Poznati hrvatski poduzetnik Danko Končar otkriva kako je prije nekoliko godina slučajno ušao u vinski biznis preuzevši vinariju pod dug, ali je pod svojim brendom Capo ubrzo lansirao vino Dolce koje je osvojilo nagrade i postalo poznato i izvan Hrvatske, a sada ima planove i za širenje
Vinarija Capo jedna je od mlađih istarskih vinarija, s obzirom na to da je osnovana 2009. godine, ali u proteklih 13 godina uspješno se pozicionirala na istarskoj, ali i na hrvatskoj vinskoj sceni. Smještena u malom mjestu Fernetići, nedaleko od Brtonigle, vinarija Capo na svojih 7,5 hektara vinograda ima zasađenih nekoliko različitih sorti grožđa, i to od malvazije istarske, chardonnaya, sivog pinota, muškata žutog, cabernet sauvignona, cabernet franca, merlota, pinota crnog do terana. No ova je vinarija zanimljiva i po tome što iza nje stoji poznati hrvatski poduzetnik Danko Končar koji posljednjih godina širi svoje poslovanje u Istri. Iako i sam priznaje kako nikada nije mislio da će se baviti vinskim biznisom, Končar kaže da od vinarije Capo u budućnosti očekuje rast poslovanja te širenje ponude na turističke kapacitete koji bi se trebali otvoriti u sklopu vinarije koja se nalazi u malom zaseoku, nekoliko kilometara udaljenom od mora i turističkog središta Novigrada.
“U ovaj posao sam ušao sasvim slučajno jer sam vinariju preuzeo kao dug od čovjeka koji je, naravno, precijenio njenu vrijednost. U početku smo imali velikih problema s nametnicima i raznim bolestima pa smo morali smanjiti broj hektara vinove loze, ali sada se polako vraćamo početnim brojkama. Međutim, još uvijek smo daleko od najvećih istarskih vinara koji proizvode puno više litara vrhunskog vina od nas”, rekao je za Wine&Gastro Danko Končar te je otkrio da godišnje vinarija Capo proizvede oko 40.000 litara vina. Najviše se, očekivano, proizvede malvazije, ali u vinariji su se okrenuli i nekim drugim sortama, poput pinota sivog koji je dobiven kratkom maceracijom koja mu daje posebnu prirodnu bakrenasto-narančastu boju. U svojoj ponudi vinarija Capo ima i desertno vino Dolce koje je dobilo nekoliko međunarodnih nagrada, riječ je o desertnom vinu muškatu žutom koje se dobiva od prosušenog grožđa te je po tome možda i jedinstveno u cijeloj Istri. Osim toga, muškat žuti vinarije Capo osvojio je i Veliku zlatnu medalju na najpoznatijoj hrvatskoj izložbi vina – Vinistri.
“To je vino specifično za našu vinariju i vino po kojem smo prepoznati u Istri, ali i izvan granica Hrvatske. No usprkos uspjehu, imamo problema i već mi je nekoliko puta došlo da pošaljem ‘sve k vragu’ i da se maknem od cijelog posla. No, na žalost ili na sreću otkrio sam u sebi tu veliku strast prema vinu. Zarazio sam se tom ljubavlju prema vinu i krenuo u eksperimentiranje sve dok nisam osmislio i pronašao savršeno vino točno po mom ukusu. To vino je čista fantazija”, kaže Končar. Vino o kojem govori je upravo Muškat Žuti to jest desertno vino Dolce. U esenciji mirisa ovog fantastičnog vina su agrumi, egzotično voće, ružine latice i cvijet bagrema koji zajedno stvaraju rapsodiju okusa i harmoničnu igra svježine i topline, slatkoće i mineralnosti. Proces stvaranja ovog vina drugačiji je od uobičajenih procesa koji se koriste u Istri i općenito u Hrvatskoj za desertna vina.
“Vino Dolce osmišljavao sam inspiriran vinom Klein Constantia koje sam otkrio u Južnoj Africi. To je sorta vina nastala iz izumrle loze kakvu je pio Napoleon Bonaparte dok je bio u progonstvu na otoku Sveta Helena. Ta je loza ondje ponovno zaživjela prije sto godina, a ja sam u Istri tehnologiju koja se koristi za proizvodnju tog vina primijenio na Muškatu Žutom. Odmah sam znao da će to biti naš najtraženiji proizvod”, otkriva Končar koji je u vinariju odmah u početku uložio oko milijun i pol eura, a za proizvodnju zadužio glavnog enologa vinarije Elvisa Visintina.
‘Više puta došlo mi je da pošaljem ‘sve k vragu’, ali zarazio sam se ljubavlju prema vinu i krenuo u eksperimentiranje sve dok nisam osmislio savršeno vino’, kaže Končar
Za vinariju Capo karakteristično je i da puno pažnje daje proizvodnji pjenušaca te u svojoj ponudi ima liniju pjenušaca Oro d’Istria koja se sastoji od pjenušaca Villa Fernetti, Perla Bianca i Il Classico. S proizvodnjom pjenušaca u vinariji Capo krenuli su još 2014. godine, a najuspješniji pjenušac iz linije Oro d’Istria je Villa Fernetti, napravljen od više različitih sorti kao što su chardonnay, pinot sivi, pinot crni i malvazija istarska. Kako su pjenušci sve traženiji na domaćem i stranom tržištu, sigurno je da će vinarija Capo nastaviti s proizvodnjom pjenušaca iz serije Oro d’Istria, ali i ostalih vrhunskih vina poput svježe malvazije istarske ili linije odležanih vina Stellae u koju spadaju vina Virgo (malvazija istarska), Aries (cabernet franc) i Taurus, vino od probranog grožđa cabernet sauvignona, cabernet franca i merlota.
Končar je najavio i da će uskoro proširiti poslovanje vinarije Capo te da će krenuti s uređenjem triju luksuznih apartmana koji se nalaze u sklopu vinarije i da će turistički promet u budućnosti njegovoj vinariji donijeti novi prihod.
Komentari