ZABRANA KUPANJA! U moru u Ičićima pronađena opasna bakterija? Analiza traje

Autor:

16.8.2024., Icici - Turisti potrazili osvjezenje na plazi u Icicima. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Nel Pavletic/PIXSELL

Državni inspektorat Republike Hrvatske postavio je ploču s oznakom zabrane kupanja na plaži Ičići, objavili su na stranicama Nastavnog zavoda za javnvo zdravstvo Primorsko-goranske županije.

“Ova mjera je rezultat nesukladnih nalaza kvalitete mora na toj lokaciji, koji su ukazali na potrebu za hitnom reakcijom u cilju zaštite zdravlja građana i posjetitelja. Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije i dalje provodi dodatna ispitivanja morske vode kako bi se pratilo stanje i poduzele potrebne mjere. O rezultatima analiza obavijestit ćemo javnost odmah po završetku ispitivanja”, stoji u objavi.

Dok traju dodatna ispitivanja, poslali su molbu građanima da se pridržavaju postavljene zabrane kupanja, jer navedena lokacija nije pogodna za kupanje. Prema neslužbenim informacijama Jutarnjeg lista zabilježena je pojava escherichie coli.

SLUČAJ LEGIONELA Troje mrtvih, a o situaciji se šutjelo više od dva mjeseca

Na stranicama Zavoda za javno zdravstvo Dubvrovačko-neretvanske županije objavili su detalje o toj bakteriji:

“Vrsta iz obitelji Enterobacteriaceae, koji je još bolji indikator fekalnog zagađenja jer je za razliku od ostalih bakterija prirodno stanište E. coli isključivo probavni sustav. Ova bakterija je potencijalni patogen, što znači da u određenim uvjetima može uzrokovati oboljenja (oportunistička oboljenja). Međutim, još je važnija činjenica da su se pojavili novi patogeni sojevi E. coli koji uzrokuju vrlo teška oboljenja probavnog sustava (infekcije i intoksikacije).

Najviše prašine u svijetu podigao je soj E. coli O157: H7, uzročnik hemolitičkog uremijskog sindroma (više na EHEC) – ozbiljne bolesti koju karakteriziraju krvavi proljevi i brojne komplikacije kao posljedica bolesti.

Ovaj soj je visoko infektivan u ljudi, infekcijska doza vrlo mala (dakle vrlo mali broj bakterija može uzrokovati bolest), simptomi i posljedice bolesti su ozbiljni i dugoročni (zatajenje bubrega). Bakterija je prirodno prisutna u stoke, time i u tlu, klinički nije očita kod inficiranih životinja.

U hrani se pojavljuje kao posljedica kontaminacije primarnih sirovina – mesa, mlijeka, voća i povrća, prvenstveno upotrebom životinjskog gnojiva. U Hrvatskoj još nije zabilježen niti jedan slučaj infekcije ovim sojem E. coli. Međutim, u Splitu je 1999. godine zabilježen slučaj epidemije febrilnog kolitisa u jednoj obitelji; posljedica konzumiranja lubenice zagađene sojem E. coli O111. Namirnica iz koje se izolira E. coli smatra se zdravstveno neipravnom.”

RADNICI KLICONOŠE Salmonelom u lošinjskom hotelu zaraženo više od 70 ljudi, ali ne od hrane

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.