Rusija će ublažiti ograničenja na način na koji strane zemlje moraju platiti za njezina fosilna goriva kako bi zaobišla nove sankcije koje je Washington iznenada uveo vodećoj ruskoj banci Gazprombank.
U naredbi objavljenoj u četvrtak, predsjednik Vladimir Putin ukinuo je odredbu da se sredstva isplaćuju preko Gazprombanke, koja je meta novih sankcija američkog ministarstva financija osmišljenih da liše Moskvu prihoda koje koristi za nastavak svog rata u Ukrajini.
Od 2022. Rusija od europskih kupaca zahtijeva da svoje račune podmiruju u rubljima preko banke, kako bi zaobišla ograničenja u plaćanju dolarima i eurima.
Nova promjena pravila omogućit će uvoznicima korištenje drugih banaka ili plaćanje “na neki drugi način dogovoren između ruskog dobavljača i inozemnog kupca”.
Dok je Kremlj prekinuo opskrbu plinom iz plinovoda zemljama poput Njemačke, Češke i Poljske nakon invazije na Ukrajinu, Mađarska i Slovačka nastavile su primati isporuke kao dio dugoročnog ugovora s državnom energetskom tvrtkom Gazprom.
NA RUBU SLOMA Ruska valuta tone, a središnja banka najavljuje novi rast ionako enormnih kamata
U srijedu je Budimpešta, koja se još uvijek oslanja na Rusiju za oko dvije trećine svojih opskrba prirodnim plinom, objavila da je zatražila od SAD-a izuzeće od sankcija kako bi joj se omogućilo da nastavi poslovati preko Gazprombanke.
“Gazprombank je bila ključni financijski kanal za plaćanje nafte i plina s Europom”, rekla je Maria Shagina, stručnjakinja za sankcije pri Međunarodnom institutu za strateške studije.
“Stavljanje banke na crnu listu već je uzrokovalo pad ruskog rublja i to će utjecati na plaćanje plina s Mađarskom i Slovačkom”, dodala je.
Moskovska središnja banka obustavila je trgovanje valutama prošli tjedan nakon dramatičnog pada vrijednosti rublja nakon objave najnovijih sankcija.
Međutim, Shagina je dodala da bi pronalaženje alternativnih banaka za plaćanje moglo ponuditi “zaobilazno rješenje”, ali bi se i druge institucije mogle suočiti sa sankcijama u okviru nastojanja da se prekine protok gotovine koji potiče rat, piše Politico.
UNATOČ SANKCIJAMA Uvozi li Njemačka i dalje ruski plin? Jedan dopis daje pozitivan odgovor
Komentari