Za pokazivanje srednjeg prsta kazna do 4.000 eura. Miljević: “Problem je kod gonjenja”

Autor:

14.9.2023., Zagreb - U Hrvatskom odvjetnickom domu odrzana je promocija biografske knjige Silvije Degen odvjetnik svjediok vremena autorice Rosie Kugli. Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL

Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL

Ako niste znali, „zbog pokazivanja srednjeg prsta“, prema Zakonu protiv javnog reda i mira možete biti uhićeni i novčano kažnjeni do 4 tisuće eura – upravo to dogodilo se građaninu u Pakracu koji je svog sugrađanina dva puta pozdravio tako. S druge pak strane, prema tom istom Zakonu ne morate odgovarati za fizički nasrtaj i verbalno vrijeđanje čak u javnosti pred kamerama. 

Zašto imamo Prekršajni zakon o kršenju javnog reda i mira koji očito ima dvostruke kriterije?

Veljko Miljević, odvjetnik, u emisiji HRT-a “Studio 4” kazao je kako se na prvi pogled čini da obični građani odgovaraju, a netko drugi ne odgovara za učinjeno.

“Širok je spektar ponašanja koji predstavljaju uvredu, ali problem je kod gonjenja”, govori.

Dodaje kako se u 2013. godine u Kaznenom zakonu iz 2011. uvelo nešto između uvrede i klevete, a to je sramoćenje kao djelo teže od uvrede, a malo slabije od klevete.

“U tom revolucionarnom djelu nastale su velike teškoće, pa se išlo na teško sramoćenje”, govori Miljević.

Dodaje kako zna mnoge mirne i staložene osobe koje u prometu u pola sata učine nešto što se zove realna uvreda.

“Treba prijavljivati, ne smije se širiti prostor uvreda. Kad gledate svaki razlog isključenja protupravnosti, on svaki ima svoju svrhu, ali je otišao predaleko”, poručio je Miljević.

Naziv “klečavci” – radi li se o sramoćenju?

Molitelje na Jelačićevu trg  naziva se “klečavcima”, što je općeprihvaćeno i u medijskom izvještavanju. Radi li se o sramoćenju?

“Tu su ispunjeni elementi teškog sramoćenja. Istina je da oni kleče, ali to nikome ne daje za pravo da ih tako zove. Međutim, teškog sramoćenja više nema. Je li to uvreda? Mogla bi biti, ali svatko će se pozvati na to da je to činio u javnom interesu, u obavljanju novinarskog poziva. To blokira progon za takva kaznena djela”, pojasnio je odvjetnik.

Bivši član uprave Dinama Krešimir Antolić tužio je karikaturista Nika Titanika jer mu je svojim crtežima, kako on tvrdi, nanio javnu štetu ugledu.

“Ako je to kaznena prijava, onda to nije niti uvreda niti kleveta jer se ova djela vode po privatnoj tužbi. Karikaturist zna što je htio i on mora odgovoriti što je s tim htio”, kazao je Miljević.

“Izgubili smo smisao i težinu svega”, poručio je odvjetnik.

Izmjena ZKP-a vezano za curenje informacija

Postoji inicijativa da se promijeni ZKP vezano za curenje informacija iz istraga od kojeg Andrej Plenković ne odustaje.

Miljević je naglasio kako se novinarima ne može suditi niti goniti glede toga.

“Svakom sam novinaru poručio da ga u takvoj izmjeni nitko ne može goniti. Usprkos svim razočaranjima koje sam doživio s pravosudnim sustavom, ne mogu shvatiti da ako u službenom obrazloženju prijedloga izmjene Zakona izrijekom stoji ”novinari ovdje nisu obuhvaćeni”, pa ako je ova garnitura koja predlaže zakone prešla i tu stepenicu, onda novinari mogu odgovarati, ali ne vjerujem da smo prešli to jer bi to bilo dno dna”, istaknuo je odvjetnik Veljko Miljević u programu HRT-a. 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.