Sramotno niska tražena kazna za počinitelja kaznenog djela paljevine automobila uskočke sutkinje prvorazredna je pljuska miljea organiziranog kriminala hrvatskom pravosuđu, a Nacional otkriva i zašto je u vezi s tim slučajem ispitan šef Čepinske skupine Dragan Baković Bambur
Palež automobila uskočke sutkinje Vlaste Šimenić Kovač u rano jutro na ovogodišnji Uskrs, pretvara se u prvorazredni skandal.
Nacional su upućeni pravosudni izvori upozorili na to da je Općinsko državno odvjetništvo u Osijeku predložilo, po njihovu viđenju, sramotno nisku kaznu za počinitelja tog kaznenog djela, koje predstavlja prvorazrednu pljusku miljea organiziranog kriminala kompletnom hrvatskom pravosuđu.
Izvori koji su Nacional upozorili na tu kontroverzu za nju, prije svega, odgovornim smatraju Ronalda Tomakovića, općinskog državnog odvjetnika u Osijeku. I to zato što je 37-godišnjem Olji Dokiću, osumnjičenom za podmetanje eksplozivne naprave ispod automobila Vlaste Šimenić Kovač, predložena kazna od svega dvije godine i šest mjeseci zatvora.
Dokić je počinio kazneno djelo dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom. Za to kazneno djelo propisana je kazna u trajanju između šest mjeseci do pet godina zatvora. A Dokiću je predložena polovica propisane kazne iako je zapalio automobil uskočke sutkinje osječkog Županijskog suda iz dosad zasigurno ne do kraja razjašnjenih motiva, lako moguće i u kompleksnije isplaniranom kriminalnom činu. Moguće i zato što je netko to od njega zatražio.
‘Potpuno je suludo i skandalozno predložiti tako sramotno nisku kaznu za počinitelja koji je vrlo vjerojatno djelovao kao nečija produžena ruka i počinio kazneno djelo protiv pravosudnog dužnosnika’
Visoki pravosudni izvor koji je Nacional upozorio na tu situaciju o njoj kaže:
„Potpuno je suludo i skandalozno predložiti tako sramotno nisku kaznu za počinitelja koji je vrlo vjerojatno djelovao kao nečija produžena ruka i počinio kazneno djelo protiv pravosudnog dužnosnika. To je poruka kriminalnog miljea kompletnom hrvatskom pravosuđu. I onda državno odvjetništvo kalkulira s time kakvu kaznu predložiti jednom takvom počinitelju, koji iza sebe i od ranije ima niz kaznenih djela. Ako bi Dokić prihvatio takvu predloženu kaznu, mogao bi doslovno išetati iz zatvora nakon nešto više od godinu dana. I tu više sud ne bi imao nikakvih manevarskih mogućnosti da nešto mijenja, jer bi se tako izbjeglo suđenje. E sad, tko tu djeluje i pod kakvim utjecajima, doista nije jasno.“
U tom kontekstu dodatnu težinu poprimaju riječi drugog visokog pravosudnog dužnosnika koji je, komentirajući taj zločin, prije tjedan dana za Nacional izjavio da se Olja Dokić nakon privođenja ponašao gotovo bezbrižno te da je izgledao kao da mu je netko rekao da se ne brine te da će biti dobro zbrinut.
Osim toga, dodatno je kontroverzno što je spomenuta zatvorska kazna Dokiću predložena unatoč njegovoj bogatoj kriminalnoj prošlosti.
Dokiću se već sudilo zbog triju razbojništava koja je počinio u jednom danu. Zbog toga je već bio osuđen na trogodišnju zatvorsku kaznu koju je izdržavao u Glini i Lepoglavi. Osim toga, u par navrata sudilo mu se zbog utaje poreza i carine, kao i zbog povrede obaveze uzdržavanja djeteta, ali su mu dosuđivali uvjetne kazne. Povrh svega, više desetaka puta Dokić je prekršajno prijavljivan. Kršio je zakon o oružju, javni red i mir, bio je nasilan u obitelji, a počinio je i veći broj prometnih prekršaja.
Intrigantno je da se Dokićevo ime u medijskim izvještajima o tome uopće nije spomenulo sve do proteklog tjedna, kada je o Dokićevoj kriminalnoj prošlosti pisao Nacional. Vjerojatno zato što se netko u policiji požurio da kompletan slučaj svede na potpuno banalnu razinu navodne susjedske svađe oko mjesta za parkiranje.
Zanimljivo je da policija nije imala potrebu napomenuti da je uskočkoj sutkinji osječkog Županijskog suda automobil zapalio višestruki recidivist s bogatom kriminalnom prošlošću.
