U priopćenju za javnost Borzan navodi kako najnoviji podaci Eurostata pokazuju da je Europska unija 2022. proizvela 59,2 milijuna tona otpada od hrane, što znači da je svaki stanovnik proizveo u prosjeku 132 kilograma toga otpada, pri čemu najveći dio dolazi iz kućanstava.

“Nove brojke su zabrinjavajuće! Gotovo polovica proizvedene hrane u Europi završava u smeću, dok si milijuni građana ne mogu priuštiti kvalitetne obroke“, upozorava Biljana Borzan.

NOVA PRAVILA LOBIRANJA Stručnjacima u novom zakonu sporna jedna stvar: ‘U ostatku EU-a je drugačije’

Posebno je zabrinjava što kućanstva snose najveću odgovornost, ali i napominje kako je “kriva i cijela prehrambena industrija – od proizvodnje do distribucije”.

Od Europske komisije zatražila je konkretne mjere u cilju dvostrukog smanjenja toga otpada do 2030. godine te naglasila potrebu za hitnim akcijama.

“Vlada mora educirati građane o važnosti smanjenja otpada, ali i razmisliti o uvođenju strogih pravila za prehrambenu industriju, jer je, s obzirom na inflaciju i rastuće cijene hrane, rasipanje hrane, neodgovorno i nedopustivo, ističe eurozastupnica Borzan.

Smatra kako EU mora osigurati da hrana, umjesto da postane smeće, bude prenamijenjena u bioenergiju ili gnojivo.

“Europska unija treba snažnije mjere, kako bi se svi zajednički uključili u borbu protiv ovog problema, a odgovornost moraju preuzeti svi – od institucija i građana do proizvođača i trgovaca”, poručuje eurozastupnica Borzan.

DAN POSLIJE SDP se podijelio u dvije struje. Evo tko su ‘igrači iz sjene’ i koji od njih podržava Hajdaša Dončića, a koji Paunovića