada i u iznimnim situacijama dozvoljeno ga je produljiti za još tri mjeseca.”

Eagle Hillsu i tvrtki CPI Property trebalo je šest mjeseci od prvog upozorenja AZTN-a da dostave kompletnu dokumentaciju koju je AZTN tražio kako bi mogao pokrenuti postupak

Dakle, jasno je da je do pokretanja postupka u AZTN-u došlo zbog intervencije nepoznate osobe ili tvrtke koja je imala primjedbe na sklapanje posla između tvrtki čiji su vlasnici istaknuti arapski i češki tajkuni. Na kraju je 11. srpnja 2024. Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja donijela zaključak o pokretanju “postupka ocjene predmetne koncentracije u 2. fazi”. Rok za ocjenu koncentracije u toj fazi je tri mjeseca od dana donošenja zaključka o pokretanju postupka te u konkretnom predmetu istječe u listopadu 2024. Iz AZTN-a ističu da se on može produžiti još za tri mjeseca ako je potrebno obaviti dodatne ekonomske i pravne analize. Na kraju odgovora koji je dostavljen Nacionalu iz AZTN-a su još dodali i sljedeće:

“Nakon pokretanja postupka ocjene u 2. fazi, dakle od 11. srpnja 2024., do sada je provedeno gotovo 100 radnji u ovom postupku, primarno usmjerenih na prikupljanje podataka za izradu dubinske ekonomske i pravne analize u 2. fazi ocjene koncentracije. Na opisani način se postupa od strane AZTN-a u bilo kojem predmetu ocjene koncentracije u 2. fazi, bez obzira o kojem je poduzetniku riječ.”

Hoteli Sunčani Hvar i tvrtka Sunčani Hvar nekretnine do studenoga prošle godine bili su u vlasništvu tvrtke CPI Property čiji je vlasnik češki milijarder Radovan Vitek | Foto: Borna Filic/PIXSELL

No iako iz AZTN-a tvrde da je riječ o uobičajenom postupku, ostaje neodgovoreno zašto je Alabaru i bivšim vlasnicima Sunčanog Hvara trebalo više od pola godine da dostave kompletnu dokumentaciju državnom regulatoru. Treba napomenuti kako je ugovor o prodaji Sunčanog Hvara potpisan još 18. studenoga prošle godine, što znači da će, kada istekne rok za završetak 2. faze procjene koncentracije, proći gotovo godinu dana od potpisa ugovora do konačnog odobrenja ili odbijanja cijelog posla u AZTN-u, a to je za poslovanje jedne velike tvrtke poput Sunčanog Hvara poprilično dugo razdoblje, pogotovo ako se uzme u obzir poprilično turbulentna turistička sezona koja polako završava. Valja istaknuti da tako dugo razdoblje utječe i na poslovne planove investitora.

Inače, u proteklih 20-godina najveća hotelska kompanija na Hvaru prošla je kroz turbulentno razdoblje u kojem je pod prijetnjom bankrota promijenila nekoliko vlasnika. Dugotrajno krizno razdoblje okončano je 2015. ulaskom u predstečajnu nagodbu, u okviru koje su tadašnji većinski vlasnici Prime Tourist Resorts i OrcoProperty Group s državom proveli operativno i financijsko restrukturiranje, uključujući dokapitalizaciju vrijednu 221,5 milijuna tadašnjih kuna. Po zaključenju nagodbe provedeno je i vlasničko restrukturiranje, nakon kojeg je većinski vlasnik postala grupacija CPI Property sa sjedištem u Luksemburgu. Kompanija u vlasništvu češkog milijardera Radovana Viteka proteklih godina realizirala je tridesetak milijuna eura vrijedne investicije u objekte Sunčanog Hvara s ciljem tržišnog repozicioniranja na višu razinu kvalitete usluga i ponude. U prvoj fazi renovirani su hoteli Adriana, Amfora i Pharos, a u kolovozu 2019. završena je obnova hotela Palace Elisabeth, koji je postao prvi objekt u portfelju kategoriziran s pet zvjezdica. Uslijedile su investicije u hotele Riva Marina i Beach Bay, a kompletno su obnovljeni 2022. Danas Sunčani Hvar raspolaže sa sedam luksuznih hotela, kampom i pratećim objektima. Dnevno može smjestiti oko dvije tisuće turista, a zapošljava oko 700 stalnih i sezonskih radnika. Poslovanje je podijeljeno na upravljanje smještajnim kapacitetima u okviru Sunčanog Hvara i nekretninski segment u okviru tvrtke Sunčani Hvar nekretnine koji je također uključen u transakciju s Eagle Hillsom.

Muhamed Alabar je na hrvatsko turističko tržište ušao 2021. kada je od Jake Andabaka kupio hotele Bluesun | Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL

Nacional je još koncem svibnja 2021. ekstenzivno u Dubaiju istražio poslovni put Muhameda Alabara, poduzetnika koji je izgradio poslovno središte Dubaija, a pozornost hrvatske javnosti privukao u kontekstu projekta ”Manhattan na Savi”, koji je za vrijeme posljednjeg gradonačelničkog mandata Milan Bandića izazvao velike javne proteste, ponajprije zbog neprimjerena Bandićeva ponašanja i silovanja procedure. Cijeli taj projekt je trebala graditi tvrtka u Alabarovu suvlasništvu, a upravo je Alabar bio s Bandićem i posljednjeg jutra njegova života, kada su oko sedam ujutro doručkovali s nogu burek na Dolcu, kod jednog albanskog poduzetnika. Alabarova tvrtka Eagle Hills u Hrvatskoj je 2021. postala vlasnik hotelijerske grupacije Bluesun, a njezino preuzimanje Sunčanog Hvara trebala bi biti samo jedna u nizu velikih investicija u Hrvatskoj, za koju je Alabar istaknuo i da je ujedno jedna od najvećih investicija u regiji.

Muhamed Alabar je 1997. osnovao tvrtku Emaar s kojom je sagradio Dubai Marinu, a potom i centralni poslovni dio Dubaija, uključujući i Burj Khalifu i poznati šoping-centar Dubai Mall

Streloviti poslovni uzlet Muhameda Alabara započeo je 1997. kada je osnovao tvrtku Emaar i počeo graditi Dubai Marinu, na čijem su području kilometri šetnica s najmanje 200 restorana. Potom je izgradio centralni poslovni dio Dubaija, uključujući i Burj Khalifu i poznati šoping-centar Dubai Mall s 1300 prodavaonica, 200 kafića i restorana koji godišnje prosječno posjeti 80 milijuna posjetitelja. Emaar je gradu darovao zgradu opere vrijednu 240 milijuna dolara i impresivne fontane čija je gradnja u to vrijeme koštala 150 milijuna eura. Alabara je Forbes 2018. svrstao među petero najbogatijih ljudi na Bliskom istoku, a njegove tvrtke posluju u više zemalja u Africi i Indiji, ali i Srbiji i Turskoj. I svugdje želi dobro zaraditi. Neke njegove projekte pratile su kontroverze u raznim zemljama, uglavnom zbog poslovnih modela koji su frustrirali lokalne partnere. Ponajprije zbog njegove okrenutosti profitu. On navodi da poštuje lokalnu kulturu, politiku i običaje. Ostaje vidjeti hoće li Alabar i dalje biti zainteresiran za ulaganja u Hrvatskoj nakon što se okonča ovaj dugotrajni proces preuzimanja Sunčanog Hvara.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.