Posebno je intrigantno da je Dokić otkriven zato što su ga snimile njegove vlastite nadzorne kamere, instalirane na adresi Lorenza Jagera 8a. On se nedugo nakon što je zapalio automobil pojavio na mjestu događaja te s ostalim prisutnima komentirao situaciju. Čak je izrazio bojazan da požar ne zahvati i njegov automobil koji je bio parkiran blizu zapaljenog. Policija je tog jutra odmah oduzela snimke s njegovih nadzornih kamera, a Dokić je potom priznao što je napravio. U medijima su se uskoro pojavili tekstovi kojima je cijeli slučaj praktički zatvoren i sveden na nerazumni čin razljućenog susjeda zbog parkiranja, lišen ikakve dublje pozadine. U što malo tko u osječkim pravosudnim krugovima vjeruje, ali je sada cijeli slučaj dobio dodatnu dozu kontroverze jer se može tumačiti da i lokalno državno odvjetništvo, unatoč svemu, Dokića tretira gotovo tek kao zlovoljnog susjeda koji je zapalio automobil sutkinji zbog neke banalne susjedske svađe.
Da policija sumnja na moguću dublju pozadinu tog zločina, pokazuje i to što je na Uskrs, 9. travnja, svega par sati nakon što je automobil zapaljen, ispitan i Dragan Baković Bambur, kojeg policija smatra vođom tzv. čepinske skupine. Iako je formalno na izdržavanju zatvorske kazne u zatvoru u Gospiću zbog paleži vikendice bivšega glavnog državnog odvjetnika Radovana Ortynskog i njegove supruge Radmile, Baković je tog vikenda kad je sutkinji zapaljen automobil dobio slobodan vikend te je bio kod kuće.
Budući da je upravo Baković jedno od “najzvučnijih” imena kojima je Vlasta Šimenić Kovač sudila, policija ga je, kako doznaje Nacional, pozvala na razgovor svega dva sata nakon što je sutkinji zapaljen automobil. Bakovića je policija ispitivala dulje od dva sata, a zanimalo ih je gdje se točno kretao, s kim je komunicirao, kojim se telefonom koristi itd. Kako bi pokušao dokazati da nema veze sa spornim događajem, Baković je navodno policiji dostavio i snimke nadzorne kamere svoje kuće.
Baković nije jedini ispitan u vezi s paljevinom.
Njega je policija, po svemu sudeći, odmah ispitala jer je posumnjala da zbog svog ranijeg dosjea Baković ima i naviku i motiv poslati sutkinji Šimenić Kovač poruku. Naime, ona se protivila nagodbi koju je Baković sklopio s USKOK-om u vezi paleži kuće bivšeg državnog odvjetnika.
Tom nagodbom Baković je dobio samo tri i pol godine zatvora. Više pravosudnih izvora bilo je zgroženo tako malom kaznom – bez obzira na to što je sam oštećeni Radovan Ortynski na to pristao. Naime, pravosudni izvori smatraju da upravo zbog činjenice da je zapaljena kuća bivšem glavnom držanom odvjetniku, po funkciji jednom od najmoćnijih i najvažnijih ljudi hrvatskog pravosuđa, kazna morala biti drastično veća – tim više što je Baković i ranije bio osuđivan. Najprije zbog izazivanja prometne nesreće, ali potom i za puno ozbiljnije djelo. Naime, on je u ožujku 2010. godine nepravomoćno osuđen na tri godine bezuvjetnog zatvora jer je 27. studenoga 2009. brutalno pretukao vlasnika osječkoga narodnjačkog kluba Cocktail bar Dalibora Brajdića, a ta je presuda kasnije postala pravomoćna. Tužiteljstvo je taj događaj karakteriziralo kao pokušaj ubojstva jer je Baković bio izrazito brutalan – prvo je Brajdića udarao šakama po glavi, a kada je ovaj pao na pod, nastavio mu je nogom gnječiti glavu te ga je udario metalnim poslužavnikom za piće.
Između ostalog i zato što je već bio osuđen za taj zločin, ali i zbog težine samog djela, procjenjuje se da je Baković trebao dobiti najmanje sedam, a najviše 12 godina zatvora za palež kuće bivšeg glavnog državnog odvjetnika Radovana Ortynskog. Umjesto toga, on bi uskoro mogao izići na slobodu.
I to zato što je predsjednik Županijskog suda u Karlovcu Ante Ujević, kako doznaje Nacional, odlučujući kao predsjednik Vijeća o uvjetnom otpustu zatvorenika Dragana Bakovića, odlučio njemu u korist. Baković je tražio uvjetni otpust jer je, računajući i vrijeme provedeno u pritvoru, već izdržao gotovo dvije trećine zatvorske kazne od tri i pol godine na koju je bio osuđen. Trebao je biti u zatvoru do ožujka 2024. godine, dakle, još najmanje deset mjeseci.
Baković je jedno od ‘najzvučnijih’ imena kojima je Vlasta Šimenić Kovač sudila, a protivila se njegovoj nagodbi, pa ga je policija pozvala na razgovor svega dva sata nakon što joj je zapaljen automobil
Pravosudni izvori tvrde da uvjetni otpust nakon dvije trećine ili pak tri četvrtine odslužene kazne nije obvezan te se može, ali i ne mora odrediti. Posebno kad su u pitanju zatvorenici s ranijom kriminalnom prošlošću to jest već ranije osuđivani zatvorenici – kao što je slučaj s Bakovićem.
