Za njihove probleme vlasti nemaju sluha: Rudari bez plaća za travanj, najavljen opći štrajk

Autor:

12.02.2021., Zenica, Bosna i Hercegovina - Rudari rudnika mrkog ugljena u Zenici stupili su u opci strajk, a njih 18 strajka gladju. Racuni rudnika su blokirani sto znaci da je onemogucena isplata placa, naknada, toplih obroka, a 36 zenickih rudara koji su umirovljeni prosle godine, jos uvijek nisu ostvarili pravo na mirovinu.rPhoto: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

Rudari rudnika ugljena u Federaciji BiH u ponedjeljak su organizirali štrajk upozorenja nezadovoljni zbog kašnjenja isplate plaća najavivši istodobno opći štrajk i prosvjede ukoliko se njihovi zahtjevi ne ispoštuju.

Rad u ukupno šest rudnika prekinut je na sat vremena a rudari su se na taj oblik prosvjeda odlučili kako bi iskazali solidarnost s kolegama iz rudnika “Zenica” koji štrajkaju još od 25. svibnja.

U štrajk su stupili jer im još nisu isplaćene plaće kao ni druge naknade za travanj.

Sindikalna podružnica zeničkog rudnika planira prosvjede pred sjedištem vlade Federacije BiH u Sarajevu 8. lipnja jer svi rudnici ugljena posluju u okviru koncerna Elektroprivreda BiH koji je u većinskom vlasništvu entitetske vlade.

Direktor zeničkog rudnika Mensur Hukić ranije je izjavio kako je pravi problem slaba produktivnost odnosno mali prihodi koji sprječavaju redovitu isplatu plaća.

Kazao je kako je u prva četiri mjeseca ove godine iskopana tek polovica planirane količine ugljena a zbog te činjenice smanjeni su i prihodi, pa rudnik ne može pokriti dospjele obveze zbog čega mu je blokiran račun.

Zenički rudnik trenutačno ima gubitke veće od tri milijuna eura.

Rudnici ugljena i dalje su glavni oslonac proizvodnje električne energije u BiH jer više od 50 posto tog energenta potječe iz termoelektrana. Istodobno su prisiljeni elektranama prodavati ugljen po znatno nižoj cijeni od tržišne.

Postojeće termoelektrane uglavnom se oslanjaju na zastarjelu tehnologiju koja je uzročnik velikog onečišćenja zraka.

U 2022. BiH je proizvela nešto više od 15 tisuća GWh električne energije a izvezla je nešto manje od četiri tisuće GWh.

Sada je ta država pod pritiskom zahtjeva iz EU-a da smanji proizvodnju iz termoelektrana i preorijentira se na obnovljive izvore energije jer joj prijeti nametanje pristojbi na emisije ugljičnog dioksida što bi izvoz struje proizvedene eksploatacijom ugljena učinilo neisplativim.

 

Gladni su i umorni, a plaća nigdje na vidiku. Ima li nade za zeničke rudare?

 

 

 

 

OZNAKE: rudari, BiH

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.