U listopadu je ponovno zabilježen rast svih svih cijena u Hrvatskoj, a hrana je znatno skuplja nego u drugim zemljama Europske unije.
“Imamo tri mjeseca zaredom situaciju da nam je indeks potrošačkih cijena počeo rasti u odnosu na prošlu godinu. Mene zabrinjava taj trend. Očekivalo se da se cijene stabiliziraju na prihvatljivih 2 do 2,5 posto, no to zasad ne ide tako”, izjavila je konzultantica za prehrambenu industriju i poljoprivredu Zvjezdana Blažić za Novi list.
Ističe i kako hrvatski građani na hranu i bezalkoholna pića troše čak 25 ili 26 posto svojih ukupnih prihoda, a nešto više od 25 posto odlazi za energiju. Sindikati dodaju da je kod siromašnijih hrana stavka koja ‘jede’ i 40 do 50 posto ukupnih primanja. Primjerice, u Njemačkoj na hranu građanima odlazi desetak posto primanja pa daleko više ostaje za obrazovanje, bolji automobil, putovanja, kvalitetniji život uopće.
ZAŠTO JE HRANA PRESKUPA? Primorac: ‘Ne mogu se baviti još i cijenama svinjetine i janjetine’
Predsjednica karlovačke Udruge za zaštitu potrošača, Marina Novaković Matanić upozorava da ljudi zbog skupoće kupuju supstitute.
“Naše će prehrambene tvrtke zbog toga imati manje prihode. Supstitut nema naglasak na kvaliteti, no kupac je njime zadovoljio svoju potrebu, ne gleda na kvalitetu, nego da prođe jeftinije. Naši brendovi su bolji, no čovjeku je u vremenu skupoće svejedno. Nama je zdrava hrana skupa, a nezdrava je jeftina, a profitiraju samo uvozni lobiji”, kazala je te dodala da se građani ipak najčešće žale na poskupljenje režija, posebno na cijene odvoza otpada.
NEVJEROJATNE CIJENE Može li kruh biti jeftiniji? Stručnjak: ‘Štruca bi mogla stajati manje od eura’
Komentari