Na takvu odluku žalilo se Županijsko državno odvjetništvo u Karlovcu. Oni su naveli da je Baković do sada nekoliko puta osuđivan, a negativno mišljenje o uvjetnom otpustu Bakovića dao je i PNUSKOK.
Međutim, predsjednik sudskog vijeća Ante Ujević, ujedno i predsjednik Suda, sve je te razloge zanemario, a Bakoviću u prilog ocijenio je to što je sam priznao djelo i nagodio se s USKOK-om te to je u cijelosti podmirio troškove kaznenog postupka u iznosu 300 tisuća kuna i još neke dodatne troškove. Izvori bliski Županijskom državnom odvjetništvu u Karlovcu smatraju da je nevjerojatno da je sudac naveo kako “ranija osuđivanost zatvorenika nije od takvog značaja da bi mogla utjecati na odluku o uvjetnom otpustu, s obzirom na to da je zatvorenik dva puta osuđivan, zbog izazivanja prometne nesreće i zbog kaznenog djela ubojstva u pokušaju”. Drugim riječima, sam sudac je naveo da je Baković dvaput osuđivan, u drugom slučaju zbog ubojstva u pokušaju, ali to ne smatra otegotnom okolnošću jer se, eto, Baković lijepo ponašao u zatvoru, a i platio je troškove kaznenog postupka.
Ako sud ne prihvati žalbu Županijskog državnog odvjetništva u Karlovcu, Baković bi uskoro mogao biti na slobodi iako nije izdržao ni pune tri godine zatvorske kazne.
Da bi spomenuti incident mogao imati i kompleksniju pozadinu, počelo se nazirati kada je prošloga tjedna Nacional otkrio kako je dva dana prije nego što joj je zapaljen automobil, osječki poduzetnik Daniel Šobota u samom središtu Osijeka, na prestižnoj lokaciji na adresi Jagerova 8, otkupio trećinu stana u kojem je Vlasta Šimenić Kovač suvlasnik. Radi se o kući u kojoj ona s kćeri stanuje u stanu na prvom katu, koji je u cijelosti u njenom vlasništvu. U istoj toj kući u suterenu i prizemlju nalazi se još jedan stan, koji je bio u suvlasništvu njenog pokojnog supruga i njegove dvojice braće. Nakon što joj je suprug Radan Kovač, inače ugledni osječki odvjetnik, poginuo u proljeće 2018. nakon pada s motocikla, ona je naslijedila njegovu trećinu suvlasništva u tom stanu.
Točno ispred te kuće zapaljen joj je automobil.
Policija nije imala potrebu napomenuti da je uskočkoj sutkinji automobil zapalio višestruki recidivist s bogatom kriminalnom prošlošću koji se nakon privođenja ponašao gotovo bezbrižno
Osječki poduzetnik Daniel Šobota od njezina šogora Srđana Kovača, brata njezina pokojnog supruga, otkupio je trećinu suvlasništva nad stanom za koji je trećinu suvlasništva od svog pokojnog supruga naslijedila i Vlasta Šimenić Kovač. I to tako da je još uvijek nije kontaktirao kako bi je informirao o tome koji su mu zapravo motivi za takvu investiciju.
Spomenuta nekretnina nalazi se na istoj adresi ispred koje je dva dana nakon sporne kupoprodaje sutkinji zapaljen automobil. Dva visoka pravosudna izvora Nacionalu su izjavila da taj ugovor doživljavaju kao klasičnu kriminalnu operaciju te da kupoprodajnu transakciju koja je u njemu opisana tumače kao krajnje ozbiljnu indiciju da bi palež njenog automobila čak s time mogao biti povezan.
U ugovoru se konstatira da je Šobota isplatio Kovaču za njegovu suvlasničku trećinu te nekretnine 100 tisuća eura, što je on potvrdio potpisom ugovora.
Dva dana nakon što je Vesni Šimenić Kovač zapaljen automobil, Šobota je ishodio uknjižbu prava vlasništva u zemljišnim knjigama na svoje ime, a preuzeo je i plaćanje poreza na promet nekretnina.
Krajnje je neobično da se itko odlučuje investirati bilo kakav novac kako bi kupio suvlasništvo nad nekom nekretninom, s više drugih suvlasnika, a da pritom unaprijed ne kontaktira te suvlasnike.
Tek nakon što se upisao kao novi suvlasnik, Šobota je kontaktirao Stanka Kovača, drugog brata suvlasnika te nekretnine koji stanuje u njemačkom gradu Hanau. Potpuno je nejasno koji bi mogao biti njegov motiv za to ulaganje ako nema namjeru otkupiti kompletnu nekretninu.
Komentari